REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wniesienie do spółki jawnej aportu w postaci akcji powoduje powstanie przychodu podatkowego?

Katarzyna Broniszewska
Czy wniesienie do spółki jawnej aportu w postaci akcji powoduje powstanie przychodu podatkowego?
Czy wniesienie do spółki jawnej aportu w postaci akcji powoduje powstanie przychodu podatkowego?

REKLAMA

REKLAMA

W celu założenia spółki jawnej wspólnicy mogą wnieść do spółki wkład niepieniężny (aport) w postaci akcji. Jednak nie spowoduje to po ich stronie powstania przychodu, który będzie podlegał opodatkowaniu PIT.

Spółka jawna

Spółka jawna jest osobową spółką handlową. Nie jest osobą prawną, ale posiada zdolność prawną oraz zdolność sądową. Oznacza to, że we własnym imieniu może nabywać prawa, tworzyć zobowiązania, pozywać, być pozywaną.

Autopromocja

Majątkiem spółki jest jej mienie- wkład wniesiony przez wspólników oraz to co spółka nabywa w czasie swojego funkcjonowania. To, co wspólnicy wnoszą w formie wkładu staje się własnością spółki. Wkładem mogą być m. in:
- prawa rzeczowe (własność ruchomości, nieruchomości),                                                                   
- ograniczone prawa rzeczowe (prawo użytkowania),                                                                             
- świadczenia, praca na rzecz spółki,                                                                                                               
- prawa obligacyjne - akcje, udziały, obligacje i inne. 

Polecamy: serwis PIT                     

Spółka jawna jest podatnikiem podatku VAT,  jednak podatek dochodowy rozliczają samodzielnie wspólnicy.

Każdy ze wspólników ma i prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki, ale nie otrzymuje za to dodatkowego wynagrodzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) a powstanie przychodu

Wniesienie do spółki jawnej wkładu niepieniężnego w postaci akcji nie spowoduje powstania przychodu podatkowego. Przemawiają za tym poniższe okoliczności.

Nominalna (w ujęciu pieniężnym, w cenach bieżących) wartość udziałów i akcji uważana jest za przychód z kapitałów pieniężnych. Natomiast kapitały pieniężne i prawa majątkowe uważa się za źródło przychodu. Jednak dotyczy to tylko wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny lub udziałów, akcji w spółce mającej osobowość prawną (np. spółki kapitałowe). Spółka jawna nie jest do takich zaliczana (spółka jawna jest spółką osobową, nie ma osobowości prawnej).

Takie uregulowanie wynika z art. 10 ust. 1 pkt 7 oraz art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm., zwaną dalej ustawą o PIT).

Ponadto opodatkowaniu podlegają przychody otrzymane z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach posiadających osobowość prawną oraz zbycia papierów wartościowych, nawet jeśli nie zostały faktycznie otrzymane (art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o PIT). Wniesienie akcji do spółki jawnej jako wkładu niepieniężnego nie jest odpłatne. Wspólnik nie otrzymuje za te akcje zapłaty.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 22 września 2010 r. (II FSK 836/09) stwierdził, że Nie sposób też ustalić co jest przychodem w takim przypadku, jaką wartość osoba wnosząca wkład niepieniężny otrzymuje lub ma otrzymać w zamian za niego. Oczywistym bowiem jest, że wartość wkładu nie jest tym, co wspólnik wnoszący wkład otrzymuje za jego wniesienie do spółki komandytowej. Wniesienie wkładu niepieniężnego o określonej wartości […]jako takie nie może być jednocześnie uznane za zwrotne otrzymanie przychodu w wysokości właśnie wartości tegoż wnoszonego wkładu. To na wkład o określonej wartości wnoszony jest aport niepieniężny mający go stanowić.

Spółka komandytowa, tak jak spółka jawna,  jest spółką osobową i nie posiada osobowości prawnej.

Wiele trudności sprawiłoby określenie wysokości należnej zapłaty za wniesione akcje. Akcje te zostaną bowiem przekształcone na wkład i stają się własnością spółki. Oznaczenie wartości wkładu nie może być rozumiane jako oznaczenie wysokości przychodu, jaki zostanie uzyskany. Ponadto umowa spółki może przewidywać, ze wspólnicy w różnym stopniu będą uczestniczyli w zyskach i stratach

Aport (wkład niepieniężny) wnoszony do spółki osobowej nie stanowi odpłatnego zbycia przedmiotu wkładu.

W zamian za wniesiony przez osobę fizyczną aport, otrzymuje ona udziały w spółce. Udziały posiadają określoną wartość materialną, ale pomimo tego nie są ceną nabycia. Udziały dają wspólnikowi możliwość korzystania z całokształtu praw i obowiązków wynikających z uczestnictwa w spółce. Wspólnik nie uzyskuje natomiast dochodu, który podlega opodatkowaniu.                                                                                                                            

Wartość wnoszonych akcji jest wartością wkładu w spółce jawnej, według którego wspólnik uczestniczy między innymi w zyskach i stratach tej spółki.

Podkreślił to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w wyroku z dnia 6 lipca 2011 roku (I SA/Lu 345/11): Wnoszony do spółki jawnej aport nie skutkuje dla osoby wnoszącej powstaniem konkretnego i wymiernego przysporzenia majątkowego, tj. innymi słowy nie powoduje po jej stronie przyrostu majątkowego. Tym samym nie stanowi dochodu, w rozumieniu art. 9 ust. 1 u.p.d.o.f., jak też dochodu ustalanego na podstawie szczególnych zasad, o których mowa w art. 24 u.p.d.o.f.

Nie stanowi również przychodu, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.f. W zamian za wniesiony aport osoba fizyczna otrzymuje jedynie udziały. Brak jest zatem podstaw, aby za zasadne uznać stanowisko, że nabycie udziału w spółce jawnej, w zamian za wniesiony aport, stanowi przysporzenie majątkowe o walorach i formie odpłatności za wniesienie wkładu do spółki jawnej. Udział wspólnika w spółce jawnej stanowi bowiem zespół praw i obowiązków wspólnika wobec spółki jawnej i pozostałych wspólników.

Wniesienie akcji w postaci wkładu niepieniężnego do spółki jawnej nie podlega opodatkowaniu również na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy o PIT. Zawiera on otwarty katalog przychodów, które:                                                                                                                              
- pochodzą z innych źródeł,                                                                                                                   
- podlegają opodatkowaniu,                                                                                                                
- mają postać pieniędzy i wartości pieniężnych oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, i które są otrzymywane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co się dzieje z „Rodzinnym PIT”? - "Nie znajduje się na liście. Obecnie priorytetem są inne zobowiązania, które znalazły się w umowie koalicyjnej"

Okazuje się, że „Rodzinny PIT” nie znajduje się na liście w umowie koalicyjnej, ale nie jest do końca przesądzone, że w ogóle nie wejdzie w życie. "Pytanie o datę wdrożenia tzw. "Rodzinnego PIT" należy uznać za przedwczesne" - pisze Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

REKLAMA