REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

DGP: Podatnicy rezygnują z podatku liniowego na rzecz ryczałtu

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Podatek liniowy a ryczałt
Podatek liniowy a ryczałt
Media

REKLAMA

REKLAMA

W ciągu ostatnich dwóch dwóch lat liczba liniowców spadła o prawie 60 tys osób.

Czy podatnicy rezygnują z podatku liniowego?

Po zmianach w Polskim Ładzie nastąpił odwrót od podatku liniowego. Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów odniesionych do rozliczenia PIT sprzed dwóch lat, liczba liniowców spadła o prawie 60 tys. – Rolę, którą wcześniej odgrywał podatek liniowy, przejął ryczałt – ocenia Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. Na liniowy systematycznie przechodziły osoby o najwyższych dochodach, często w ramach optymalizacji opodatkowania. – Poprzednio w podatku liniowym mogliśmy rozliczać składkę zdrowotną ryczałtowo bez względu na zarobki, która w dodatku niemal w całości była odliczana od podatku – podkreśla Filip Kotarski z PwC. W ramach Polskiego Ładu wprowadzono do podatku liniowego liniową składkę zdrowotną 4,9 proc., tymczasem w przypadku ryczałtu płaci się najwyżej nieco ponad 1000 zł.

Autopromocja

Ilu podatników jest na podatku liniowym, a ilu na ryczałcie?

Poprosiliśmy Ministerstwo Finansów o odpowiedź na pytanie, w jakiej formie rozliczają się podatnicy prowadzący działalność gospodarczą. Według stanu na 20 czerwca 1,48 mln rozlicza się według skali, 990 tys. - ryczałtem, a 705 tys. - podatkiem liniowym. Nie mamy jeszcze danych za 2021 r., ale w 2020 r. podatek liniowy zapłaciły 763 tys. osób. Na tyle, na ile można te dane porównać, widać 8-proc. spadek. To pierwszy raz od 2009 r., gdy widać załamanie rosnącego trendu liczby podatników rozliczających się liniowym PIT.

- Zgodnie z przewidywaniami wprowadzenie Polskiego Ładu skłoniło do wyjścia z tej formy opodatkowania. Zdecydowały zmiany w składce zdrowotnej - tłumaczy Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. W przypadku podatku liniowego 19-proc. stawka podatku pozostała bez zmian, ale doszła liniowa składka zdrowotna, która wynosi 4,9 proc., więc w praktyce ci podatnicy oddają 23,9 proc. dochodu plus daninę na ZUS.

Co lepsze - ryczałt czy podatek liniowy?

Głównym konkurentem liniowego PIT stał się ryczałt. Liczba osób rozliczających się w ten sposób rośnie w imponującym tempie. Jeszcze na początku marca ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych rozliczało się 906 tys. przedsiębiorców, czyli o 66 tys. osób więcej niż rok wcześniej i aż o 260 tys. więcej niż dwa lata wcześniej. Z najnowszych danych MF (według stanu na 20 czerwca) wynika, że liczba ryczałtowców przekroczyła 990 tys. Jeśli dotychczasowa dynamika się utrzyma, prawdopodobnie jeszcze w lipcu w polskim systemie podatkowym pojawi się 1 mln przedsiębiorców na ryczałcie. W zeszłym roku łączne przychody państwa z ryczałtu wyniosły 5,2 mld zł (dotyczy to zarówno podatku z pozarolniczej działalności gospodarczej, jak i przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy oraz umów o podobnym charakterze). - Alternatywą dla podatku liniowego staje się ryczałt od przychodu. Tam wprawdzie podatek płacimy nie od dochodu, a od przychodu, ale co do zasady od niższych stawek - podkreśla Filip Kotarski z PwC.

Kiedy opłaca się ryczałt?

Płacenie podatków od przychodu to dobra opcja dla przedsiębiorców, których działalność generuje niskie koszty. - Ryczałt przejął rolę, którą wcześniej odgrywał podatek liniowy - najbardziej opłacalnej formy w ramach wolnych zawodów i samozatrudnienia, gdy działalność zastępuje pracę na etacie - podkreśla Kozłowski. Stawki podatku ryczałtowego są atrakcyjne. Podstawowa wynosi 17 proc., ale medycy mogą płacić 14 proc., przedstawiciele branży IT - 12 proc., a są jeszcze niższe stawki. Wreszcie, w przeciwieństwie do osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną liniowo lub według skali podatkowej ryczałtowcy nie muszą starannie rozliczać kosztów. Korzyści dotyczą także składki zdrowotnej, która też jest ryczałtowa i ma górny limit, dla osób z przychodem ponad 300 tys. zł rocznie wynoszący 1007 zł. Po wejściu w życiu 1 lipca najnowszej korekty Polskiego Ładu otwiera się kolejne podatkowe okienko transferowe. Ryczałtowcy do 22 sierpnia mogą zmienić rodzaj opodatkowania na skalę podatkową. To samo liniowcy i ryczałtowcy będą mogli zrobić w rocznym rozliczeniu już po zakończeniu roku podatkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak widać z danych, ryczałt podkopał pozycję podatku liniowego, którego pozycja systematycznie rosła od momentu wprowadzenia go przez lewicowy rząd w 2004 r. Stał się on dogodną formą opodatkowania przedsiębiorców, ale także miejscem optymalizacji podatkowej i ucieczki z etatu na samozatrudnienie. Poprzednio tylko raz spadła liczba osób, które rozliczały się w ten sposób. W 2009 r., gdy wszedł w życie system podatkowy oparty na dwóch stawkach podatku zamiast uprzednich trzech, opłacalność przechodzenia na liniowy się zmniejszyła. Ale później nadal przenosili się tam podatnicy o najwyższych dochodach. Dla przykładu w 2020 r. przychód tych podatników wyniósł 1,3 bln zł, dochód 212 mld zł, a podatek należny 37 mld zł, czyli była to ponad jedna trzecia łącznych wpływów z podatku PIT. Pytanie, jakie będą skutki dochodowe przenosin części z tych podatników na ryczałt.

Więcej w DGP: Polski Ład. Podatek liniowy traci popularność na rzecz ryczałtu

autorzy: Tomasz Żółciak, Grzegorz Osiecki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GazetaPrawna.pl / Dziennik Gazeta Prawna

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA