| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Podatkowe korzyści dla wspierających działalność charytatywną

Podatkowe korzyści dla wspierających działalność charytatywną

Przedsiębiorcy wspierający działalność charytatywną mogą liczyć na konkretne korzyści i zachęty podatkowe - informuje p. Wiesława Dróżdż, Rzecznik Ministra Finansów.

Darowizny

W Polsce w przypadku przekazania darowizny na określone cele, określonym organizacjom działającym na terenie Polski (a także równoważnym organizacjom prowadzącym działalność pożytku publicznego w innych krajach członkowskich UE lub krajach należących Europejskiego Obszaru Gospodarczego) przedsiębiorca może odliczyć od dochodu podlegającego opodatkowaniu wartość przekazanej darowizny.

Zarówno organizacje jak i cele o których mowa powyżej określone są w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Łącznie możliwe jest odliczenie do wysokości nieprzekraczającej 10% dochodu. W przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych obowiązuje możliwość odliczenia nie więcej niż 6% dochodu.

Podstawą obliczenia podatku jest dochód po odliczeniu kwot darowizn przekazanych na ww. cele. W przypadku darowizny pieniężnej wysokość wydatku na określony cel ustala się na podstawie dowodu wpłaty na rachunek.

W razie wątpliwości czy dana organizacja jest organizacją pożytku publicznego można odwołać się do wykazu OPP, który jest udostępniany na stronie internetowej BIP Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Polecamy: Karta podatkowa 2014 - wyższe stawki i nowy wniosek PIT-16

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane 2014

Zwolnienia z VAT

Na mocy regulacji w zakresie podatku od towarów i usług zwalnia się z opodatkowania VAT dostawę towarów przez producenta, której przedmiotem są produkty spożywcze (z wyjątkiem napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%) na rzecz organizacji pożytku publicznego z przeznaczeniem na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez te organizacje.

Od 1 października 2013 r. także sklep przekazujący nieodpłatnie organizacji pożytku publicznego produkty spożywcze może to zrobić bez naliczania VAT – wynika to z nowych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Działalność kościelna

Ponadto, zwalnia się z podatku dochody spółek, których jedynymi udziałowcami (akcjonariuszami) są kościelne osoby prawne, w części przeznaczonej na cele: kultu religijnego, oświatowo-wychowawcze, naukowe, kulturalne, charytatywno-opiekuńcze oraz na konserwację zabytków, prowadzenie punktów katechetycznych, inwestycje sakralne w zakresie: budowy, rozbudowy i odbudowy kościołów oraz kaplic, adaptację innych budynków na cele sakralne, a także innych inwestycji przeznaczonych na punkty katechetyczne i zakłady charytatywno-opiekuńcze.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SaldeoSMART

SaldeoSMART to ewolucja w księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »