| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Spadkobierca może odliczyć straty spadkodawcy

Spadkobierca może odliczyć straty spadkodawcy

Spadkobierca dziedziczący firmę i kontynuujący jej działalność ma prawo do odliczenia od dochodu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej strat z lat ubiegłych wykazanych w zeznaniach podatkowych spadkodawcy.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 6 maja 2014 r. nr ILPB1/415-203/14-2/IM.

Dziedziczenie firmy i kontynuacja jej działalności

O interpretację w zakresie odliczenia strat z lat ubiegłych po zmarłym spadkodawcy w podatku dochodowego od osób fizycznych wystąpił spadkobierca, który odziedziczył firmę i kontynuował jej działalność.

Spadkobierca prowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów i był podatnikiem VAT.

Zmiana osoby prowadzącej działalność zostało zgłoszone do urzędu skarbowego – drukiem VAT-Z, po wyrejestrowaniu spadkodawcy z rejestru ewidencji gospodarczej w gminie. Do urzędu skarbowego spadkobierca złożył też pismo, że będzie kontynuował działalność gospodarczą spadkodawcy.

Nabycie spadku zostało potwierdzone aktem notarialnym poświadczenia dziedziczenia i protokołem dziedziczenia.

Firma prowadzona przez spadkodawcę osiągała straty, co zostało wykazane w deklaracjach podatkowych.

Spadkobierca zwrócił się z pytaniem czy przysługuje mu prawo do odliczenia od dochodu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej jako kontynuacji działalności po zmarłym spadkodawcy strat z lat ubiegłych wykazanych w zeznaniach podatkowych spadkodawcy?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 97 § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, takie prawo mu przysługuje.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Zapisz się na nasz newsletter

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Można dziedziczyć prawo do odliczenia strat z działalności

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu zgodził się z tą tezą.

Organ podatkowy przypomniał, że zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Zaś na podstawie art. 9 ust. 3 ustawy o PIT o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Kilometrówka 2014 – nie będzie wyższych stawek i limitów

Przepis art. 97 § 1 Ordynacji podatkowej stanowi, że spadkobiercy podatnika, z zastrzeżeniem § 2, przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Natomiast zgodnie z art. 97 § 2 Ordynacji podatkowej, jeżeli na podstawie przepisów prawa podatkowego, spadkodawcy przysługiwały prawa o charakterze niemajątkowym, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, uprawnienia te przechodzą na spadkobierców, pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na ich rachunek.

Przepisy Ordynacji podatkowej  wprowadzają zatem w tym zakresie 2 zasady:
1. wszelkie, zarówno prawa i obowiązki majątkowe spadkodawcy, spadkobiercy płatnika przejmują zawsze i bezwarunkowo,
2. prawa o charakterze niemajątkowym przechodzą na spadkobierców, pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na ich rachunek (przy czym dotyczy to tylko uprawnień związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą).

Prawa majątkowe to te prawa, które są bezpośrednio uwarunkowane interesem ekonomicznym uprawnionego, ponadto mają swój materialny i wymierny kształt. Do praw majątkowych należą m.in. prawo do zwrotu podatku, odroczenia lub rozłożenia na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, odroczenia zapłaty podatku, prawo do nadpłaty oraz prawo do umorzenia w całości lub w części zaległości podatkowych, odsetek za zwłokę lub opłat prolongacyjnych, a także prawo do rozliczenia straty w następnych okresach rozliczeniowych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Ziobrowski

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »