| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Czy czynsz za mieszkanie może być kosztem w PIT

Czy czynsz za mieszkanie może być kosztem w PIT


Prowadząc działalność gospodarczą jednoosobowo niejednokrotnie podatnik rejestruje ją we własnym domu. W takiej sytuacji możliwe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z utrzymaniem mieszkania.

Trzeba pamiętać, że w celu rozliczenia wydatków jakim jest czynsz w prawidłowej wysokości konieczne jest określenie, jaki procent powierzchni mieszkaniowej wykorzystujemy na potrzeby prowadzonej firmy.

Jeżeli więc mieszkanie jest np. trzypokojowe a biuro znajduje się w jednym pokoju, do kosztów uzyskania przychodów będzie można zaliczyć około 1/3 płaconego co miesiąc czynszu. Tylko taką wartość faktury dotyczącej czynszu (czy mediów) można wliczyć w koszty swojej działalności. 

Należy również pamiętać, że zaliczenie tego typu wydatków do kosztów podatkowych oczywiście będzie możliwe po spełnieniu ogólnych warunków dotyczących kosztów.

Aby wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, musi spełniać łącznie określone warunki:
- musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
- nie może być wymieniony w art. 23 ustawy o PIT, który zawiera listę wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów
- musi być należycie udokumentowany. 

Związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem wydatku, a osiągnięciem przychodu ocenia się indywidualnie, a z tej oceny powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu, bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodu.

Polecamy: serwis Ryczałt

Polecamy: serwis PIT

Tak więc osoba fizyczna, która prowadzi działalność gospodarczą we własnym lub wynajmowanym mieszkaniu może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość płaconego czynszu. 

Trzeba jednak pamiętać, że odliczenie to musi uwzględniać zakres wykorzystania domu na cele firmy. Do kosztów można zaliczyć tylko część czynszu, która odpowiada powierzchni wykorzystywanej w działalności. 

Jeżeli mieszkanie w całości jest przeznaczone na biuro i nie służy podatnikowi do celów mieszkalnych, to do kosztów może być zaliczony cały czynsz.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK