REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podnajęcie leasingowanego samochodu spółce przez wspólnika a PIT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Podnajęcie leasingowanego samochodu spółce przez wspólnika a PIT
Podnajęcie leasingowanego samochodu spółce przez wspólnika a PIT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy przedsiębiorca podnajmujący leasingowany samochód spółce, w której jest wspólnikiem, osiąga w ten sposób przychód z działalności gospodarczej? Problem wyjaśnia ekspert z ECDDP

Czasem jedna osoba prowadzi działalność gospodarczą w ramach kilku podmiotów (np. indywidualna działalność gospodarcza, wspólnik spółki osobowej). Takie rozwiązanie sprawia, że  podmioty te często korzystają z tych samych zasobów. Przykładowo, wspólnik jednej spółki odpłatnie wynajmuje samochód od indywidualnej działalności gospodarczej. Z jakimi skutkami podatkowymi wiąże się przyjęcie takiego rozwiązania? Jak należy rozpoznać powstały w ten sposób przychód?

Autopromocja

Przykładem powyższego problemu może być sytuacja, gdy podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i odpłatnie podnajmuje leasingowany samochód drugiej spółce.

W pierwszej kolejności, podejmując decyzję o podnajmie leasingowanego pojazdu (lub sprzętu) należy zwrócić uwagę na treść pierwotnej umowy. Przedsiębiorca musi zweryfikować czy umowa leasingowa upoważnia go do dokonywania tych czynności.

Firmy leasingowe często wykluczają prawo podnajmowana pojazdów, które udostępniają. Jeśli w umowie jest taki zakaz, podatnik przed podjęciem jakichkolwiek działań powinien renegocjować warunki z leasingodawcą. W przeciwnym wypadku, na przedsiębiorcę, który łamie postanowienia umowne, mogą zostać nałożone negatywne sankcje, takie jak natychmiastowe rozwiązanie umowy leasingowej, a nawet roszczenie odszkodowawcze.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na gruncie podatkowym, należy wskazać na zasadę powszechności opodatkowania, która stanowi podstawową zasadę wynikającą z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako ustawa o PIT). Zgodnie z jej treścią, wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o PIT oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Oznacza to, że wszystkie dochody podatnika, które nie zostały enumeratywnie wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych oraz od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, podlegają opodatkowaniu. Przedsiębiorca wynajmujący leasingowany pojazd do swojej drugiej działalności osiąga więc przychód, który podlegać będzie opodatkowanie. Ale w jaki sposób?

W analizowanym stanie faktycznym kluczowe znaczenia ma art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o PDOF, zgodnie z którym, jako przychody z działalności gospodarczej wskazano przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Przekładając treść powyższego artykułu na analizowaną sprawę, wskazać należy, że w sytuacji, gdy umowa leasingu operacyjnego została zawarta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, pojazd ten bez wątpienia stanowi składnik majątku z nią związany. Wynajmując go w ramach prowadzonej działalności gospodarczej spółce, w której dany przedsiębiorca pozostaje wspólnikiem, nawiązana zostaje de facto umowa najmu z innym podmiotem. Z kolei, odpłatny charakter tej umów, potwierdzany wystawianymi fakturami, generować będzie przychód podatkowy przedsiębiorcy z prowadzonej działalności gospodarczej.  

Reasumując, przedsiębiorca, który posiada samochód na podstawie leasingu operacyjnego (zgodnie z art. 23b ustawy o PIT) i następnie odpłatnie wynajmuje go innemu podmiotowi (nawet spółce w której jest wspólnikiem), osiąga przychód podatkowy. Ponieważ jest on  związany ze składnikiem majątkowym dotyczącym prowadzonej jednoosobowo działalności gospodarczej, należy go zakwalifikować jako osiągnięty ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT (tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej). W konsekwencji oznacza to, że przychód z tytułu najmu samochodu podlegać będzie łączeniu z pozostałymi przychodami uzyskanymi przez podatnika w ramach działalności gospodarczej.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w rozstrzygnięciach organów podatkowych (przykładowo Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 26.06.2017 r., znak: 0111-KDIB1-1.4011.27.2017.2.MG).

Dominika Róg-Górecka, Młodszy Konsultant Podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS go obniży

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA