| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Zmiana proporcji udziału w zysku spółki osobowej w ciągu roku – skutki w PIT

Zmiana proporcji udziału w zysku spółki osobowej w ciągu roku – skutki w PIT

Wsteczna zmiana proporcji udziału w zysku spółki osobowej w trakcie roku podatkowego nie powoduje obowiązku zapłaty odsetek od zaliczek na podatek dochodowy zapłaconych za wcześniejsze miesiące. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 24 czerwca 2016 r. (sygn. II FSK 1552/14).

Sprawa dotyczyła podatnika, który zamierza przystąpić do spółki komandytowej w charakterze komandytariusza. Udział w zysku ustalony został proporcjonalnie do wniesionych wkładów. Proporcja może jednak zostać w ciągu roku zmieniona w drodze uchwały. Po zakończeniu danego roku obrotowego walne zgromadzenie wspólników podejmuje uchwałę o podziale zysku lub pokryciu straty. Wobec powyższego, tymczasowa oraz zmieniona proporcja mogą się różnić od ustalonej wówczas ostatecznej proporcji, w jakiej podzielony zostanie zysk. Wspólnicy mają prawo do otrzymywania zaliczek na poczet udziału w zysku.

W związku z tym zwrócono się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytano czy zmiana po zakończeniu roku obrotowego proporcji spowoduje u podatnika konieczność korekty odprowadzonych w ciągu zakończonego roku obrotowego (podatkowego) zaliczek na PIT.

Prezentując własne stanowisko podatnik wskazał, że kalkulacja dochodu powinna opierać się na ostatecznej proporcji. Zaliczki na podatek odprowadzane w ciągu roku stanowią jedynie wpłaty na poczet nieustalonego jeszcze zobowiązania podatkowego. W przypadku gdy ich kwota jest niższa niż kwota podatku od ostatecznego dochodu, na podatniku nie będzie ciążył obowiązek korekt zaliczek oraz zapłaty odsetek za zaległości podatkowe, ponieważ żadna zaległość nie wystąpi. Jednocześnie w sytuacji przeciwnej, nie będzie obowiązany dokonać korekt nadpłaconych zaliczek jak również nie będzie mu przysługiwało prawo do żądania odsetek od nadpłaty podatku.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Organ uznał stanowisko podatnika w zakresie możliwości wystąpienia obowiązku zapłaty odsetek od zaliczek na podatek dochodowy za nieprawidłowe.

W uzasadnieniu wskazał, że w sytuacji, gdyby udział w ostatecznym zysku spółki był niższy niż udział, według którego podatnik uiszczał w ciągu roku zaliczki na podatek, będzie mu przysługiwało prawo do zwrotu nadpłaconego podatku. Nie będzie mu natomiast przysługiwało prawo do domagania się odsetek od wpłacanych w tracie roku zaliczek na podatek w wyższej niż należna wysokości, o ile nadpłata podatku zostanie zwrócona w ustawowym terminie.

Sprawa trafiła do sądu, który uznał, że w pierwszej sytuacji, która stanowiła istotę sporu w niniejszej sprawie, podatnik powinien dopłacić podatek, ale nie będzie miał obowiązku uiszczenia oprocentowania, ponieważ nie zaistniała zaległość podatkowa. W drugiej, organ będzie miał obowiązek zwrócenia nadpłaconego podatku, ale bez odsetek, ponieważ zaliczki w chwili ich pobierania były należne.

Organ podatkowy wniósł skargę kasacyjną od wyroku WSA w Krakowie do NSA.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Sąd kasacyjny oddalił jednak skargę. Sąd podkreślił, że zmiana umowy spółki dokonanej w trakcie roku podatkowego, nawet jeżeli powoduje zmianę proporcji udziału w zysku wspólników, nie powoduje, że za poszczególne miesiące roku podatkowego, do dnia podjęcia uchwały o zmianie proporcji, wspólnikowi przypadał z udziału w spółce osobowej większy dochód, niż wynikał ze zgłoszonych deklaracji podatkowych na zaliczki w podatku dochodowym. W związku z tym nie można też mówić o odsetkach od zaliczek zapłaconych w niższej wysokości niż te, które wynikają ze zmiany proporcji w udziale w zysku spółki.

Zespół Zarządzania Wiedzą Działu Prawnopodatkowego PwC

                                    

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »