Kategorie

Nowy Ład. Wzrost podatków dla przedsiębiorców o 46%

Bartosz Gebel, doradca podatkowy
Bartosz Gebel, doradca podatkowy. Ergotax biuro rachunkowe. Ergotax kancelaria doradcy podatkowego.
Biuro rachunkowe ERGOTAX
Księgowi & doradcy
Nowy Ład - składka zdrowotna uzależniona od dochodu
Nowy Ład oznacza wzrost podatków dla przedsiębiorców nawet o 46%. Wszystko z powodu zmian w składce zdrowotnej, której wysokość będzie uzależniona od dochodu.

Składka zdrowotna - stan obecny

Rząd zapowiada kolejne podwyżki podatków. Tym razem nie w sposób bezpośredni, a poprzez składkę zdrowotną. Obecnie wynosi ona 9% podstawy wymiaru i dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą ma charakter ryczałtowy – czyli jest niezależna od osiąganego dochodu. Co istotne 7,75% podstawy wymiaru (czyli większą część z płaconej składki) odliczyć można od podatku dochodowego, co powoduje, że jest ona niemalże neutralna dla przedsiębiorcy. Przykładowo, przedsiębiorca odprowadzający obecnie składkę na poziomie minimalnym tj. 381,81 zł, może odliczyć od podatku 328,78 zł. Zatem większą część z zapłaconej składki zdrowotnej zaliczy na poczet podatku dochodowego.

Nowy Ład - składka zdrowotna uzależniona od dochodu

Rząd zapowiedział jednak, że ulegnie to zmianie. Po pierwsze składka nie będzie już miała charakteru ryczałtowego i uzależniona zostanie od dochodu. Po drugie nie będzie można odliczać jej od dochodu.

Jeśli przedstawione zmiany wejdą w życie, dla niektórych przedsiębiorców może to oznaczać blisko 46% wzrost obciążeń podatkowych. Przykładowo przy rozliczeniu podatku progresywnego w ramach I progu podatkowego, oprócz 17% podatku PIT wystąpi 9% składka zdrowotna zależna od tego dochodu! Ponadto nie będzie jej można odliczyć od podatku, tak jak ma to miejsce obecnie. W konsekwencji doprowadzi to do sytuacji, w której obciążenie podatkowe (bo w zasadzie składka na ubezpieczenie zdrowotne w takim charakterze przypomina już bardziej podatek) dla takiego przedsiębiorcy wzrośnie niemalże o 46%, z 17% do 26%. W przypadku podatku liniowego wzrost ten wyniesie blisko 41%.

Jeżeli składka zdrowotna zostanie uzależniona od dochodu, to w przypadku braku jego osiągnięcia nie powinna ona wystąpić. Zmiany te mają jednak uwzględnić również taką sytuację i narzucić składkę w wysokości minimalnej. Przewiduje się również, że znaczna część działalności gospodarczych (szczególnie tych wysokomarżowych) zrezygnuje z opodatkowania liniowego i przejdzie na podatek ryczałtowy.

Reklama

Co istotne, zmiana ta dotknie również pracowników – obecnie odliczają oni składkę zdrowotną (7,75%) od podatku, co po zmianie nie będzie już możliwe. W konsekwencji otrzymają oni niższe wynagrodzenie netto, bowiem większość umów z pracodawcami zawiera uwzględnia kwoty brutto wynagrodzenia.

W projekcie zmian przewiduje się różnego rodzaju ulgi i zwiększenie kwoty wolnej od podatku, które mogą zniwelować część niekorzystnych obciążeń z tych zmian, i które z pewnością skomplikują sposób wyliczania samego podatku.

Bartosz Gebel
Doradca podatkowy - nr wpisu 13557
Zespół Ergotax

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(33)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • ASO
  2021-05-18 15:29:52
  Dla mnie na ryczałcie to wzrost podatku dochodowego z 1000 zł na jakieś 3800 zł rocznie. A myślę, że ryczałtowiec tez nie będzie mógł składek zdrowotnych odliczyć. Makabra dla małego przedsiębiorcy przy obrocie od 10 tyś miesięcznie
  5
  pokażodpowiedzi (1)
 • Kasia
  2021-05-19 12:13:18
  Co by nie było koniec końców zapłaci za to klient
  3
  pokażodpowiedzi (2)
 • Eff
  2021-05-22 01:15:42
  Brak słów.... Zajada nas... Ciężko pracujemy i mamy utrzymywać nierobów i całe państwo stawiać na nogi po covidzie.... Bo prowadzę 1-os.działalność gosp....i śpię na pieniądzach wg nich.... Byłam za PiS.... Ale chcą nas zniszczyć... Dac dzieciorobom
  4
  pokażodpowiedzi (3)
 • Mati
  2021-05-19 16:50:40
  Wszystko zgodnie w planem NHO zniszczyć na początek klasę średnia.
  2
 • Bolek
  2021-05-24 22:57:53
  w tym kraju robią wszystko zeby nie oplacało się pracować
  0
 • Iti
  2021-05-20 08:36:18
  Glupi kraj....żal czytać
  1
 • Robert
  2021-05-19 17:27:35
  Autor jest chyba imbecylem podatkowym, żeby takie głupoty pisać. Żeby było jasne - nie jestem za PiSem. Ale takie przeliczenia świadczą o totalnym niepojmowaniu kwestii podatków i składek. Jak już coś publikujesz, człowieku, to się trochę postaraj...
  65
  pokażodpowiedzi (2)
 • Waldek
  2021-05-23 07:54:56
  Bandyci
  2
 • 🥶
  2021-05-26 09:47:21
  Niestety przedsiębiorcy wszystko utrzymują całą patologia rząd urzędy bo to z naszych podatków maja pensje i ubezpieczenia .Chory kraj.
  0
 • Polksa
  2021-05-23 10:25:52
  Artykuł pisany chyba w biurze rzecznika Platformy Obywatelskiej. Pisanie, że podatki wzrosną o 46% jest zwyczajną manipulacją i tępą propagandą mającą nastraszyć przedsiębiorców. Zabranie możliwości odliczania 7.75 % składki zdrowotnej nie oznacza , że wszystkie podatki wzrosną o 46% jak sugieruje tytuł tego propagandowego artykułu. Warto zaznaczyć, że wzrośnie do 30 000 kwota wolna od podatku i próg podatkowy 32 % do 125 tys.. O tym już ten propagandowy uderzający w polski ład artykuł nie wspomina.
  35
  pokażodpowiedzi (1)
 • Q
  2021-05-26 11:16:43
  Czy ktoś w tym "mądrym" rządzie wie jak wygląda życie przedsiębiorcy. Harówka od rano do wieczora i zwykle przez cały tydzień. Wakacje zdażają się raz na dwa lata ale tylko na tydzień, bo dłużej nie. A tu ciagle nowe newsy jeszcze im dowalić wyższymi podatkami i zusami. A co nie dają rady? Jak są tak przedsiębiorczy, że założyli firmę to dają radę. Czy nikt nie potrafi tego przerwać i tak na prawdę pomóc.
  0
 • Jerzy Ozga
  2021-05-24 06:51:38
  Bzdury, szanowny autor nie uwzględnia np dla pracowników przy braku odliczenia 7,75% składki zdrowotnej kwoty wolnej od podatku - takie wyliczenia to po prostu manipulacja
  6
  pokażodpowiedzi (1)
 • Kiton
  2021-05-26 22:33:59
  To jest skandal żeby dowalać przedsiębiorcom pod przykrywką dawania biednym. Podstawa wzrostu gospodarczego jest klarowne prawo podatkowe i nie nadmiernie obciążające podatkowo państwo a tutaj robi się wszystko na odwrót, rosną podatki, rozdaje się nierobom. Kupuja sobie głosu za nasze pieniądze
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość
1 sty 2000
20 cze 2021
Zakres dat:
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

ECOFIN o reformie stawek VAT i unii bankowej

Reforma stawek VAT w UE. Reforma stawek podatku VAT, unia bankowa i usługi finansowe – to tematy posiedzenia Rady ECOFIN, które odbyło się 18 czerwca 2021 r. Dyskutowane przez Radę rozwiązania na tym etapie uwzględniają większość głównych priorytetów negocjacyjnych Polski w zakresie stosowania obniżonych stawek VAT. Polska liczy na ich przyjęcie w trakcie Prezydencji Słowenii w Radzie UE. Było to ostatnie planowane posiedzenie ECOFIN za Prezydencji Portugalii.

Wymiana danych podatkowych w czasie rzeczywistym - Finlandia i Estonia są pierwsze

Wymiana danych podatkowych. O przystąpieniu do elektronicznej wymiany informacji podatkowych w czasie rzeczywistym poinformowały w 18 czerwca 2021 r. władze Finlandii i Estonii. Według organów podatkowych dwóch sąsiednich krajów tego typu rozwiązanie jest "unikatowe" w skali światowej.

Transakcje z rajami podatkowymi – kolejne obowiązki dla podmiotów powiązanych i niepowiązanych

Transakcje z rajami podatkowymi. Od 1 stycznia 2021 r. obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych dla podatników CIT, PIT i spółek niebędącymi osobami prawnymi dla transakcji o wartości powyżej 500 tys. PLN dotyczy zarówno podmiotów powiązanych, jak i niepowiązanych, jeżeli rzeczywisty właściciel ma miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, czyli w raju podatkowym.

Wartość początkowa środka trwałego - jak ustalić

Wartość początkowa środka trwałego. Przepisy ustawy o podatkach dochodowych (ustawa o PIT i ustawa o CIT) określają dość dokładnie zasady ustalania wartości początkowej środków trwałych. Ustalenie wartości początkowej wg wyceny podatnika jest możliwością daną przez przepisy jedynie w wyjątkowych przypadkach - jeżeli nie można ustalić tej wartości wg ceny zakupu. Podatnicy nabywający środki trwałe (np. samochody) i remontujący je mogą ustalić wartość początkową z uwzględnieniem wydatków poniesionych (do dnia oddania środka trwałego do użytkowania) na naprawę, remont, czy modernizację - o ile mogą udokumentować te wydatki.

Polskie firmy w UE - Czarna Księga barier na rynku wewnętrznym (wydanie II)

Polskie firmy w UE - Czarna Księga barier. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii opublikowało 16 czerwca 2021 r. już drugą Czarną Księgę barier (administracyjnych i prawnych) na rynku wewnętrznym Unii Europejskiej, które utrudniają działalność transgraniczną polskich przedsiębiorców.

Najniższa krajowa 2022 a zmiany w PIT - 300 zł więcej netto

Najniższa krajowa 2022 a zmiany w PIT. Proponowana przez rząd podwyżka najniższej krajowej (płacy minimalnej) w 2022 r. do poziomu 3000 zł brutto (tj. o 7,1 proc. w porównaniu do minimalnego wynagrodzenia 2021 roku) nie jest rewolucyjna - wskazują ekonomiści. Jednocześnie zauważają, że efekt podwyżki będzie wzmocniony przez zapowiedziane w Polskim Ładzie zmiany w systemie podatkowym (głównie w podatku dochodowym pd osób fizycznych - PIT). Szacuje się, że wynagrodzenie netto osoby zarabiającej płacę minimalną wzrośnie w 2022 roku o ok. 300 zł miesięcznie.

Problematyczne transakcje z rajami podatkowymi – ceny transferowe, dokumentacja, odpowiedzialność

Transakcje z rajami podatkowymi a ceny transferowe. Od pewnego czasu polski ustawodawca wyjątkowo chętnie wykorzystuje przepisy z zakresu cen transferowych do pobierania informacji o transakcjach realizowanych z podmiotami zarejestrowanymi w rajach podatkowych. Obowiązki nakładane na polskich podatników w tym zakresie są coraz szersze i wymagają coraz większych nakładów administracyjnych. Jednocześnie, wprowadzane przepisy często są tworzone w sposób chaotyczny i nie zawsze uzasadniony.

Fiskus zajął majątek firmy mimo braku dowodów

Zabezpieczenie zobowiązania podatkowego na majątku podatnika. Urząd skarbowy zajął konto firmy i należny jej zwrot VAT mimo braku dowodów i nieprawidłowości. Czy miał do tego prawo?

Podatki 2021: osobista odpowiedzialność członków zarządu na nowo (bezpłatne webinarium 24 czerwca)

24 czerwca 2021 r. o godz. 10:00 rozpocznie się bezpłatne webinarium (szkolenie online) poświęcone obowiązującym od 1 stycznia 2021 r. przepisom rozszerzającym obowiązki z zakresu cen transferowych dla podmiotów niepowiązanych. Za brak dopełnienia należytej staranności i nowych obowiązków dokumentacyjnych odpowiadają osobiście członkowie zarządu! Webinarium poprowadzą Artur Klęsk, Partner w Enodo Advisors oraz Jakub Beym, Senior Associate w Enodo Advisors. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Skonta i rabaty przy rozliczaniu transakcji międzynarodowych

W transakcjach handlowych rozróżniamy różnego rodzaju obniżki cen. Wśród najczęściej stosowanych są skonta i rabaty. Należy jednak pamiętać, że ich udzielenie ma wpływ na podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT), a tym samym także na wysokość podatku jaki zapłaci przedsiębiorca.

Czym różni się najem prywatny od najmu w działalności gospodarczej?

Podatek od najmu. W dniu 24 maja 2021 r. Naczelny Sąd Administracyjny podjął ważną uchwałę (w składzie 7. sędziów) dotyczącą rozróżnienia najmu prywatnego i najmu prowadzonego w ramach działalności gospodarczej dla potrzeb opodatkowania PIT i ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Jak tę kwestię rozstrzygnął NSA?

Czy wszyscy podatnicy muszą mieć kasę online od 1 stycznia 2023 r.?

Kasy fiskalne online są już obowiązkowe dla wybranych grup podatników. Natomiast kasy z elektronicznym zapisem kopii będą dostępne tylko do końca 2022 r. Czy oznacza to, że wszyscy podatnicy będą musieli mieć kasy fiskalne online od 1 stycznia 2023 r.? Co warto wiedzieć o nowym rodzaju kas?

Sprawozdania finansowe zakładów ubezpieczeń i reasekuracji - zmiany od 2022 r.

Sprawozdania finansowe. Ustawodawca rozszerza zakres wymogów sprawozdawczych dla zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji. Nowe obowiązki sprawozdawcze będą stosowane od 2022 r., tj. do sprawozdań za rok obrotowy rozpoczynający się w 2021 r.

Estoński CIT - zmiany od 2022 roku

Estoński CIT. Od 2022 r. ryczałt od dochodów w CIT (czyli tzw. estoński CIT) będzie mogła wybrać każda spółka kapitałowa, niezależnie od wielkości, bo zniknie limit przychodów 100 mln zł. Estoński system będzie też dla spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych.

E-faktury od 2022 r. Pilotaż od października 2021 r.

E-faktury są już na kolejnym etapie procesu legislacyjnego. Ustawodawca chce wspólnie z biznesem testować nowe rozwiązanie już od października 2021 r., tak aby jak najwięcej firm korzystało w pełni z e-faktury w 2022 r. Korzystanie z e-faktury stanie się obligatoryjne od 2023 r.

Rejestracja w CRPA (Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych) do 30 czerwca

Rejestracja w CRPA. Ministerstwo Finansów przypomina, że 30 czerwca 2021 r. upływa termin (okres przejściowy) na dokonanie: zgłoszenia rejestracyjnego w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych (CRPA) dla podmiotów, które przed 1 lutego 2021 r. nie były objęte obowiązkiem dokonywania zgłoszeń rejestracyjnych w podatku akcyzowym albo zgłoszenia uzupełniającego w CRPA dla podmiotów, które przed 1 lutego 2021 r. zostały zarejestrowane na podstawie zgłoszenia rejestracyjnego AKC-R.

Dotacja z gminy wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem a przedawnienie

Dotacja z gminy a przedawnienie. Coraz więcej osób w swojej działalności stara się korzystać z różnych form pomocy. Jednym z popularnych rodzajów wsparcia, są różnego rodzaju dotacje – w tym dotacje z jednostek samorządu terytorialnego. W trakcie działalności podmiotu może jednak okazać się, że środki z dotacji zostały nieprawidłowo spożytkowane. W takiej sytuacji, zasadniczo, podatnik powinien zwrócić dotację – co w praktyce może jednak okazać się dla niego niemożliwe do wykonania (szczególnie po dłuższym czasie). Tak samo więc jak w innych przypadkach, ustawodawca przewidział odpowiedni okres przedawnienia dla konieczności zwrotu dotacji wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem. Warto jednak dowiedzieć się, jak należy obliczać ten termin - w szczególności, że proces przyznania, korzystania i rozliczenia dotacji może być dość długi – i wskazywać na różne momenty, od których należałoby obliczać termin przedawnienia.

Polski Ład. 2/3 emerytów z zerowym PIT

Zerowy PIT dla emerytów. Dwie trzecie emerytów będzie miało zerowy PIT, a duża część zapłaci niższy podatek - zapewnił wiceminister finansów Piotr Patkowski. Seniorzy, którzy pobierają emerytury powyżej 5 tys. zł miesięcznie stracą rocznie 75 zł - dodał. Polski Ład dla emerytów - kto zyska, kto straci?

Interpretacja podatkowa nie może pomijać przepisów

Interpretacja podatkowa. Przedsiębiorca wdał się w spór z fiskusem o pieniądze należne z tytułu CIT. Oczywiście fiskus chciał ich więcej, w tym celu interpretował przepisy tak, a w zasadzie pomijał ich część, aby uzasadnić słuszność poboru wyższego podatku. Ale po stronie przedsiębiorcy stanął sąd, przypominając organom skarbowym, że: „Nie wolno jest również interpretować przepisów prawnych tak, by pewne ich fragmenty okazały się zbędne” (wyrok WSA w Krakowie z 5 lutego 2021 r., sygn. akt I SA/Kr 1262/20).

Rekordowy Twój e-PIT w 2021 roku

Twój e-PIT w 2021 roku. Ministerstwo Finansów podsumowało tegoroczny sezon rozliczeń podatkowych PIT, a w szczególności najbardziej popularną e-usługę Krajowej Administracji Skarbowej - Twój e-PIT.

Leasing finansowy przedsiębiorstwa – rozliczenia podatkowe (PIT, CIT, VAT, PCC)

Leasing finansowy przedsiębiorstwa. Rozważając możliwość restrukturyzacji działalności, oprócz standardowych rozwiązań takich jak m.in aporty przedsiębiorstw, połączeń lub sprzedaży (niezależnie czy mamy do czynienia z zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa czy przedsiębiorstwem), należy wziąć pod uwagę możliwości oferowane przez leasing finansowy przedsiębiorstwa. W analizie opłacalności przedsięwzięcia musimy wziąć pod uwagę nie tylko aspekt biznesowy, ale również kwestie opodatkowania danej transakcji. Należy zwrócić uwagę, zarówno na podatki dochodowe (odpowiednio PIT oraz CIT), podatek od towarów i usług oraz podatek od czynności cywilnoprawnych.

Jak wygląda cyberatak na firmową sieć?

Cyberatak na firmową sieć. W trakcie pandemii ponad połowa polskich firm (54%) zauważyła wzrost liczby cyberataków. W opublikowanej w maju br. analizie Active Adversary Playbook 2021 analitycy ujawniają, że przestępcy zostają wykryci średnio dopiero po 11 dniach od przeniknięcia do firmowej sieci. W tym czasie mogą swobodnie poruszać się po zasobach i wykradać dane przedsiębiorstwa. Coraz trudniej namierzyć złośliwą działalność, jednak pomocna w tym zakresie może okazać się pandemia. W ubiegłym roku wzrosły bowiem umiejętności i szybkość reagowania zespołów IT.

Kasa fiskalna online - serwis klimatyzacji w samochodach

Kasa fiskalna online. Czy prowadząc działalność w ramach punktu serwisowego klimatyzacji w samochodach osobowych podatnik jest zobowiązany do posiadania kasy fiskalnej online?

CIT-8 za 2020 r. - wersja elektroniczna opublikowana

CIT-8 za 2020 r. Ministerstwo Finansów opublikowało cyfrową wersję (30) CIT-8. Zrobiło to po trzech miesiącach od zapowiedzi, za to na dwa tygodnie przed upływem terminu na złożenie tego zeznania.

Firmy z branży beauty nie mają kas fiskalnych online

Kasy fiskalnej online. Co trzecia firma z branży kosmetycznej nie ma kasy fiskalnej online, która od 1 lipca 2021 r. będzie obowiązkowa - wskazała inicjatywa Beauty Razem. Branża apeluje do Ministra Finansów o przesunięcie o pół roku terminu obowiązkowej instalacji urządzeń.