| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Spadkobierca może odliczyć straty spadkodawcy

Spadkobierca może odliczyć straty spadkodawcy

Spadkobierca dziedziczący firmę i kontynuujący jej działalność ma prawo do odliczenia od dochodu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej strat z lat ubiegłych wykazanych w zeznaniach podatkowych spadkodawcy.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 6 maja 2014 r. nr ILPB1/415-203/14-2/IM.

Dziedziczenie firmy i kontynuacja jej działalności

O interpretację w zakresie odliczenia strat z lat ubiegłych po zmarłym spadkodawcy w podatku dochodowego od osób fizycznych wystąpił spadkobierca, który odziedziczył firmę i kontynuował jej działalność.

Spadkobierca prowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów i był podatnikiem VAT.

Zmiana osoby prowadzącej działalność zostało zgłoszone do urzędu skarbowego – drukiem VAT-Z, po wyrejestrowaniu spadkodawcy z rejestru ewidencji gospodarczej w gminie. Do urzędu skarbowego spadkobierca złożył też pismo, że będzie kontynuował działalność gospodarczą spadkodawcy.

Nabycie spadku zostało potwierdzone aktem notarialnym poświadczenia dziedziczenia i protokołem dziedziczenia.

Firma prowadzona przez spadkodawcę osiągała straty, co zostało wykazane w deklaracjach podatkowych.

Spadkobierca zwrócił się z pytaniem czy przysługuje mu prawo do odliczenia od dochodu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej jako kontynuacji działalności po zmarłym spadkodawcy strat z lat ubiegłych wykazanych w zeznaniach podatkowych spadkodawcy?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 97 § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, takie prawo mu przysługuje.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Zapisz się na nasz newsletter

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Można dziedziczyć prawo do odliczenia strat z działalności

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu zgodził się z tą tezą.

Organ podatkowy przypomniał, że zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Zaś na podstawie art. 9 ust. 3 ustawy o PIT o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Kilometrówka 2014 – nie będzie wyższych stawek i limitów

Przepis art. 97 § 1 Ordynacji podatkowej stanowi, że spadkobiercy podatnika, z zastrzeżeniem § 2, przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Natomiast zgodnie z art. 97 § 2 Ordynacji podatkowej, jeżeli na podstawie przepisów prawa podatkowego, spadkodawcy przysługiwały prawa o charakterze niemajątkowym, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, uprawnienia te przechodzą na spadkobierców, pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na ich rachunek.

Przepisy Ordynacji podatkowej  wprowadzają zatem w tym zakresie 2 zasady:
1. wszelkie, zarówno prawa i obowiązki majątkowe spadkodawcy, spadkobiercy płatnika przejmują zawsze i bezwarunkowo,
2. prawa o charakterze niemajątkowym przechodzą na spadkobierców, pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na ich rachunek (przy czym dotyczy to tylko uprawnień związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą).

Prawa majątkowe to te prawa, które są bezpośrednio uwarunkowane interesem ekonomicznym uprawnionego, ponadto mają swój materialny i wymierny kształt. Do praw majątkowych należą m.in. prawo do zwrotu podatku, odroczenia lub rozłożenia na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, odroczenia zapłaty podatku, prawo do nadpłaty oraz prawo do umorzenia w całości lub w części zaległości podatkowych, odsetek za zwłokę lub opłat prolongacyjnych, a także prawo do rozliczenia straty w następnych okresach rozliczeniowych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »