REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaliczki na podatek dochodowy pobrane w marcu oraz kwietniu 2020 r. i odroczenie składania deklaracji PIT - tarcza antykryzysowa (pomoc i pułapki)

Mirosław Siwiński
Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923
Advicero Nexia
Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa
Zaliczki na podatek dochodowy pobrane w marcu oraz kwietniu 2020 r. i odroczenie składania deklaracji PIT - tarcza antykryzysowa (pomoc i pułapki)
Zaliczki na podatek dochodowy pobrane w marcu oraz kwietniu 2020 r. i odroczenie składania deklaracji PIT - tarcza antykryzysowa (pomoc i pułapki)

REKLAMA

REKLAMA

Kwestie odroczenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i brak karalności na gruncie przepisów karnoskarbowych złożenia deklaracji rocznej PIT z opóźnieniem, nie później niż do końca maja 2020 r. - omawia Mirosław Siwiński, radca prawny, doradca podatkowy, partner w Advicero Nexia.

Uchwalona 31 marca 2020 r. ustawa  o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r., poz. 568, tzw. tarcza antykryzysowa 1.0). Dość powszechne jest wśród przedsiębiorców niezadowolenie ze skali udzielanej pomocy, co już spowodowało pracę nad tzw. Tarczą 2.0, a nawet żądania opracowania kolejnej. Przyznać jednak trzeba, że pewne rozwiązania pomocowe są w niej zawarte. Niestety zawiera ona również pewne pułapki na przedsiębiorców, z których nie zawsze zdajemy sobie od razy sprawę.

Autopromocja

Odroczenie zaliczek na PIT

Zakres przedmiotowo-podmiotowy. Kolejnym rozwiązaniem mającym wspomóc przedsiębiorców jest nowy przepis art. 52o ustawy o pit. Przepis ten odsuwa w czasie płatność zaliczek na podatek pobranych w marcu i kwietniu 2020 r. od przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy oraz od zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez płatników, obowiązek przekazania kwot pobranych zaliczek na podatek do dnia 1 czerwca 2020 r.

Dodatkowo droczenie to dotyczy płatników zobowiązanych na podstawie art. 41 ust. 1 i 4 ustawy o PIT do pobrania zaliczek z tytułu świadczeń z tytułu działalności wykonywanej osobiście, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, oraz z tytułu praw autorskich i praw pokrewnych.

W tym zakresie o ile nie ma wątpliwości o jakie podmioty chodzi (płatnicy dochodów z art. 12 i 13 ustawy o PIT) idzie. Przedmiotowo jednak użyte w tym przepisie sformułowanie „podlega wykonaniu w terminie do dnia 1 czerwca 2020 r.” może budzić wątpliwości, czy mamy to zrobić dokładnie 1 czerwca 2020 r., ale są one pozorne. Nie trzeba nawet używać wykładni celowościowej, aby wskazać, iż „w terminie” nie oznacza to samo, co „w dacie”, wiec zaliczki te mogą być zapłacone także wcześniej.

Odroczenie – warunki i zakres

Warunkiem skorzystania z omawianej pomocy antykryzysowej, pojawiającym się zresztą w bardzo wielu przepisach Tarczy lub ustaw przez nią zmienianych, jest aby ww. płatnicy ponieśli negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19. Pojęcie to, mimo bardzo częstego stosowania nie jest nigdzie w Tarczy wyjaśnione. Co więcej w wielu przepisach dodatkowym warunkiem, występujący jednocześnie z powyższym, jest nie wystąpienie przesłane do ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy (nie dotyczy to omawianej ulgi). Zatem z jednej strony przedsiębiorca musi być w gorszej sytuacji, ale nie może być niewypłacalny. Biorąc pod uwagę fakt wpływu Covid-19 na biznes, jak i nawet formy pomocy wynikającej z tarczy sytuacje w których jedocześnie te przesłanki wystąpią, mogą być nieistniejące.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fakt, że mamy tu do czynienia z niedookreśloną przesłanką powoduje, że będzie ona podlegać swobodnej ocenie, a każdy wypadek będzie zapewnie oceniany indywidualnie – jak potwierdza to dotychczasowe orzecznictwo sądowe odnośnie podobnych klauzul. To oczywiście daje swobodę decyzyjną organom, a przedsiębiorcom niepewność, co do wyników tej oceny. Z pewnością nie każdy przypadek będzie tak prosty, jak zakaz działalności spowodowany zamknięciem galerii handlowych, a zatem przedsiębiorcy już teraz muszą się przygotować do ich wykazania poprzez identyfikacje okoliczności związanych z COVID-19 i wskazaniem i udowodnieniem (udokumentowaniem) ich wpływu na swoją sytuację ekonomiczną.

Co do zakresu to przesunięcie terminu płatności zaliczki na podatek w prawie podatkowym to jest to zmiana tego terminu. Niewątpliwie zatem zapłata w tym odroczonym terminie nie powoduje ani karalności na gruncie Kodeksu karnego skarbowego, ani też naliczania odsetek za zwłokę. Nie wszędzie jednak jest to takie oczywiste, czego dotyczy kolejny punkt.

[RAPORT] KORONAWIRUS - podatki, prawo pracy, biznes

Promocja: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

„Odroczenie” składania rocznych PIT

Prawdopodobnie najczęściej powtarzaną błędnie informacją odnośnie tarczy antykryzysowej 1.0 jest stwierdzenie o odroczeniu składania deklaracji PIT. Nieliczni podawali precyzyjną informację, tj. iż wprowadzono brak karalności na gruncie przepisów karnoskarbowych złożenia deklaracji rocznej PIT z opóźnieniem, nie później niż do końca maja 2020 r. Prawie nikt (patrz webinarium Polsko-Belgijskiej Izby Gospodarczej I Advicero z 30 marca 2020 r.) nie zobaczył natomiast podstawowego problemu: że za okres od 30 kwietnia 2020 r. do dnia zapłaty pobierane są odsetki za zwłokę, przepis tarczy antykryzysowej jedynie uchylił karalność spóźnienia się z rocznym PIT (o ile go w ogóle składamy, a nie akceptujemy PIT przygotowany przez urząd). Przedmiotowa pomoc zatem zawiera dość istotną niedogodność dla podatników.
Dobra wiadomość jest taka, że przedstawiciele Ministerstwa Finansów (pion legislacyjny) na webinarium organizowanym 8 kwietnia 2020 r. z przedstawicielami biznesu zrzeszonymi w ramach IGCC (polsko-zagraniczne izby gospodarcze) poinformowali, że prawdopodobnie zostanie wydane rozporządzenie zwalniające podatników PIT z odsetek za ten okres.

Mirosław Siwiński, radca prawny, doradca podatkowy, partner w Advicero Nexia

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA