reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Samochód wykupiony z leasingu - kiedy można sprzedać bez PIT?

Samochód wykupiony z leasingu - kiedy można sprzedać bez PIT?

Przedsiębiorca rozliczający dochody z działalności wg skali podatkowej PIT wykupił po zakończeniu leasingu samochód osobowy wykorzystywany w działalności gospodarczej. Samochód ten po wykupie stał się składnikiem majątku prywatnego tego podatnika i od tego momentu jest wykorzystywany wyłącznie do celów prywatnych. Kiedy można sprzedać ten samochód bez konieczności płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT)?

Samochód wykupiony po zakończeniu leasingu, wykorzystywany do celów prywatnych

Po zakończeniu 3-letniej umowy leasingu operacyjnego, której przedmiotem był samochód osobowy,  wykorzystywany w działalności gospodarczej, przedsiębiorca wykupił na początku 2020 roku ten samochód na warunkach określonych w umowie leasingowej.

Faktura została wystawiona na imię i nazwisko tego przedsiębiorcy, jako na prywatną osobę fizyczną a nie na jego firmę. Faktura za wykup samochodu nie została ujęta w kosztach podatkowych działalności gospodarczej tego przedsiębiorcy i nie został odliczony VAT naliczony na tej fakturze.

Po wykupieniu samochodu z leasingu przedsiębiorca nie włączył samochodu do majątku firmowego, lecz używał go wyłącznie do celów prywatnych. Kosztów eksploatacyjnych tego samochodu przedsiębiorca nie rozliczał w kosztach swojej firmy i nie ujmował w ewidencji VAT.

Przedsiębiorca chciał sprzedać ten samochód pod koniec 2020 roku (czyli po upływie 6 miesięcy od miesiąca wykupu z leasingu) ale nie wiedział, czy dochody z tej sprzedaży będą opodatkowane podatkiem dochodowym.

Sprzedaż samochodu niewykorzystywanego w działalności gospodarczej a PIT

Zdaniem przedsiębiorcy jeżeli upłynie 6 miesięcy od końca miesiąca, w którym wykupił samochód z leasingu, to będzie mógł sprzedać ten samochód a uzyskany z tej sprzedaży dochód nie będzie opodatkowany podatkiem dochodowym (PIT).

Taką wykładnię ustawy o PIT potwierdzają organy podatkowe. Przykładem może być niedawna interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 grudnia 2020 r. (sygn. 0115-KDIT1.4011.694.2020.1.MR).

Jako, że samochód jest składnikiem prywatnego majątku przedsiębiorcy, to dochody z jego sprzedaży powinny być zaliczone do źródła przychodów wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT). Chodzi tu o odpłatne zbycie rzeczy poza działalnością gospodarczą.

Zgodnie z tym przepisem to odpłatne zbycie innych (niż nieruchomości) rzeczy jest co do zasady opodatkowane PIT, jeżeli miało miejsce przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Natomiast jeżeli w momencie sprzedaży danej rzeczy (tu: samochodu) już upłynęło 6 miesięcy od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, to podatku dochodowego nie trzeba płacić, bo taka transakcja jest poza zakresem przedmiotowym jakiegokolwiek źródła przychodów wg ustawy o PIT.

A co gdyby samochód był składnikiem majątku firmy?

Gdyby ów sprzedawany samochód był przed przedsiębiorcę po wykupie z leasingu włączony do majątku jego firmy związanego z działalnością gospodarczą, to sytuacja wyglądałaby zupełnie inaczej.

Bowiem na podstawie art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT przepisów art. 10 ust. 1 pkt 8 tej ustawy nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT (czyli m.in. środków trwałych i innych składników majątku wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą), z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Czyli gdyby przedsiębiorca wykorzystywał samochód wykupiony z leasingu do swojej działalności gospodarczej, to aby sprzedać ów samochód bez podatku musiałby:

- wycofać ten samochód z działalności oraz

- poczekać aż upłynie 6 lat od pierwszego dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym samochód został wycofany z działalności.

Stąd jasna jest rada dla podatników, którzy zamierzają sprzedać (szybko i korzystnie podatkowo) samochód wykupiony przez nich z leasingu – nie mogą po wykupie wykorzystywać tego samochodu do działalności gospodarczej.

Paweł Huczko

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama