Podatkowe korzyści dla wspierających działalność charytatywną
REKLAMA
REKLAMA
Darowizny
W Polsce w przypadku przekazania darowizny na określone cele, określonym organizacjom działającym na terenie Polski (a także równoważnym organizacjom prowadzącym działalność pożytku publicznego w innych krajach członkowskich UE lub krajach należących Europejskiego Obszaru Gospodarczego) przedsiębiorca może odliczyć od dochodu podlegającego opodatkowaniu wartość przekazanej darowizny.
REKLAMA
Zarówno organizacje jak i cele o których mowa powyżej określone są w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Łącznie możliwe jest odliczenie do wysokości nieprzekraczającej 10% dochodu. W przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych obowiązuje możliwość odliczenia nie więcej niż 6% dochodu.
Podstawą obliczenia podatku jest dochód po odliczeniu kwot darowizn przekazanych na ww. cele. W przypadku darowizny pieniężnej wysokość wydatku na określony cel ustala się na podstawie dowodu wpłaty na rachunek.
W razie wątpliwości czy dana organizacja jest organizacją pożytku publicznego można odwołać się do wykazu OPP, który jest udostępniany na stronie internetowej BIP Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Polecamy: Karta podatkowa 2014 - wyższe stawki i nowy wniosek PIT-16
Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane 2014
Zwolnienia z VAT
Na mocy regulacji w zakresie podatku od towarów i usług zwalnia się z opodatkowania VAT dostawę towarów przez producenta, której przedmiotem są produkty spożywcze (z wyjątkiem napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%) na rzecz organizacji pożytku publicznego z przeznaczeniem na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez te organizacje.
Od 1 października 2013 r. także sklep przekazujący nieodpłatnie organizacji pożytku publicznego produkty spożywcze może to zrobić bez naliczania VAT – wynika to z nowych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.
Działalność kościelna
Ponadto, zwalnia się z podatku dochody spółek, których jedynymi udziałowcami (akcjonariuszami) są kościelne osoby prawne, w części przeznaczonej na cele: kultu religijnego, oświatowo-wychowawcze, naukowe, kulturalne, charytatywno-opiekuńcze oraz na konserwację zabytków, prowadzenie punktów katechetycznych, inwestycje sakralne w zakresie: budowy, rozbudowy i odbudowy kościołów oraz kaplic, adaptację innych budynków na cele sakralne, a także innych inwestycji przeznaczonych na punkty katechetyczne i zakłady charytatywno-opiekuńcze.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo
Działalność naukowa
Zwolnieniu z CIT podlegają również dochody spółek których udziałowcami (akcjonariuszami) są wyłącznie organizacje działające na podstawie ustawy prawo o stowarzyszeniach, a których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego w części przeznaczonej na te cele.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat