reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Jak rozliczać w PIT wynagrodzenie prokurenta

Jak rozliczać w PIT wynagrodzenie prokurenta

Czy spółka będąc płatnikiem PIT, jest zobowiązana do pobierania zaliczek na PIT z tytułu wynagrodzenia prokurenta powołanego uchwałą zarządu.

Prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Do udzielenia prokury wystarczające jest złożenie oświadczenia woli przez podmiot do tego uprawniony. Udzielenie prokury należy więc uznać za jednostronną czynność prawną, a w konsekwencji powołanie do pełnienia prokury jako określonej funkcji w spółce jest stosunkiem prawnym jednostronnym.

Prokurent może zostać powołany na podstawie uchwały zarządu spółki. Uchwała zarządu spółki może również stanowić tytuł do wypłaty świadczenia pieniężnego prokurentowi.

Podstawą wykonywania prokury nie jest stosunek pracy,  bowiem prokura nie jest wykonywana na podstawie umowy o pracę. Nie stanowi go również umowa zlecenia, zgodnie z którą przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Niewątpliwie należność otrzymana przez prokurenta w związku ze sprawowaną funkcją stanowi dla niego przysporzenie od którego należy zapłacić podatek. 

Polecamy: Ustawa o PIT

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w ustawie PIT oraz dochodów, od których zaniechano poboru podatku.

Źródłami przychodów są między innymi stosunek służbowy, stosunek pracy, emerytura lub renta, działalność wykonywana osobiście (np. umowa zlecenia), pozarolnicza działalność gospodarcza, działy specjalne produkcji rolnej, najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, kapitały pieniężne i prawa majątkowe.

Ustawodawca przewidział też ewentualność zaistnienia przychodu, którego nie udałoby się jednoznacznie zakwalifikować do któregoś z wymienionych w ustawie źródeł. W takiej sytuacji przychód taki powinien być, co do zasady, kwalifikowany jako przychód z innych źródeł. W zakresie tego pojęcia mieszczą w „szczególności” dla przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Zauważmy jednak, że w przepisie tym dla określenia zakresu przychodów z innych źródeł „ posłużono się pojęciem „w szczególności”. Przyjąć więc należy, że katalog przychodów, zaliczanych do przychodów z innych źródeł, nie jest zamknięty i nie ma przeszkód, aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w przepisie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama