REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga w PIT dla członków kooperatyw mieszkaniowych od 2021 roku

Ulga w PIT dla członków kooperatyw mieszkaniowych od 2021 roku
Ulga w PIT dla członków kooperatyw mieszkaniowych od 2021 roku
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ulga w podatku PIT dla członków kooperatyw mieszkaniowych, możliwość kupna od gmin nieruchomości pod inwestycję mieszkaniową - przewiduje projekt ustawy o kooperatywach mieszkaniowych, który opublikowano 20 kwietnia 2020 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Ustawa ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 19 (ulga w PIT), który ma wejść w życie 1 stycznia 2021 roku.

Kooperatywa mieszkaniowa to dobrowolne zrzeszenie osób, powołane do realizacji inwestycji mieszkaniowej - budowy budynku, czy grupy domów jednorodzinnych. Autor projektu, czyli resort rozwoju tłumaczy, że nowe przepisy uregulują zasady na jakich takie kooperatywy działają i upowszechnią ten rodzaj inwestycji mieszkaniowych.

Jak czytamy, kooperatywy mieszkaniowe będą mogły być tworzone w formie umowy kooperatywy mieszkaniowej albo umowy spółki cywilnej. Kooperatywa będzie zawiązywana przez minimum trzy osoby; celem jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych - własnych i osób z nimi zamieszkujących - poprzez kupno gruntu i wybudowanie na nim wielorodzinnego budynku, ewentualnie zespołu domów jednorodzinnych.

Kooperatywa będzie mogła też nabyć prawa do gruntu, na którym stoi budynek i przeprowadzić w nim roboty budowlane.

REKLAMA

Autopromocja

Zgodnie z projektem, w dokumentach powołujących grupę, oprócz podstawowych danych dotyczących zaangażowanych osób trzeba będzie też określić m.in. przedmiot i cel współdziałania, podstawowe parametry planowanej inwestycji, zaangażowanie i odpowiedzialność finansową poszczególnych członków, zasady prowadzenia i rozliczenia inwestycji oraz czas trwania umowy.

Według resortu rozwoju, ze względu na szczególną wartość, jaką kooperatywy mogą wnieść w zagospodarowanie przestrzeni w gminach, będą one miały specjalne uprawnienia w relacjach z samorządami.
I tak - zgodnie z projektem - gminy będą mogły m.in oferować na sprzedaż nieruchomości należące do gminnego zasobu nieruchomości pod inwestycje realizowane przez kooperatywy mieszkaniowe.

Samorządy będą mogły też: określać wymagania co do inwestycji w zakresie nieuregulowanym innymi aktami prawa miejscowego; korzystać z prawa odkupu - w sytuacji naruszenia wymagań dotyczących inwestycji mieszkaniowej. Będą mogły one również skorzystać z pierwokupu w sytuacji sprzedaży nieruchomości, budynku lub lokalu przez dotychczasowego właściciela w okresie 20 lat od dnia sprzedaży przez gminę nieruchomości z gminnego zasobu nieruchomości członkom kooperatywy.

Polecamy: PIT 2020. Komentarz

Projekt stanowi ponadto, że gminy będą mogły członkom kooperatywy rozkładać na raty należności za kupno nieruchomości oraz stosować bonifikaty jeżeli dana nieruchomość będzie miała np. dodatkowe funkcjonalności - zgodne z uchwałą rady gminy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zgodnie z projektem samorząd będzie mógł też obniżyć cenę sprzedawanej kooperatywie nieruchomości, jeżeli w zamian otrzyma np. część lokali pod własny zasób mieszkaniowy. Gminy będą mogły też współpracować z kooperatywami przy rewitalizacji niektórych budynków.

W projekcie czytamy też, że członkowie kooperatywy będą mogli skorzystać z ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych. Polegać będzie ona na odliczeniu od postawy opodatkowania odsetek od kredytu zaciągniętego na inwestycję. Według resortu rozwoju takie rozwiązanie ma pozwolić m.in. na zachęcenie banków do stworzenia odpowiednich produktów finansowych dla członków kooperatyw.

W połowie ubiegłego roku ówczesny wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń (obecnie wiceminister w resorcie aktywów państwowych) oceniał, że kooperatywy mieszkaniowe pozwolą na wybudować dom o 20-30 proc. taniej niż gdybyśmy chcili kupić go na rynku. (PAP)

autor: Michał Boroń
mick/ drag/

Projekt ustawy o kooperatywach mieszkaniowych

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

REKLAMA

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

Przelewy natychmiastowe – czy europejskie banki są gotowe do zmian?

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego przelewy w euro mają docierać na konta klientów w UE w ciągu 10 sekund. Bankom, które nie spełnią tego wymogu, mogą grozić nie tylko kary, ale i utrata klientów.

REKLAMA

Przedsiębiorców niepokoją podatki i niestabilność prawa. Dużym problemem są też rosnące koszty energii

Rosnące koszty energii, wysokie podatki i niestabilność prawa to największe obawy polskich przedsiębiorców. Firmy mierzą się także z problemem braków kadrowych, a większość nie spodziewa się poprawy warunków gospodarczych w najbliższym czasie.

4%, 5% a nawet 8% - w którym banku można tyle dostać? Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec stycznia 2025 r.

W styczniu 2025 r. nastąpiły zmiany w czołówce promocyjnych depozytów bankowych. Dwa banki przestały oferować 8% w skali roku. Ale inna instytucja postanowiła właśnie na początku 2025 r. taką ofertę udostępnić. Mimo licznych promocji lokat i rachunków oszczędnościowych widoczny jest trend stopniowego pogarszania się oferty depozytowej - już od 2 lat. Skutkiem tego - jak pokazują dane NBP - przeciętna lokata zakładana jest z oprocentowaniem mniejszym niż 4% w skali roku.

REKLAMA