Od 1 stycznia 2012 r. nowe zasady płacenia zaliczek na podatek dochodowy
REKLAMA
REKLAMA
Odrębny sposób ustalania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych za grudzień miał zniknąć od 1 stycznia 2010 r.. Ta zmiana miała dotyczyć podatników płacących zaliczki w systemie miesięcznym.
REKLAMA
Analogiczną zmianę ustawodawca przewidział dla podatników płacących zaliczki kwartalnie w odniesieniu do zaliczki za IV kwartał.
Ustawodawca przesunął jednak moment wejścia nowych przepisów w życie na 1 stycznia 2012 r. Po raz pierwszy będą więc mieć zastosowanie pod koniec 2012 r.
Zobacz także: Zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych – zasady ogólne
Zobacz także: Obliczenie i pobranie zaliczki na podatek dochodowy przez pracodawcę- porada
Nowe zasady dla podatników PIT
W 2012 r. zaliczkę za grudzień oblicza się według tych samych zasad co za inne miesiące. Ta sama zasada obowiązuje podatników płacących zaliczki kwartalnie – zaliczka za IV kwartał jest obliczana tak samo jak za I, II i III kwartał.
Podatnik nie będzie więc wpłacał zaliczek za te okresy według takiej samej wysokości co zaliczka za listopad i odpowiednio III kwartał. Zarówno podatnik płacący zaliczkę miesięczną za grudzień 2012 r. oraz podatnik rozliczający zaliczkę za IV kwartał 2012 r. wpłacą je w terminie do 20 stycznia 2013 r.
Podatnik nie będzie musiał wpłacić zaliczki w tych terminach, jeżeli przed 20 stycznia 2013 r. złoży zeznanie roczne za 2012 r. i wpłaci podatek dochodowy za 2012 r.
Nowe zasady dla podatników CIT
Zasady płacenia zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych są identyczne jak dla podatku PIT. Z jednym zastrzeżeniem - w podatku dochodowym od osób prawnych rok podatkowy nie musi się pokrywać z rokiem kalendarzowym.
Nowe przepisy uwzględniają więc, że ostatnim miesiącem roku podatkowego może być np. marzec. Wtedy zaliczkę za marzec należy wpłacić do 20 kwietnia. Chyba, że do 20 kwietnia zostanie złożony CIT-8 i zapłacony podatek za cały rok podatkowy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat