| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Świadczenie usług doradczych opodatkowane podatkiem liniowy

Świadczenie usług doradczych opodatkowane podatkiem liniowy

Były pracownik spółki, który teraz jest jej prezesem w przypadku gdy będzie świadczył na jej rzecz usługi doradcze może skorzystać z opodatkowania podatkiem liniowym.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 27 kwietnia 2015 roku (sygn. akt IBPBI/1/4511-82/15/ZK).

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę wynika, że jest on byłym pracownikiem spółki z o.o., w której ma objąć funkcję prezesa zarządu na podstawie aktu powołania. Z tego tytułu przysługiwać mu będzie wynagrodzenie. Wnioskodawca od początku stycznia 2015 r. prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest świadczenie usług na rzecz spółki będącej byłym pracodawcą podatnika. Do zakresu oferowanych usług należy przede wszystkim doradztwo dotyczące przepływu środków finansowych w spółce, zapewniania płynności finansowej, zatrudnienia pracowników oraz organizacji funkcjonowania spółki. Zakres świadczonych usług oraz obowiązków wynikających z umowy o pracę nie są tożsame.

Kiedy prezes nie zapłaci PIT od korzystania samochodu służbowego

W związku z tak przedstawionym zdarzeniem przyszłym dnia 31 grudnia 2014 r. podatnik złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej możliwości opodatkowania dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej tzw. podatkiem liniowym, jeżeli przedmiot działalności wykonywanej na rzecz byłego pracodawcy nie pokrywa się z czynnościami świadczonymi uprzednio w ramach stosunku pracy. Wnioskodawca uznał, iż może skorzystać z takiego opodatkowania, ponieważ jak zostało już wspomniane zakres usług wykonywanych w ramach działalności gospodarczej nie będzie identyczny jak ten wynikający ze stosunku pracy z byłym pracodawcą.

Polecamy: Umowy terminowe po zmianach (książka)

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach podzielił zdanie wnioskodawcy. Wskazał, że opodatkowaniu podatkiem liniowym w wysokości 19 % podlegają dochody uzyskiwane przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. Nie podlegają mu jednak dochody uzyskane z prowadzenia wspomnianej działalności z tytułu świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, jeżeli te usługi są takie same jak obowiązki podatnika wynikające ze stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, które wykonuje lub wykonywał w roku podatkowym. Zdaniem fiskusa w przedstawionym przez podatnika stanie faktycznym nie zachodzą przesłanki z art. 9a ust. 3 ustawy o PIT, które uzasadniałyby ograniczenie możliwości skorzystania z opodatkowania podatkiem liniowym.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach podkreślił, iż dla podatnika, który będzie pełnić funkcję prezesa zarządu na podstawie aktu powołania i chce skorzystać z możliwości opodatkowania „podatkiem liniowym” nie ma znaczenia fakt tożsamości usług świadczonych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej oraz czynności, które wynikają z umowy o pracę. Bez znaczenia pozostaje również kwestia, iż podatnik jest prezesem zarządu spółki z o.o. na rzecz, której świadczy usługi doradztwa. Ważne jest jednak, aby podatnik w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej nie wykonywał żadnych czynności związanych z kierowaniem i zarządzaniem spółką. Z opisu zdarzenia faktycznego nie wynikało, aby wnioskodawca miał takie czynności wykonywać.

Wyżywienie w trakcie podróży służbowej - rozliczenie PIT

W przypadku, gdy podatnik ograniczy wykonywanie usług na rzecz spółki z o.o. do zakresu wskazanego we wniosku nie ma żadnych przeciwwskazań, aby mógł skorzystać z opodatkowania dochodów uzyskanych w ramach działalności gospodarczej „podatkiem liniowym”. Należy jednak pamiętać, że w każdym przypadku konieczna jest fachowa i indywidualna analiza stanu faktycznego.

Autor: Wioletta Kajda

Młodszy Konsultant Podatkowy. Obecnie praktykuje w katowickim biurze Russell Bedford Poland. Studentka prawa Uniwersytetu Śląskiego, od 2014 r. zdobywa praktyczne doświadczenie zawodowe współpracując z renomowanymi śląskimi kancelariami prawnymi. Specjalizuje się w tematyce prawa cywilnego i podatkowego.

Artykuł pochodzi z RB Magazine wydawanego przez Russell Bedford

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Ekspert:

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zdjęcia

Świadczenia usług doradczych opodatkowane podatkiem liniowy / Fot. Fotolia
Świadczenia usług doradczych opodatkowane podatkiem liniowy / Fot. Fotolia

Praktyczny leksykon VAT 2018 Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »