REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samochód wykupiony z leasingu - kiedy można sprzedać bez PIT?

Samochód wykupiony z leasingu - kiedy można sprzedać bez PIT?
Samochód wykupiony z leasingu - kiedy można sprzedać bez PIT?

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca rozliczający dochody z działalności wg skali podatkowej PIT wykupił po zakończeniu leasingu samochód osobowy wykorzystywany w działalności gospodarczej. Samochód ten po wykupie stał się składnikiem majątku prywatnego tego podatnika i od tego momentu jest wykorzystywany wyłącznie do celów prywatnych. Kiedy można sprzedać ten samochód bez konieczności płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT)?

Samochód wykupiony po zakończeniu leasingu, wykorzystywany do celów prywatnych

Po zakończeniu 3-letniej umowy leasingu operacyjnego, której przedmiotem był samochód osobowy,  wykorzystywany w działalności gospodarczej, przedsiębiorca wykupił na początku 2020 roku ten samochód na warunkach określonych w umowie leasingowej.

REKLAMA

Autopromocja

Faktura została wystawiona na imię i nazwisko tego przedsiębiorcy, jako na prywatną osobę fizyczną a nie na jego firmę. Faktura za wykup samochodu nie została ujęta w kosztach podatkowych działalności gospodarczej tego przedsiębiorcy i nie został odliczony VAT naliczony na tej fakturze.

Po wykupieniu samochodu z leasingu przedsiębiorca nie włączył samochodu do majątku firmowego, lecz używał go wyłącznie do celów prywatnych. Kosztów eksploatacyjnych tego samochodu przedsiębiorca nie rozliczał w kosztach swojej firmy i nie ujmował w ewidencji VAT.

Przedsiębiorca chciał sprzedać ten samochód pod koniec 2020 roku (czyli po upływie 6 miesięcy od miesiąca wykupu z leasingu) ale nie wiedział, czy dochody z tej sprzedaży będą opodatkowane podatkiem dochodowym.

Sprzedaż samochodu niewykorzystywanego w działalności gospodarczej a PIT

Zdaniem przedsiębiorcy jeżeli upłynie 6 miesięcy od końca miesiąca, w którym wykupił samochód z leasingu, to będzie mógł sprzedać ten samochód a uzyskany z tej sprzedaży dochód nie będzie opodatkowany podatkiem dochodowym (PIT).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Taką wykładnię ustawy o PIT potwierdzają organy podatkowe. Przykładem może być niedawna interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 grudnia 2020 r. (sygn. 0115-KDIT1.4011.694.2020.1.MR).

Jako, że samochód jest składnikiem prywatnego majątku przedsiębiorcy, to dochody z jego sprzedaży powinny być zaliczone do źródła przychodów wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT). Chodzi tu o odpłatne zbycie rzeczy poza działalnością gospodarczą.

Zgodnie z tym przepisem to odpłatne zbycie innych (niż nieruchomości) rzeczy jest co do zasady opodatkowane PIT, jeżeli miało miejsce przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Natomiast jeżeli w momencie sprzedaży danej rzeczy (tu: samochodu) już upłynęło 6 miesięcy od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, to podatku dochodowego nie trzeba płacić, bo taka transakcja jest poza zakresem przedmiotowym jakiegokolwiek źródła przychodów wg ustawy o PIT.

A co gdyby samochód był składnikiem majątku firmy?

Gdyby ów sprzedawany samochód był przed przedsiębiorcę po wykupie z leasingu włączony do majątku jego firmy związanego z działalnością gospodarczą, to sytuacja wyglądałaby zupełnie inaczej.

Bowiem na podstawie art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT przepisów art. 10 ust. 1 pkt 8 tej ustawy nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT (czyli m.in. środków trwałych i innych składników majątku wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą), z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Czyli gdyby przedsiębiorca wykorzystywał samochód wykupiony z leasingu do swojej działalności gospodarczej, to aby sprzedać ów samochód bez podatku musiałby:

- wycofać ten samochód z działalności oraz

- poczekać aż upłynie 6 lat od pierwszego dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym samochód został wycofany z działalności.

Stąd jasna jest rada dla podatników, którzy zamierzają sprzedać (szybko i korzystnie podatkowo) samochód wykupiony przez nich z leasingu – nie mogą po wykupie wykorzystywać tego samochodu do działalności gospodarczej.

Paweł Huczko

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA