REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Objęcie udziałów w spółce nabywającej aportem udziały w innej spółce a przychód w PIT

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Objęcie udziałów w spółce nabywającej aportem udziały w innej spółce a przychód w PIT
Objęcie udziałów w spółce nabywającej aportem udziały w innej spółce a przychód w PIT

REKLAMA

REKLAMA

W związku z objęciem udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki nabywającej na skutek wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci udziałów spółki z o.o. przez podatnika PIT, nie powstanie dla niego przychód podatkowy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 maja 2019 r., ITPB4/4511-554/16-6/MS.

Autopromocja

Sprawa dotyczyła podatnika, który nabył od podmiotu niepowiązanego udziały w spółce z o.o., której siedziba i zarząd znajdowały się na terenie Polski. Udziałowcami w spółce z o.o. byli podatnik oraz inna osoba będąca podatnikiem PIT w Polsce. Żaden z udziałowców nie posiadał samodzielnie większości udziałów w spółce z o.o. ani też nie posiadał udziałów dających mu bezwzględną większość praw głosu w spółce. Do spółki w drodze aportów miały zostać wniesione udziały w innej spółce z o.o. (spółce nabywającej), której siedziba oraz zarząd znajdowały się na terytorium Polski. Udziałowcami wnoszącymi aportem udziały spółki z o.o. miały być dwie osoby fizyczne, w tym podatnik. Udziały spółki wnoszone przez wspólników miały zapewnić spółce nabywającej bezwzględną większość praw głosów w spółce. W zamian za wnoszone wkłady niepieniężne wspólnicy mieli otrzymać nowe udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spółki nabywającej. Wniesienie wkładów niepieniężnych miało nastąpić w ten sposób, że pomiędzy pierwszym nabyciem udziałów spółki z o.o. przez spółkę nabywającą, na skutek wniesienia wkładu niepieniężnego przez danego wspólnika, a ostatnim takim nabyciem, miał minąć okres krótszy niż 6 miesięcy. W okresie tych 6 miesięcy w wyniku wniesienia wkładów niepieniężnych spółka nabywająca miała uzyskać bezwzględną większość praw głosu w spółce z o.o. W związku z wniesieniem wkładów niepieniężnych do spółki nabywającej, ani podatnik, ani też inny wspólnik nie mieli otrzymać żadnej (w tym częściowej) zapłaty w gotówce.

Podatnik powziął wątpliwość, czy po jego stronie powstanie przychód z tytułu objęcia udziałów w spółce nabywającej.

Prezentując własne stanowisko, podatnik wskazał, że planowana transakcja objęcia udziałów w spółce nabywającej nie spowoduje powstania przychodu po jego stronie. Na potwierdzenie prezentowanego stanowiska podatnik przywołał szereg interpretacji indywidualnych wydanych przez Ministerstwo Finansów.

Polecamy: INFORLEX Księgowość

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: INFORLEX Biznes

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał to stanowisko za prawidłowe. Wskazał, że po stronie podatnika nie powstanie przychód z tytułu objęcia udziałów w spółce nabywającej.

Ustawa o PIT wymaga, że w sytuacji, gdy wymiana udziałów jest dokonywana w ramach więcej niż jednej transakcji nabycia udziałów, takie nabycia muszą mieć miejsce w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy. W przedmiotowej sprawie nie zostanie przekroczony okres 6 miesięcy, gdyż transakcje nabycia udziałów będą przeprowadzone albo jednego dnia albo w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy. Wyłączenie z opodatkowania związane z instytucją wymiany udziałów będzie mogło mieć zastosowanie także, gdy nabycie bezwzględnej większości praw głosu w spółce z o.o. przez spółkę nabywającą nastąpi w ramach jednego lub kilku następujących po sobie w przeciągu 6 miesięcy wkładów niepieniężnych lub gdy takie nabycie nastąpi w ramach wkładów niepieniężnych dokonanych jednocześnie przez kilku udziałowców.

Patrycja Łukasiewicz

Źródło: taxonline.pl  

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  REKLAMA