REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatki od 1 lipca 2022 r. Najważniejsze zmiany i pułapki nowych przepisów

Warszawskie Centrum Doradztwa Finansowego I sp. z o.o.
Biuro rachunkowe. Outsourcing księgowości
Podatki od 1 lipca 2022 r. Najważniejsze zmiany i pułapki nowych przepisów
Podatki od 1 lipca 2022 r. Najważniejsze zmiany i pułapki nowych przepisów

REKLAMA

REKLAMA

Księgowi pod koniec czerwca 2022 r. mają wrażenie jakby już zleciał cały rok. Jeszcze ostatni CIT do złożenia, podpis na sprawozdaniu a tu już trzeba chyba kolejny rok zamykać …. gdzie się podziały te miesiące? Spokojnie, to tylko nowelizacja przepisów podatkowych. Dla odmiany tym razem w połowie roku i - by wzmocnić efekt – zmiany obowiązują od samego początku niezwykłego 2022 roku. Co się zmienia w PIT od 1 lipca? Na jakie pułapki trzeba uważać?

Podatki od 1 lipca 2022 r. – zmiany w pigułce

Skala podatkowa:

Autopromocja

 -  obniżona została stawka podatku w I progu podatkowym z 17% na 12% a dokładniej z 26% do 21% (nie zapominajmy o składce zdrowotnej – 9%, która z dniem 01/01/2022 stała się de facto kolejnym podatkiem)

- zlikwidowano ulgę dla klasy średniej

Podatek liniowy:

- umożliwiono podatnikom rozliczającym się wg stawki liniowej 19% (23,9%!)  przejście na rozliczanie dochodów skalą podatkową

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- umożliwiono podatnikom odliczenie od dochodu części składki zdrowotnej, przy czym maksymalne odliczenie to 8700,- zł (max 1653,-  zł podatku)

Ryczałt ewidencjonowany:

- umożliwiono podatnikom rozliczającym się przejście na rozliczanie dochodów skalą  podatkową

- umożliwiono podatnikom odliczenie od przychodów części składki zdrowotnej – 50% zapłaconej składki (max 6046,86 zł odliczenia)

 • Karta podatkowa:

- umożliwiono podatnikom odliczenie od podatku części składki zdrowotnej – 19% zapłaconej składki (max 617,65 zł podatku)

Zmiany  w formie tabelarycznej:

Stawka podatku

Odliczenie składki zdrowotnej

Skala podatkowa

Autopromocja

12% (21%)

brak

Podatek liniowy

Autopromocja

bez zmian (23,9%)

limit odliczenia od dochodu zapłaconej składki  zdrowotnej 8700,- zł
(1653 zł podatku)

Ryczałt ewidencjonowany 

bez zmian 

limit  odliczenia zapłaconej składki zdrowotnej - 50% od przychodu
(max 6046,86 zł odliczenia w skali roku)

Karta podatkowa

bez zmian

limit odliczenia zapłaconej składki zdrowotnej 19% od podatku
(max 617,65 zł odliczenia w skali roku)

Jak dotrwać do 20 lipca i nie zwariować?

Zmiany podatkowe w trakcie trwające roku podatkowego są naprawdę bardzo niefortunnym zdarzeniem, tym bardziej że dzieją się też na samym początku okresu urlopowego. Czy kolejne zmiany pozbawią księgowych możliwości korzystania z urlopów? Na szczęście nie.

Co prawda wprowadzono możliwość zmiany sposobu opodatkowania za rok 2022, jednak z tej opcji będzie można skorzystać dopiero po zakończeniu roku  poprzez złożenie wybranej przez przedsiębiorcę (zapewne po licznych kalkulacjach) deklaracji podatkowej. Czyli podatnik, który już teraz wie, że będzie chciał rozliczyć swoje dochody wg skali podatkowej, a pierwsze 6 m-cy roku 2022 opodatkowywał podatkiem liniowym lub podatkiem zryczałtowanym nadal musi dokonywać obliczenia kwot zaliczek podatkowych oraz składki zdrowotnej zgodnie z pierwotnym wyborem.

Reasumując, rewolucja podatkowa 2.0 stała się faktem, ale realnie odczujemy ją dopiero po zakończeniu roku 2022r. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców, którzy bardzo skrupulatnie przekalkulują swoje dochody zanim zleca swoim księgowym złożenie deklaracji rocznej, jak i księgowych, którzy te kalkulacje będą musieli przygotować. Warto od razu nadmienić, iż terminy złożenia zeznań rocznych zostały ujednolicone. PIT-28 za 2022 rok złożymy w terminie do końca kwietnia 2023r. Zniknął tym samym problem presji czasu związanym z dotychczasowym zróżnicowaniem terminów ustawowych.

Jedyna zmiana w stosunku do pierwszych miesięcy/kwartałów roku 2022 jest taka, że dokonując obliczenia zaliczki już za miesiąc czerwiec lub drugi kwartał możemy skorzystać:

- przy skali podatkowej – z obniżonej stawki podatku, za czerwiec już liczymy podatek wg zmienionej skali

- przy podatku liniowym /  ryczałcie ewidencjonowanym / karcie podatkowej – możemy skorzystać z odliczenia składek zdrowotnych w dostępnym limicie (pod uwagę  bierzemy wyłącznie składki zapłacone).

Wyjątek tu stanowią „ryczałtowcy” którzy z tej formy opodatkowania korzystali już w roku 2021. Będą oni mogli już od lipca rozliczać podatek wg skali podatkowej. Warunkiem takiego rozwiązania jest złożenie zawiadomienia do organu podatkowego w terminie do 22/08/2022 (termin zapłaty zaliczki za m-c lipiec 2022). Uwaga! W takim przypadku również nie działa zasada obowiązywania zmian od początku roku 2022. Taki podatnik złoży za rok 2022 dwie deklaracje PIT-28 za okres styczeń-czerwiec i PIT-36 za okres lipiec -grudzień.

Polecamy: „Jak przygotować się do zmian od 1 lipca 2022 r. Podatki. Wynagrodzenia”

Polecamy: Komplet „PIT 2022. Komentarz + suplement z komentarzem do zmian od 1 lipca 2022 r.”

Pułapki nowych przepisów

Bez wątpienia sam fakt obniżenia do 12% stawki podatku progresywnego nie przywraca poziomu opodatkowania z roku 2021. Podobnie jak wprowadzenie pewnego poziomu odliczenia składki zdrowotnej de facto nie obniża jej do poziomu z roku poprzedniego. Nadal obciążenia podatkowe będą wyższe niż w roku ubiegłym.

Należy zwrócić uwagę, iż możliwość zmiany sposobu opodatkowania jest możliwa tylko i wyłącznie na  skalę podatkową. Nie ma pełnej dowolności na co sporo przedsiębiorców jednak liczyło. Sporo przedsiębiorców liczyło również, że Polski Ład 2.0 dając im możliwość zmiany sposobu  opodatkowania zmniejszy jednocześnie ich obciążenia publicznoprawne na bieżąco. Odłożenie w czasie zmiany rozliczenia podatkowego aż do momentu złożenia deklaracji rocznej ma też i dobrą stronę. Po zakończeniu roku dokładnie znamy wynik na działalności i decyzja o zmianie lub nie będzie na pewno wyłącznie korzystna dla podatnika.

Trzeba pamiętać, że zmiana sposobu opodatkowania oznacza jednocześnie obowiązek skorygowania składek zdrowotnych. Te również skorygujemy odpowiednio w deklaracji „rocznej”. Tą deklaracją będzie deklaracja za miesiąc w którym upływa termin złożenia rozliczenia podatkowego. Najbardziej prawdopodobna będzie więc sytuacja w której jeszcze nie otrzymamy zwrotu nadpłaty podatkowej
a już trzeba będzie dopłacić różnicę w składce zdrowotnej. Płynność finansowa na pewno jest piętą achillesową nowych regulacji.

W przypadku składki zdrowotnej i ewentualnego jej odliczenia od roku 2022 pojawiła się nowa zasada, że składki zdrowotne możemy  odliczać tylko w ramach przychodu/dochodu  podatkowego, którego dotyczą. Do  ubiegłego roku włącznie nie miało to znaczenia.

Zmiana sposobu opodatkowania z ryczałtu na zasady ogólne niesie ze sobą konieczność zaprowadzenia za cały rok nowej ewidencji, czyli księgi przychodów i rozchodów. Tu należy pamiętać, że by to  zrobić i zmiana miała naprawdę sens podatnik musi odtworzyć dokumentację kosztową za pierwsze 6 m-cy i  w każdym kolejnym miesiącu kompletować dowody poniesienia kosztów, mimo iż na bieżąco nie wpłyną na wynik podatkowy działalności. Wypada również spodziewać się dodatkowych opłat za usługi księgowe.

Możliwość zmiany sposobu opodatkowania bez wątpienia wpłynie również na proces składania deklaracji rocznych. Niefortunnie złożony PIT-28 lub PIT-36L wyklucza możliwość zmiany poprzez korektę zeznania podatkowego. Należy tu pamiętać, że zmiana rozliczenia wg stawek progresywnych będzie opłacalna tylko gdy dochody przedsiębiorcy (lub przedsiębiorcy i małżonka) mieścić się będą w I przedziale skali podatkowej. Warto ten wskaźnik uwzględnić jako pierwszy w procesie decyzyjnym by zwyczajnie nie wykonywać niepotrzebnej pracy, której w pierwszych miesiącach 2023 roku na pewno nie zabraknie.

Podsumowując nastąpiła rewolucja, a na razie jest jak było do tej pory.

Joanna Pietrzyk, Główna Księgowa WCDF I Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Piotr Sz
  2023-05-07 09:20:41
  Nie ma tylko wprost odniesienia do emerytów ustawowych i rencstów
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KSeF 2023/2024. Nadawanie uprawnień większej liczbie pracowników [Komunikat MF]. Samofakturowanie, biura rachunkowe, JST i jednostki wewnętrzne

Jak nadawać uprawnienia do KSeF większej liczbie pracowników? Uwierzytelnienie i autoryzacja w KSeF zapewnia podatnikowi pełen zakres uprawnień. Ministerstwo Finansów informuje, że poza podatnikiem w systemie może działać podmiot uprawniony przez tego podatnika, np. biuro rachunkowe lub konkretna osoba fizyczna. Korzyści jakie otrzymuje podatnik po uwierzytelnieniu to możliwość przeglądania, wystawiania i otrzymywania faktur ustrukturyzowanych. 

Szybsze rozliczanie inwestycji i podwyższenie limitu odpisów amortyzacyjnych do 200 tys. zł

Szybsze rozliczanie inwestycji i podwyższenie limitu odpisów amortyzacyjnych. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustaw o podatku dochodowym od osób prawnych i od osób fizycznych. Nowelizacja ma umożliwić przedsiębiorcom szybsze rozliczenie poniesionych wydatków inwestycyjnych. W projekcie proponuje się również podwyższenie do 200 tys. zł limitu odpisów amortyzacyjnych.

E-faktury będą obowiązkowe w całej Unii Europejskiej. Czy KSeF przygotuje polskich przedsiębiorców?

E-faktury będą obowiązywały w całej Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2024 roku państwa członkowskie UE będą mogły nałożyć na podatników obowiązek wystawiania faktu elektronicznych bez konieczności uzyskania decyzji derogacyjnej od KE. Od 2028 roku to rozwiązanie powinno być obligatoryjne w całej Unii Europejskiej, data nie jest jednak potwierdzona. System zaprezentowany przez Komisję Europejską określany jest jako VAT in Digital Age (ViDA). Ma on na celu dostosowanie obecnego systemu rozliczeń VAT do współczesnych wyzwań ery cyfrowej.

Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

REKLAMA