REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie usług doradczych opodatkowane podatkiem liniowy

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.
Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.
Świadczenia usług doradczych opodatkowane podatkiem liniowy / Fot. Fotolia
Świadczenia usług doradczych opodatkowane podatkiem liniowy / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Były pracownik spółki, który teraz jest jej prezesem w przypadku gdy będzie świadczył na jej rzecz usługi doradcze może skorzystać z opodatkowania podatkiem liniowym.

Autopromocja

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 27 kwietnia 2015 roku (sygn. akt IBPBI/1/4511-82/15/ZK).

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę wynika, że jest on byłym pracownikiem spółki z o.o., w której ma objąć funkcję prezesa zarządu na podstawie aktu powołania. Z tego tytułu przysługiwać mu będzie wynagrodzenie. Wnioskodawca od początku stycznia 2015 r. prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest świadczenie usług na rzecz spółki będącej byłym pracodawcą podatnika. Do zakresu oferowanych usług należy przede wszystkim doradztwo dotyczące przepływu środków finansowych w spółce, zapewniania płynności finansowej, zatrudnienia pracowników oraz organizacji funkcjonowania spółki. Zakres świadczonych usług oraz obowiązków wynikających z umowy o pracę nie są tożsame.

Kiedy prezes nie zapłaci PIT od korzystania samochodu służbowego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z tak przedstawionym zdarzeniem przyszłym dnia 31 grudnia 2014 r. podatnik złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej możliwości opodatkowania dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej tzw. podatkiem liniowym, jeżeli przedmiot działalności wykonywanej na rzecz byłego pracodawcy nie pokrywa się z czynnościami świadczonymi uprzednio w ramach stosunku pracy. Wnioskodawca uznał, iż może skorzystać z takiego opodatkowania, ponieważ jak zostało już wspomniane zakres usług wykonywanych w ramach działalności gospodarczej nie będzie identyczny jak ten wynikający ze stosunku pracy z byłym pracodawcą.

Polecamy: Umowy terminowe po zmianach (książka)

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach podzielił zdanie wnioskodawcy. Wskazał, że opodatkowaniu podatkiem liniowym w wysokości 19 % podlegają dochody uzyskiwane przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. Nie podlegają mu jednak dochody uzyskane z prowadzenia wspomnianej działalności z tytułu świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, jeżeli te usługi są takie same jak obowiązki podatnika wynikające ze stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, które wykonuje lub wykonywał w roku podatkowym. Zdaniem fiskusa w przedstawionym przez podatnika stanie faktycznym nie zachodzą przesłanki z art. 9a ust. 3 ustawy o PIT, które uzasadniałyby ograniczenie możliwości skorzystania z opodatkowania podatkiem liniowym.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach podkreślił, iż dla podatnika, który będzie pełnić funkcję prezesa zarządu na podstawie aktu powołania i chce skorzystać z możliwości opodatkowania „podatkiem liniowym” nie ma znaczenia fakt tożsamości usług świadczonych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej oraz czynności, które wynikają z umowy o pracę. Bez znaczenia pozostaje również kwestia, iż podatnik jest prezesem zarządu spółki z o.o. na rzecz, której świadczy usługi doradztwa. Ważne jest jednak, aby podatnik w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej nie wykonywał żadnych czynności związanych z kierowaniem i zarządzaniem spółką. Z opisu zdarzenia faktycznego nie wynikało, aby wnioskodawca miał takie czynności wykonywać.

Wyżywienie w trakcie podróży służbowej - rozliczenie PIT

W przypadku, gdy podatnik ograniczy wykonywanie usług na rzecz spółki z o.o. do zakresu wskazanego we wniosku nie ma żadnych przeciwwskazań, aby mógł skorzystać z opodatkowania dochodów uzyskanych w ramach działalności gospodarczej „podatkiem liniowym”. Należy jednak pamiętać, że w każdym przypadku konieczna jest fachowa i indywidualna analiza stanu faktycznego.

Autor: Wioletta Kajda

Młodszy Konsultant Podatkowy. Obecnie praktykuje w katowickim biurze Russell Bedford Poland. Studentka prawa Uniwersytetu Śląskiego, od 2014 r. zdobywa praktyczne doświadczenie zawodowe współpracując z renomowanymi śląskimi kancelariami prawnymi. Specjalizuje się w tematyce prawa cywilnego i podatkowego.

Autopromocja

Artykuł pochodzi z RB Magazine wydawanego przez Russell Bedford

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szybsze rozliczanie inwestycji i podwyższenie limitu odpisów amortyzacyjnych do 200 tys. zł

  Szybsze rozliczanie inwestycji i podwyższenie limitu odpisów amortyzacyjnych. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustaw o podatku dochodowym od osób prawnych i od osób fizycznych. Nowelizacja ma umożliwić przedsiębiorcom szybsze rozliczenie poniesionych wydatków inwestycyjnych. W projekcie proponuje się również podwyższenie do 200 tys. zł limitu odpisów amortyzacyjnych.

  E-faktury będą obowiązkowe w całej Unii Europejskiej. Czy KSeF przygotuje polskich przedsiębiorców?

  E-faktury będą obowiązywały w całej Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2024 roku państwa członkowskie UE będą mogły nałożyć na podatników obowiązek wystawiania faktu elektronicznych bez konieczności uzyskania decyzji derogacyjnej od KE. Od 2028 roku to rozwiązanie powinno być obligatoryjne w całej Unii Europejskiej, data nie jest jednak potwierdzona. System zaprezentowany przez Komisję Europejską określany jest jako VAT in Digital Age (ViDA). Ma on na celu dostosowanie obecnego systemu rozliczeń VAT do współczesnych wyzwań ery cyfrowej.

  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  REKLAMA