reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Możliwość zastosowania podatku liniowego a usługi świadczone na rzecz pracodawcy

Możliwość zastosowania podatku liniowego a usługi świadczone na rzecz pracodawcy

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą, nie świadczący w jej ramach na rzecz obecnego pracodawcy usług tożsamych z czynnościami, które wykonuje w ramach stosunku pracy, może opodatkować dochody uzyskiwane z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej tzw. podatkiem liniowym na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, pod warunkiem wybrania tej formy opodatkowania w stosownym, określonym przepisami prawa terminie.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 12 sierpnia 2016 r. (nr IBPB-1-1/4511-371/16-1/ZK).

Wnioskodawczyni (lekarka – kardiolog), w wystosowanym wniosku zadała pytanie, czy w przypadku, gdy pracuje na podstawie umowy o pracę w szpitalu, w którym leczy pacjentów zgodnie ze swoją specjalizacją, lecz zamierza również rozpocząć prowadzenie samodzielnie działalności gospodarczej, w ramach której będzie wykonywać prace naukowo-dydaktyczne, opiniotwórcze oraz tłumaczenia tekstów specjalistycznych, może dochód z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych, w formie podatku liniowego 19%. Zaznacza przy tym, że powyższych czynności wykonywanych w ramach działalności gospodarczej nie będzie świadczyć na rzecz byłego i obecnego pracodawcy, lecz na rzecz innych firm prywatnych.

Powołuje się również na art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm., dalej „Ustawa”), zgodnie z którym jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (na zasadach określonych w art.30c Ustawy),  uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną, przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym, w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, traci on w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej (art. 27 ust. 1 Ustawy) oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek. W przypadku wnioskodawczyni czynności wykonywane w ramach umowy o pracę są inne niż czynności wykonywane w działalności gospodarczej, dlatego jej zdaniem przysługuje jej prawo do wyboru opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie, w formie podatku liniowego 19%.

Ocena wniosku – podatek liniowy od pozarolniczej działalności gospodarczej

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach odniósł się do powyższej interpretacji stwierdzając, że skoro wnioskodawczyni w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie będzie świadczyć na rzecz obecnego pracodawcy usług tożsamych z czynnościami, które wykonuje w ramach stosunku pracy, to dochody uzyskiwane z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej może opodatkować tzw. podatkiem liniowym.

Sportowiec może założyć firmę i płacić podatek liniowy

Jak wyjaśnił organ podatkowy, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 1 i 3 Ustawy, jednym z odrębnych źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Natomiast z art. 9a ust. 1 Ustawy wynika, że dochody osiągnięte przez podatników z pozarolniczej działalności gospodarczej są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego, pisemne oświadczenie składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Oświadczenie o wyborze opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, podatnicy mogą złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. Podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku (art. 30c ust. 1).

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach podkreśla, że możliwość opodatkowania podatkiem liniowym jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy w wyniku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskują przychody z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik (a w przypadku wykonywania ww. działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną chociażby jeden ze wspólników) wykonywał, bądź wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (wydanie II z dodatkiem specjalnym) (książka)

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych "Bochnacki, Bojanowski, Hipsz"

Radcowie prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama