REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy komplementariusz spółki komandytowej od 2021 roku będzie płacił niższy podatek dochodowy?

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Czy komplementariusz spółki komandytowej od 2021 roku będzie płacił niższy podatek dochodowy?
Czy komplementariusz spółki komandytowej od 2021 roku będzie płacił niższy podatek dochodowy?

REKLAMA

REKLAMA

Od 2021 r. spółki komandytowe zostają objęte podatkiem CIT. Właściciele tych spółek mają zatem płacić podatek dochodowy podwójnie – najpierw spółka płaci CIT a następnie PIT płacą wspólnicy. Ponieważ komplementariusze mogą odliczyć od podatku PIT kwotę podatku CIT w proporcji przypadającej na wspólnika, realna stopa opodatkowania może się zmniejszyć.

Czy komplementariusz spółki komandytowej od 2021 roku będzie płacił niższy PIT niż w 2020 roku?

Dla zmniejszenia rzeczywistej stopy podatkowej kluczowy jest przepis art. 30a ust. 6a u.p.d.o.f., który przewiduje, że podatek PIT (ryczałt 19%), pomniejsza się o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału komplementariusza w zysku spółki komandytowej i podatku CIT należnego od dochodu tej spółki.
Oznacza to, że komplementariusz spółki komandytowej (tak samo jak i spółki komandytowo – akcyjnej) odejmuje od kwoty podatku PIT podatek CIT „przypadający” na niego a płacony przez samą spółkę.

Autopromocja

Obniżenie realnej stopy podatku można zobrazować na przykładzie.

Jeżeli przed nowelizacją komplementariusz osiągnął przychód z tytułu udziału w zysku spółki komandytowej w wysokości 100 zł, to płacąc podatek PIT (w większości przypadków był to podatek liniowy 19%) „na rękę” zostawało 81 zł.

Po nowelizacji od tych 100 zł spółka komandytowa musi zapłacić CIT. Jeżeli obrót tej spółki nie przekroczy 2 mln EUR, będzie to podatek w wysokości 9%. Zatem dla wspólnika „zostaje” 91 zł i kwotę tą należy opodatkować zryczałtowanym podatkiem PIT 19%. Czyli podatek PIT wyniósłby 17,29 zł. Ale dzięki przepisowi art. 30a ust. 6a u.p.d.o.f. od tego podatku (17,29 zł) odejmujemy kwotę podatku CIT (9 zł) i pozostaje podatek PIT w wysokości 8,29 zł.

Więc realny podatek do zapłaty przez komplementariusza od kwoty 100 zł wyniesie 8,29 zł (podatku PIT) oraz 9 zł (podatku CIT), zatem łącznie 17,29 zł. W końcowym rozrachunku opodatkowanie spadnie z 19% do 17,29%.

Na marginesie można też zauważyć, że takiemu obniżeniu podatku nie stanie na przeszkodzie art. 30a ust. 6b u.p.d.o.f. Przepis ten stanowi, że kwota pomniejszenia (czyli podatek CIT „przypadający” na wspólnika) nie może przekroczyć kwoty zryczałtowanego podatku PIT komplementariusza. W powyższym przykładzie kwota pomniejszenia (czyli 9 zł) nie przekracza kwoty zryczałtowanego podatku (17,29 zł) – przepis ten wskazuje, że kwota tegoż zryczałtowanego podatku zostaje „obliczona zgodnie” z art. 30a ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f. a zatem w pierwotnej wysokości (jeszcze przed dokonaniem pomniejszenia). Powyższe „zjawisko” wynika z zaszłości historycznych – przepis ust. 6b został wprowadzony jeszcze w czasach, gdy obowiązywała tylko stawka 19% CIT. W przypadku zastosowania wyższej stawki podatku CIT nie dojdzie bowiem do zmniejszenia realnej wysokości opodatkowania komplementariusza.

Przepis umożliwiający pomniejszanie podatku PIT o podatek CIT dotyczy tylko komplementariuszy i dla wielu właścicieli spółek komandytowych może być to sporym problemem. Dotychczas byli oni najczęściej komandytariuszami a komplementariuszem była w wielu przypadkach utworzona w tym celu spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Rozwiązaniem będzie „zamiana miejsc” wspólników w ten sposób, że dotychczasowi komandytariusze staną się komplementariuszami. Oczywiście należy pamiętać, że w ten sposób zwiększy się odpowiedzialność właścicieli spółki wobec wierzycieli. Z drugiej jednak strony taką samą odpowiedzialność ponoszą np. właściciele spółek jawnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatem dotychczasowi komandytariusze muszą podjąć decyzję, czy obniżyć realny podatek z tytułu uczestnictwa w spółce komandytowej (kosztem zwiększonej ekspozycji na ryzyko), czy też pozostać w „bezpiecznej” sytuacji komandytariusza, ale kosztem podwójnego opodatkowania.

Paweł Karasiński, MBA, radca prawny, partner kancelarii Żyglicka i Wspólnicy

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  REKLAMA