REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatki od 1 lipca 2022 r. Najważniejsze zmiany i pułapki nowych przepisów

Warszawskie Centrum Doradztwa Finansowego I sp. z o.o.
Biuro rachunkowe. Outsourcing księgowości
Podatki od 1 lipca 2022 r. Najważniejsze zmiany i pułapki nowych przepisów
Podatki od 1 lipca 2022 r. Najważniejsze zmiany i pułapki nowych przepisów

REKLAMA

REKLAMA

Księgowi pod koniec czerwca 2022 r. mają wrażenie jakby już zleciał cały rok. Jeszcze ostatni CIT do złożenia, podpis na sprawozdaniu a tu już trzeba chyba kolejny rok zamykać …. gdzie się podziały te miesiące? Spokojnie, to tylko nowelizacja przepisów podatkowych. Dla odmiany tym razem w połowie roku i - by wzmocnić efekt – zmiany obowiązują od samego początku niezwykłego 2022 roku. Co się zmienia w PIT od 1 lipca? Na jakie pułapki trzeba uważać?

Podatki od 1 lipca 2022 r. – zmiany w pigułce

Skala podatkowa:

Autopromocja

 -  obniżona została stawka podatku w I progu podatkowym z 17% na 12% a dokładniej z 26% do 21% (nie zapominajmy o składce zdrowotnej – 9%, która z dniem 01/01/2022 stała się de facto kolejnym podatkiem)

- zlikwidowano ulgę dla klasy średniej

Podatek liniowy:

- umożliwiono podatnikom rozliczającym się wg stawki liniowej 19% (23,9%!)  przejście na rozliczanie dochodów skalą podatkową

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- umożliwiono podatnikom odliczenie od dochodu części składki zdrowotnej, przy czym maksymalne odliczenie to 8700,- zł (max 1653,-  zł podatku)

Ryczałt ewidencjonowany:

- umożliwiono podatnikom rozliczającym się przejście na rozliczanie dochodów skalą  podatkową

- umożliwiono podatnikom odliczenie od przychodów części składki zdrowotnej – 50% zapłaconej składki (max 6046,86 zł odliczenia)

  • Karta podatkowa:

- umożliwiono podatnikom odliczenie od podatku części składki zdrowotnej – 19% zapłaconej składki (max 617,65 zł podatku)

Zmiany  w formie tabelarycznej:

Stawka podatku

Odliczenie składki zdrowotnej

Skala podatkowa

12% (21%)

brak

Podatek liniowy

bez zmian (23,9%)

limit odliczenia od dochodu zapłaconej składki  zdrowotnej 8700,- zł
(1653 zł podatku)

Ryczałt ewidencjonowany 

bez zmian 

limit  odliczenia zapłaconej składki zdrowotnej - 50% od przychodu
(max 6046,86 zł odliczenia w skali roku)

Karta podatkowa

bez zmian

limit odliczenia zapłaconej składki zdrowotnej 19% od podatku
(max 617,65 zł odliczenia w skali roku)

Jak dotrwać do 20 lipca i nie zwariować?

Zmiany podatkowe w trakcie trwające roku podatkowego są naprawdę bardzo niefortunnym zdarzeniem, tym bardziej że dzieją się też na samym początku okresu urlopowego. Czy kolejne zmiany pozbawią księgowych możliwości korzystania z urlopów? Na szczęście nie.

Co prawda wprowadzono możliwość zmiany sposobu opodatkowania za rok 2022, jednak z tej opcji będzie można skorzystać dopiero po zakończeniu roku  poprzez złożenie wybranej przez przedsiębiorcę (zapewne po licznych kalkulacjach) deklaracji podatkowej. Czyli podatnik, który już teraz wie, że będzie chciał rozliczyć swoje dochody wg skali podatkowej, a pierwsze 6 m-cy roku 2022 opodatkowywał podatkiem liniowym lub podatkiem zryczałtowanym nadal musi dokonywać obliczenia kwot zaliczek podatkowych oraz składki zdrowotnej zgodnie z pierwotnym wyborem.

Reasumując, rewolucja podatkowa 2.0 stała się faktem, ale realnie odczujemy ją dopiero po zakończeniu roku 2022r. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców, którzy bardzo skrupulatnie przekalkulują swoje dochody zanim zleca swoim księgowym złożenie deklaracji rocznej, jak i księgowych, którzy te kalkulacje będą musieli przygotować. Warto od razu nadmienić, iż terminy złożenia zeznań rocznych zostały ujednolicone. PIT-28 za 2022 rok złożymy w terminie do końca kwietnia 2023r. Zniknął tym samym problem presji czasu związanym z dotychczasowym zróżnicowaniem terminów ustawowych.

Jedyna zmiana w stosunku do pierwszych miesięcy/kwartałów roku 2022 jest taka, że dokonując obliczenia zaliczki już za miesiąc czerwiec lub drugi kwartał możemy skorzystać:

- przy skali podatkowej – z obniżonej stawki podatku, za czerwiec już liczymy podatek wg zmienionej skali

- przy podatku liniowym /  ryczałcie ewidencjonowanym / karcie podatkowej – możemy skorzystać z odliczenia składek zdrowotnych w dostępnym limicie (pod uwagę  bierzemy wyłącznie składki zapłacone).

Wyjątek tu stanowią „ryczałtowcy” którzy z tej formy opodatkowania korzystali już w roku 2021. Będą oni mogli już od lipca rozliczać podatek wg skali podatkowej. Warunkiem takiego rozwiązania jest złożenie zawiadomienia do organu podatkowego w terminie do 22/08/2022 (termin zapłaty zaliczki za m-c lipiec 2022). Uwaga! W takim przypadku również nie działa zasada obowiązywania zmian od początku roku 2022. Taki podatnik złoży za rok 2022 dwie deklaracje PIT-28 za okres styczeń-czerwiec i PIT-36 za okres lipiec -grudzień.

Polecamy: „Jak przygotować się do zmian od 1 lipca 2022 r. Podatki. Wynagrodzenia”

Polecamy: Komplet „PIT 2022. Komentarz + suplement z komentarzem do zmian od 1 lipca 2022 r.”

Pułapki nowych przepisów

Bez wątpienia sam fakt obniżenia do 12% stawki podatku progresywnego nie przywraca poziomu opodatkowania z roku 2021. Podobnie jak wprowadzenie pewnego poziomu odliczenia składki zdrowotnej de facto nie obniża jej do poziomu z roku poprzedniego. Nadal obciążenia podatkowe będą wyższe niż w roku ubiegłym.

Należy zwrócić uwagę, iż możliwość zmiany sposobu opodatkowania jest możliwa tylko i wyłącznie na  skalę podatkową. Nie ma pełnej dowolności na co sporo przedsiębiorców jednak liczyło. Sporo przedsiębiorców liczyło również, że Polski Ład 2.0 dając im możliwość zmiany sposobu  opodatkowania zmniejszy jednocześnie ich obciążenia publicznoprawne na bieżąco. Odłożenie w czasie zmiany rozliczenia podatkowego aż do momentu złożenia deklaracji rocznej ma też i dobrą stronę. Po zakończeniu roku dokładnie znamy wynik na działalności i decyzja o zmianie lub nie będzie na pewno wyłącznie korzystna dla podatnika.

Trzeba pamiętać, że zmiana sposobu opodatkowania oznacza jednocześnie obowiązek skorygowania składek zdrowotnych. Te również skorygujemy odpowiednio w deklaracji „rocznej”. Tą deklaracją będzie deklaracja za miesiąc w którym upływa termin złożenia rozliczenia podatkowego. Najbardziej prawdopodobna będzie więc sytuacja w której jeszcze nie otrzymamy zwrotu nadpłaty podatkowej
a już trzeba będzie dopłacić różnicę w składce zdrowotnej. Płynność finansowa na pewno jest piętą achillesową nowych regulacji.

W przypadku składki zdrowotnej i ewentualnego jej odliczenia od roku 2022 pojawiła się nowa zasada, że składki zdrowotne możemy  odliczać tylko w ramach przychodu/dochodu  podatkowego, którego dotyczą. Do  ubiegłego roku włącznie nie miało to znaczenia.

Zmiana sposobu opodatkowania z ryczałtu na zasady ogólne niesie ze sobą konieczność zaprowadzenia za cały rok nowej ewidencji, czyli księgi przychodów i rozchodów. Tu należy pamiętać, że by to  zrobić i zmiana miała naprawdę sens podatnik musi odtworzyć dokumentację kosztową za pierwsze 6 m-cy i  w każdym kolejnym miesiącu kompletować dowody poniesienia kosztów, mimo iż na bieżąco nie wpłyną na wynik podatkowy działalności. Wypada również spodziewać się dodatkowych opłat za usługi księgowe.

Możliwość zmiany sposobu opodatkowania bez wątpienia wpłynie również na proces składania deklaracji rocznych. Niefortunnie złożony PIT-28 lub PIT-36L wyklucza możliwość zmiany poprzez korektę zeznania podatkowego. Należy tu pamiętać, że zmiana rozliczenia wg stawek progresywnych będzie opłacalna tylko gdy dochody przedsiębiorcy (lub przedsiębiorcy i małżonka) mieścić się będą w I przedziale skali podatkowej. Warto ten wskaźnik uwzględnić jako pierwszy w procesie decyzyjnym by zwyczajnie nie wykonywać niepotrzebnej pracy, której w pierwszych miesiącach 2023 roku na pewno nie zabraknie.

Podsumowując nastąpiła rewolucja, a na razie jest jak było do tej pory.

Joanna Pietrzyk, Główna Księgowa WCDF I Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

Składka zdrowotna - rozliczenie roczne za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA