Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatki od 1 lipca 2022 r. Najważniejsze zmiany i pułapki nowych przepisów

Warszawskie Centrum Doradztwa Finansowego I sp. z o.o.
Biuro rachunkowe. Outsourcing księgowości
Podatki od 1 lipca 2022 r. Najważniejsze zmiany i pułapki nowych przepisów
Podatki od 1 lipca 2022 r. Najważniejsze zmiany i pułapki nowych przepisów
Księgowi pod koniec czerwca 2022 r. mają wrażenie jakby już zleciał cały rok. Jeszcze ostatni CIT do złożenia, podpis na sprawozdaniu a tu już trzeba chyba kolejny rok zamykać …. gdzie się podziały te miesiące? Spokojnie, to tylko nowelizacja przepisów podatkowych. Dla odmiany tym razem w połowie roku i - by wzmocnić efekt – zmiany obowiązują od samego początku niezwykłego 2022 roku. Co się zmienia w PIT od 1 lipca? Na jakie pułapki trzeba uważać?

Podatki od 1 lipca 2022 r. – zmiany w pigułce

Skala podatkowa:

 -  obniżona została stawka podatku w I progu podatkowym z 17% na 12% a dokładniej z 26% do 21% (nie zapominajmy o składce zdrowotnej – 9%, która z dniem 01/01/2022 stała się de facto kolejnym podatkiem)

- zlikwidowano ulgę dla klasy średniej

Podatek liniowy:

- umożliwiono podatnikom rozliczającym się wg stawki liniowej 19% (23,9%!)  przejście na rozliczanie dochodów skalą podatkową

- umożliwiono podatnikom odliczenie od dochodu części składki zdrowotnej, przy czym maksymalne odliczenie to 8700,- zł (max 1653,-  zł podatku)

Ryczałt ewidencjonowany:

- umożliwiono podatnikom rozliczającym się przejście na rozliczanie dochodów skalą  podatkową

- umożliwiono podatnikom odliczenie od przychodów części składki zdrowotnej – 50% zapłaconej składki (max 6046,86 zł odliczenia)

 • Karta podatkowa:

- umożliwiono podatnikom odliczenie od podatku części składki zdrowotnej – 19% zapłaconej składki (max 617,65 zł podatku)

Zmiany  w formie tabelarycznej:

Stawka podatku

Odliczenie składki zdrowotnej

Skala podatkowa

12% (21%)

brak

Podatek liniowy

bez zmian (23,9%)

limit odliczenia od dochodu zapłaconej składki  zdrowotnej 8700,- zł
(1653 zł podatku)

Ryczałt ewidencjonowany 

bez zmian 

limit  odliczenia zapłaconej składki zdrowotnej - 50% od przychodu
(max 6046,86 zł odliczenia w skali roku)

Karta podatkowa

bez zmian

limit odliczenia zapłaconej składki zdrowotnej 19% od podatku
(max 617,65 zł odliczenia w skali roku)

Jak dotrwać do 20 lipca i nie zwariować?

Zmiany podatkowe w trakcie trwające roku podatkowego są naprawdę bardzo niefortunnym zdarzeniem, tym bardziej że dzieją się też na samym początku okresu urlopowego. Czy kolejne zmiany pozbawią księgowych możliwości korzystania z urlopów? Na szczęście nie.

Co prawda wprowadzono możliwość zmiany sposobu opodatkowania za rok 2022, jednak z tej opcji będzie można skorzystać dopiero po zakończeniu roku  poprzez złożenie wybranej przez przedsiębiorcę (zapewne po licznych kalkulacjach) deklaracji podatkowej. Czyli podatnik, który już teraz wie, że będzie chciał rozliczyć swoje dochody wg skali podatkowej, a pierwsze 6 m-cy roku 2022 opodatkowywał podatkiem liniowym lub podatkiem zryczałtowanym nadal musi dokonywać obliczenia kwot zaliczek podatkowych oraz składki zdrowotnej zgodnie z pierwotnym wyborem.

Reasumując, rewolucja podatkowa 2.0 stała się faktem, ale realnie odczujemy ją dopiero po zakończeniu roku 2022r. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców, którzy bardzo skrupulatnie przekalkulują swoje dochody zanim zleca swoim księgowym złożenie deklaracji rocznej, jak i księgowych, którzy te kalkulacje będą musieli przygotować. Warto od razu nadmienić, iż terminy złożenia zeznań rocznych zostały ujednolicone. PIT-28 za 2022 rok złożymy w terminie do końca kwietnia 2023r. Zniknął tym samym problem presji czasu związanym z dotychczasowym zróżnicowaniem terminów ustawowych.

Jedyna zmiana w stosunku do pierwszych miesięcy/kwartałów roku 2022 jest taka, że dokonując obliczenia zaliczki już za miesiąc czerwiec lub drugi kwartał możemy skorzystać:

- przy skali podatkowej – z obniżonej stawki podatku, za czerwiec już liczymy podatek wg zmienionej skali

- przy podatku liniowym /  ryczałcie ewidencjonowanym / karcie podatkowej – możemy skorzystać z odliczenia składek zdrowotnych w dostępnym limicie (pod uwagę  bierzemy wyłącznie składki zapłacone).

Wyjątek tu stanowią „ryczałtowcy” którzy z tej formy opodatkowania korzystali już w roku 2021. Będą oni mogli już od lipca rozliczać podatek wg skali podatkowej. Warunkiem takiego rozwiązania jest złożenie zawiadomienia do organu podatkowego w terminie do 22/08/2022 (termin zapłaty zaliczki za m-c lipiec 2022). Uwaga! W takim przypadku również nie działa zasada obowiązywania zmian od początku roku 2022. Taki podatnik złoży za rok 2022 dwie deklaracje PIT-28 za okres styczeń-czerwiec i PIT-36 za okres lipiec -grudzień.

Polecamy: „Jak przygotować się do zmian od 1 lipca 2022 r. Podatki. Wynagrodzenia”

Polecamy: Komplet „PIT 2022. Komentarz + suplement z komentarzem do zmian od 1 lipca 2022 r.”

Pułapki nowych przepisów

Bez wątpienia sam fakt obniżenia do 12% stawki podatku progresywnego nie przywraca poziomu opodatkowania z roku 2021. Podobnie jak wprowadzenie pewnego poziomu odliczenia składki zdrowotnej de facto nie obniża jej do poziomu z roku poprzedniego. Nadal obciążenia podatkowe będą wyższe niż w roku ubiegłym.

Należy zwrócić uwagę, iż możliwość zmiany sposobu opodatkowania jest możliwa tylko i wyłącznie na  skalę podatkową. Nie ma pełnej dowolności na co sporo przedsiębiorców jednak liczyło. Sporo przedsiębiorców liczyło również, że Polski Ład 2.0 dając im możliwość zmiany sposobu  opodatkowania zmniejszy jednocześnie ich obciążenia publicznoprawne na bieżąco. Odłożenie w czasie zmiany rozliczenia podatkowego aż do momentu złożenia deklaracji rocznej ma też i dobrą stronę. Po zakończeniu roku dokładnie znamy wynik na działalności i decyzja o zmianie lub nie będzie na pewno wyłącznie korzystna dla podatnika.

Trzeba pamiętać, że zmiana sposobu opodatkowania oznacza jednocześnie obowiązek skorygowania składek zdrowotnych. Te również skorygujemy odpowiednio w deklaracji „rocznej”. Tą deklaracją będzie deklaracja za miesiąc w którym upływa termin złożenia rozliczenia podatkowego. Najbardziej prawdopodobna będzie więc sytuacja w której jeszcze nie otrzymamy zwrotu nadpłaty podatkowej
a już trzeba będzie dopłacić różnicę w składce zdrowotnej. Płynność finansowa na pewno jest piętą achillesową nowych regulacji.

W przypadku składki zdrowotnej i ewentualnego jej odliczenia od roku 2022 pojawiła się nowa zasada, że składki zdrowotne możemy  odliczać tylko w ramach przychodu/dochodu  podatkowego, którego dotyczą. Do  ubiegłego roku włącznie nie miało to znaczenia.

Zmiana sposobu opodatkowania z ryczałtu na zasady ogólne niesie ze sobą konieczność zaprowadzenia za cały rok nowej ewidencji, czyli księgi przychodów i rozchodów. Tu należy pamiętać, że by to  zrobić i zmiana miała naprawdę sens podatnik musi odtworzyć dokumentację kosztową za pierwsze 6 m-cy i  w każdym kolejnym miesiącu kompletować dowody poniesienia kosztów, mimo iż na bieżąco nie wpłyną na wynik podatkowy działalności. Wypada również spodziewać się dodatkowych opłat za usługi księgowe.

Możliwość zmiany sposobu opodatkowania bez wątpienia wpłynie również na proces składania deklaracji rocznych. Niefortunnie złożony PIT-28 lub PIT-36L wyklucza możliwość zmiany poprzez korektę zeznania podatkowego. Należy tu pamiętać, że zmiana rozliczenia wg stawek progresywnych będzie opłacalna tylko gdy dochody przedsiębiorcy (lub przedsiębiorcy i małżonka) mieścić się będą w I przedziale skali podatkowej. Warto ten wskaźnik uwzględnić jako pierwszy w procesie decyzyjnym by zwyczajnie nie wykonywać niepotrzebnej pracy, której w pierwszych miesiącach 2023 roku na pewno nie zabraknie.

Podsumowując nastąpiła rewolucja, a na razie jest jak było do tej pory.

Joanna Pietrzyk, Główna Księgowa WCDF I Sp. z o.o.

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Ordynacja podatkowa - część 1
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść:
  płatnika
  podatnika
  urzędu skarbowego
  budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Praca obywateli Ukrainy w Polsce a opodatkowanie PIT. Co trzeba wiedzieć po pół roku pobytu w Polsce
  Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę miliony (dosłownie) obywateli Ukrainy mniej lub bardziej tymczasowo przeniosło się do Polski, aby szukać schronienia przed wojną. W rezultacie albo rozpoczęli pracę zdalną w Polsce dla swojego pracodawcy z siedzibą na Ukrainie albo po prostu podjęli pracę w Polsce. Wykonują oni swoją pracę z polskiego adresu zamieszkania i to wkrótce zrodzi problem dotyczący opodatkowania dochodów z tej pracy omówiony poniżej.
  Slim VAT 3 - znaczące zmiany w VAT
  Slim VAT 3 trafił do konsultacji publicznych. Jest to kolejny pakiet uproszczeń w rozliczeniach VAT dla przedsiębiorców. Na czym będą polegać proponowane zmiany?
  Remanent likwidacyjny dla celów VAT - jak ustalić wartość towarów
  Podatnik będzie sporządzał spis z natury dla celów VAT przy likwidacji działalności gospodarczej. Na fakturach ze składnikami majątku obecne są również koszty przesyłki. Czy poniesiony koszt przesyłki/transportu należy doliczyć do wartości składnika majątku i rozliczyć od tej kwoty VAT?
  Wypłata czternastej emerytury - jaki termin?
  Pierwsze wypłaty czternastej emerytury rozpoczną się już 25 sierpnia; Nie jest konieczne składanie żadnego wniosku w tym zakresie - poinformowało w czwartek na stronach rządowych Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
  Dodatki do ogrzewania i taryfy z rekompensatą - opublikowano założenia ustawy
  W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano 11 sierpnia 2022 r. założenia projektu ustawy "o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw". Ustawa ta ma wprowadzić m.in. jednorazowe dodatki finansowe dla ogrzewających swoje domy paliwem innym niż węgiel. Ustawa ta ma także ograniczyć podwyżki cen ciepła poprzez wprowadzenie taryf z rekompensatą.
  Sprzedaż napojów w restauracji - jakie stawki VAT
  Czy jest możliwość zastosowania stawki 0% VAT do napojów w restauracji? Sprzedaż dotyczy np. soku pomarańczowego, który kupowany jest w hurtowni ze stawką 0%. A co z herbatą z suszu owocowego, smoothie, shake'ami?
  Jak zostać biegłym rewidentem? Czy warto?
  Biegły rewident to osoba będąca ekspertem w dziedzinie finansów, w szczególności w zakresie rachunkowości i audytu finansowego. Z uwagi na zdobyte kompetencje i doświadczenie, a także wszechstronną wiedzę umiejętności biegłego rewidenta są niezwykle pożądane w biznesie. Wysoki prestiż zawodu wiąże się jednak z dużą odpowiedzialnością, a proces zdobywania uprawnień wymaga czasu i poświecenia. Czy rekompensują to zarobki?
  Nadpłata kredytu hipotecznego - czy to się opłaca
  W pierwszym półroczu 2022 roku Polacy nadpłacili prawie 25 miliardów złotych na złotowe kredyty mieszkaniowe. To najpewniej najwyższy wynik w historii. Dzięki nadpłacie kredytu kredytobiorca będzie musiał oddać bankowi mniej odsetek. Ale odpowiedź na pytanie, czy warto nadpłacać kredyt nie jest łatwa. Trzeba porównać oprocentowanie lokat i kredytów w perspektywie kilku, kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu lat - czyli w takim okresie w którym będziemy jeszcze (po nadpłacie) spłacać kredyt hipoteczny. Zatem dopiero po latach można dokładnie obliczyć, czy warto było nadpłacać kredyt.
  Sprzedaż miejsc pod reklamę (udostępnianie powierzchni reklamowych) - kod GTU
  Wydawnictwo sprzedaje miejsce pod reklamę zarówno w czasopismach papierowych, jak i w ich wersjach internetowych. Dodatkowo udostępniamy miejsce na reklamę na naszych budynkach. Czy sprzedaż takich miejsc pod reklamę należy oznaczać kodem GTU_12 jak usługi reklamowe?
  Wielu podatników płaci za wysoki podatek od nieruchomości, choć nie musi
  Podatek od nieruchomości jest nagminne zawyżany. Wynika to z rozbieżności interpretacyjnych co do kwalifikacji danego obiektu jako gruntu, budynku czy budowli, a w przypadku przedsiębiorców istotne jest też, czy nieruchomość służy prowadzeniu działalności gospodarczej. Należne podatnikom nadpłaty sięgają niekiedy nawet kilkuset tysięcy złotych, można je jednak odzyskać.
  Aplikacja e-Paragony Ministerstwa Finansów - do czego służy. Donosy na sprzedawców i planowanie domowego budżetu
  Podatnicy mogą już pobrać na telefon aplikację e-Paragony przygotowaną przez Ministerstwo Finansów. Ale – jak mówią eksperci – to program bardziej do planowania domowego budżetu i zgłaszania nieprawidłowości paragonowych fiskusowi. Podobnie zresztą reklamuje ją sam resort finansów. „To bezpłatna aplikacja, dzięki której możesz zarządzać wydatkami, sprawdzać paragony z kodem QR, a także zgłaszać nieprawidłowości” - czytamy na stronie podatki.gov.pl.
  Waloryzacja umów w zamówieniach publicznych w czasie dużej inflacji - korzyści dla firm i państwa
  Firmy, które przed miesiącami czy latami wygrały przetargi, dziś muszą dokładać do interesu, bo wielu zamawiających nie chce podwyższyć im wynagrodzenia. To efekt chociażby rosnącej inflacji (w lipcu wyniosła 15,5 proc.) czy cen materiałów budowlanych. Teraz przedsiębiorcy dostali w końcu silny argument do ręki. Prokuratoria Generalna RP w opublikowanych właśnie wytycznych przekonuje, że waloryzacja tych kontraktów jest nie tylko dopuszczalna, ale często wręcz niezbędna. Także z perspektywy samych zamawiających czy też – szerzej – interesu publicznego. Prokuratoria Generalna RP zachęca do zmian w kontraktach o zamówienia publiczne, przekonując, że ostateczne koszty upadłości przedsiębiorców może ponieść sama administracja publiczna.
  Finansowanie społecznościowe (crowdfunding) - nowe przepisy od 29 lipca 2022 r.
  Co zmienia w polskim finansowaniu społecznościowym (crowdfundingu) wejście w życie ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych (...)? Co to jest crowdfunding udziałowy? Wyjaśniają eksperci CRIDO.
  VAT 2023: Faktura w walucie obcej - kurs przeliczeniowy dla faktury korygującej
  Od stycznia 2023 roku w ustawie o VAT zostaną uregulowane zasady stosowania kursu przeliczeniowego dla faktur korygujących, w przypadkach gdy pierwotna faktura została wystawiona w walucie obcej. Dotąd kwestia ta nie była objęta regulacją ustawy o VAT, co powodowało wątpliwości podatników przy korektach zmniejszających i zwiększających wartość transakcji. Przyjęte w projekcie nowelizacji ustawy o VAT (pakiet SLIM VAT 3) rozwiązanie stanowić ma uproszczenie dotychczasowej praktyki przyjmowanej w zakresie kursu przeliczenia waluty obcej w fakturach korygujących.
  Mały podatnik VAT 2023 - nowy limit 2 mln euro
  Od 1 stycznia 2023 r. zwiększy się (z 1,2 mln euro do 2 mln euro) limit rocznego obrotu, uprawniającego do posiadania statusu małego podatnika VAT. Zmiana taka wynika z projektu nowelizacji ustawy o VAT zwanej potocznie (SLIM VAT 3), która ma wejść w życie od początku 2023 roku. Projekt ten aktualnie jest poddawany konsultacjom publicznym i uzgodnieniom międzyresortowym. Kim jest mały podatnik VAT? Jakie korzyści daje status małego podatnika VAT? Co to jest metoda kasowa w VAT?
  Odliczenie VAT z faktur sprzed rejestracji
  Podatnik można odliczyć VAT z faktur sprzed rejestracji działalności. Jakie warunki należy spełnić, by odzyskać VAT?
  SLIM VAT 3 od 2023 roku - najważniejsze zmiany
  Co do zasady (z pewnymi wyjątkami) od 1 stycznia 2023 r. wejdzie w życie pakiet zmian w ustawie o VAT określany przez Ministerstwo Finansów "SLIM VAT 3" (Simple Local And Modern VAT). Gotowy jest już projekt nowelizacji ustawy o VAT i kilku innych ustaw wprowadzającej te zmiany. Projekt ten jest aktualnie w fazie konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Jakie zmiany w VAT przewiduje ten projekt?
  Podatek od składki zdrowotnej - wyjaśnienia Ministra Finansów
  Podatnicy opodatkowani podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT) wg skali podatkowej nie mają od 1 stycznia 2022 r. prawa do odliczenia zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne - w przeciwieństwie do składek na ubezpieczenia społeczne. Czy oznacza to podwójne opodatkowanie tego samego dochodu i "podatek od podatku"? Minister Finansów odpowiedział 4 sierpnia 2022 r. Rzecznikowi Praw Obywatelskich na te wątpliwości.
  Outsourcing kadrowo-płacowy – korzyści dla pracodawców, pracowników i działów HR
  Ostatnie miesiące ubiegłego roku oraz początek 2022 r. stanowiły ogromne wyzwanie m.in. dla księgowych oraz działów kadrowo-płacowych. Zmiany i niejasność wprowadzanych aktów prawnych wprowadziły chaos, który bezpośrednio dotknął też pracowników w postaci nieprawidłowo naliczonych wynagrodzeń czy opóźnienia w ich wypłacie. Brak dostępności na rynku specjalistów od kadr i płac zmusił przedsiębiorców do poszukiwania rozwiązań usprawniających obsługę tych procesów.
  Digitalizacja w firmie - jakie korzyści. E-kancelaria
  Digitalizacja w przedsiębiorstwach nie jest procesem nowym. Transformacja cyfrowa w firmach dotyczy coraz większej ilości dokumentów i obejmuje obszary związane z bieżącą pracą. Trend ten uwypuklił się szczególnie w ostatnich dwóch latach, a wpływ na ten stan miała m.in. pandemia. Czy dziś digitalizacja jest nadal na topie? Czy przedsiębiorcy doceniają korzyści płynące z tej zmiany ? Czy są gotowi inicjować kolejne etapy transformacji cyfrowej, by jeszcze mocniej usprawniać pracę swoich firm?
  Rozliczenie używania prywatnych samochodów do celów służbowych - auta elektryczne, hybrydowe i napędzane wodorem
  Wprowadzenie możliwości zwrotu pracownikom kosztów używania do celów służbowych samochodów prywatnych z napędem elektrycznym, hybrydowym i wodorowym, przewiduje projekt ustawy, który został opublikowany 8 sierpnia 2022 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Nowe przepisy mają być przyjęte przez rząd w trzecim kwartale 2022 roku.
  Dochody i wydatki budżetowe 2022/2023. Czy rządowi wystarczy pieniędzy na dodatki drożyźniane?
  Dodatki drożyźniane, które otrzymają obywatele w związku ze wzrostem cen ogrzewania (sam dodatek węglowy – a to dopiero początek – kosztować będzie prawie 12 mld zł.), wymagają radykalnego zwiększenia dochodów budżetu państwa. Rosnące niezadowolenie a przede wszystkim strach przed brakiem ogrzewania i najzwyklejszą biedą wraz z perspektywą podwójnych wyborów (Sejm i Senat oraz samorządu terytorialnego) uzasadniać będzie wypłatę obywatelom dodatkowych świadczeń, których jedynym źródłem jest kasa państwowa. Trzeba ją dodatkowo zasilić, bo inflacyjna premia fiskalna na pewno nie wystarczy – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.
  Spółka rodzinna – problemy związane z przekształceniem
  Przekształcenie jako jedna z transakcji restrukturyzacji spółki, zasadniczo nie wpływa na jej funkcjonowanie, zmieniając jedynie formę prawną prowadzonej działalności. Praktyka pokazuje jednak, że cała procedura może być zdecydowanie bardziej skomplikowana i znacząco wykraczać poza przygotowanie umowy przyszłej spółki, a sam plan przekształcenia uwzględniać szereg innych czynności, nie tylko z zakresu prawa. Dobrze widać to na przykładzie przekształcenia spółki rodzinnej, gdzie dodatkowym wyzwaniem może być udział małoletnich dzieci. Jakie wyzwania stoją przed prawnikami?
  PIT-36, PIT-36L, PIT-39 (i załączniki) za 2022 rok - nowe wzory formularzy podatkowych
  Ministerstwo Finansów przygotowało nowe wzory formularzy rocznego zeznania podatkowego PIT-36 (wersja 30), PIT-36S (wersja 30), PIT-36L (wersja 19), PIT-36LS (wersja 19), PIT-39 (wersja 12) i załączników PIT/B (wersja 20), PIT/BR (wersja 6), PIT/IP (wersja 4), PIT/M (wersja 9), PIT/O (wersja 27) oraz PIT/Z (wersja11), które mają dotyczyć rozliczenia dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2022 r. oraz do odliczeń od dochodu (przychodu) i od podatku dokonanych w zeznaniu składanym za 2022 r. Konsultacje podatkowe tych wzorów rozpoczęły się 4 sierpnia 2022 r. i potrwają do 16 sierpnia 2022 r. Po zakończeniu tych konsultacji podatkowych, wzory formularzy, zostaną udostępnione do stosowania (opublikowane) w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie Ministerstwa Finansów, zgodnie z art. 45b ustawy o PIT, w brzmieniu obwiązującym od 1 stycznia 2022 r. Formularze te nie będą ogłoszone w drodze rozporządzenia Ministra Finansów publikowanego w Dzienniku Ustaw.
  Dodatek na ogrzewanie - wniosek do 30 listopada 2022 roku
  Rząd przyjął założenia do ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Ustawa ta ma m.in. zapewnić wsparcie finansowe w postaci jednorazowego dodatku pieniężnego dla posiadaczy niektórych indywidualnych źródeł ciepła wspomoże te gospodarstwa domowe, dla których główne źródło ciepła zasilane jest: pelletem drzewnym, drewnem kawałkowym lub innym rodzajem biomasy albo skroplonym gazem LPG względnie olejem opałowym.