REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podnajęcie leasingowanego samochodu spółce przez wspólnika a PIT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Podnajęcie leasingowanego samochodu spółce przez wspólnika a PIT
Podnajęcie leasingowanego samochodu spółce przez wspólnika a PIT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy przedsiębiorca podnajmujący leasingowany samochód spółce, w której jest wspólnikiem, osiąga w ten sposób przychód z działalności gospodarczej? Problem wyjaśnia ekspert z ECDDP

Czasem jedna osoba prowadzi działalność gospodarczą w ramach kilku podmiotów (np. indywidualna działalność gospodarcza, wspólnik spółki osobowej). Takie rozwiązanie sprawia, że  podmioty te często korzystają z tych samych zasobów. Przykładowo, wspólnik jednej spółki odpłatnie wynajmuje samochód od indywidualnej działalności gospodarczej. Z jakimi skutkami podatkowymi wiąże się przyjęcie takiego rozwiązania? Jak należy rozpoznać powstały w ten sposób przychód?

Autopromocja

Przykładem powyższego problemu może być sytuacja, gdy podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i odpłatnie podnajmuje leasingowany samochód drugiej spółce.

W pierwszej kolejności, podejmując decyzję o podnajmie leasingowanego pojazdu (lub sprzętu) należy zwrócić uwagę na treść pierwotnej umowy. Przedsiębiorca musi zweryfikować czy umowa leasingowa upoważnia go do dokonywania tych czynności.

Firmy leasingowe często wykluczają prawo podnajmowana pojazdów, które udostępniają. Jeśli w umowie jest taki zakaz, podatnik przed podjęciem jakichkolwiek działań powinien renegocjować warunki z leasingodawcą. W przeciwnym wypadku, na przedsiębiorcę, który łamie postanowienia umowne, mogą zostać nałożone negatywne sankcje, takie jak natychmiastowe rozwiązanie umowy leasingowej, a nawet roszczenie odszkodowawcze.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na gruncie podatkowym, należy wskazać na zasadę powszechności opodatkowania, która stanowi podstawową zasadę wynikającą z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako ustawa o PIT). Zgodnie z jej treścią, wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o PIT oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Oznacza to, że wszystkie dochody podatnika, które nie zostały enumeratywnie wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych oraz od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, podlegają opodatkowaniu. Przedsiębiorca wynajmujący leasingowany pojazd do swojej drugiej działalności osiąga więc przychód, który podlegać będzie opodatkowanie. Ale w jaki sposób?

W analizowanym stanie faktycznym kluczowe znaczenia ma art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o PDOF, zgodnie z którym, jako przychody z działalności gospodarczej wskazano przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Przekładając treść powyższego artykułu na analizowaną sprawę, wskazać należy, że w sytuacji, gdy umowa leasingu operacyjnego została zawarta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, pojazd ten bez wątpienia stanowi składnik majątku z nią związany. Wynajmując go w ramach prowadzonej działalności gospodarczej spółce, w której dany przedsiębiorca pozostaje wspólnikiem, nawiązana zostaje de facto umowa najmu z innym podmiotem. Z kolei, odpłatny charakter tej umów, potwierdzany wystawianymi fakturami, generować będzie przychód podatkowy przedsiębiorcy z prowadzonej działalności gospodarczej.  

Reasumując, przedsiębiorca, który posiada samochód na podstawie leasingu operacyjnego (zgodnie z art. 23b ustawy o PIT) i następnie odpłatnie wynajmuje go innemu podmiotowi (nawet spółce w której jest wspólnikiem), osiąga przychód podatkowy. Ponieważ jest on  związany ze składnikiem majątkowym dotyczącym prowadzonej jednoosobowo działalności gospodarczej, należy go zakwalifikować jako osiągnięty ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT (tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej). W konsekwencji oznacza to, że przychód z tytułu najmu samochodu podlegać będzie łączeniu z pozostałymi przychodami uzyskanymi przez podatnika w ramach działalności gospodarczej.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w rozstrzygnięciach organów podatkowych (przykładowo Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 26.06.2017 r., znak: 0111-KDIB1-1.4011.27.2017.2.MG).

Dominika Róg-Górecka, Młodszy Konsultant Podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA