Jak rozliczać czynsz inicjalny płacony przy umowie leasingu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Czynsz inicjalny jako koszt
Podatnik zawierający umowę leasingu zmuszony jest ponieść tzw. czynsz inicjalny, czyli pierwszą wpłatę, jaką leasingobiorca dokonuje po zawarciu umowy z leasingodawcą. Wysokość takiego czynszu jest ustalona w umowie leasingowej, jednak z reguły mają zastosowanie opłaty w wysokości od 10% do 40%.
Zgodnie z wydawanymi w ostatnich latach indywidualnymi interpretacjami podatkowymi organy podatkowe wskazują, że prawidłowe jest aby opłata wstępna (czynsz inicjalny) została zaliczona do kosztów jednorazowo, w dacie ich poniesienia (czyli w dniu wystawienia faktury dokumentującej opłatę wstępną) bez konieczności rozliczania jej w czasie.
Takie stanowisko znajduje potwierdzenie m.in. interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 sierpnia 2014 sygn. IPPB1/415-629/14-2/IF oraz interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 22 kwietnia 2015, sygn. IBPBI/1/4511-123/15/ESZ, w której czytamy, że „wydatek związany z uiszczeniem opłaty wstępnej, powinien zostać zaewidencjonowany w kosztach uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej jednorazowo w dacie jego poniesienia, tj. w dniu wystawienia faktury dokumentującej opłatę wstępną. Zgodnie bowiem z art. 22 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, w przypadku podatników, o których mowa ust. 6 (tj. podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów), z zastrzeżeniem ust. 5e, 6ba, 6bb i 7b (nie mających zastosowania w niniejszej sprawie), uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu”.
Praktyka organów podatkowych
Często podobne stanowisko wynika obecnie z praktyki organów podatkowych, które znajduje także potwierdzenie w orzecznictwie sądów administracyjnych. Zgodnie z wyrokami administracyjnymi opłata wstępna (czynsz inicjalny) powinna zostać zaliczona do kosztów jednorazowo, bez konieczności rozliczania jej w czasie. Potwierdzeniem takiego podejścia sądów jest m.in. wyrok NSA z 18 listopada 2011 r., II FSK 864/10.
Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM
Rozliczenie czynszu inicjalnego
Czynsz inicjalny (wstępna opłata leasingowa) ma charakter opłat samoistnych i bezzwrotnych, nieprzypisanych do poszczególnych rat leasingowych, a ich poniesienie jest warunkiem koniecznym do realizacji (zawarcia) umowy leasingu.
Jeszcze do niedawna organy podatkowe uznawały, że podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą memoriałową powinni odnosić wstępną opłatę leasingową w koszty proporcjonalnie do długości trwania umowy leasingu.
Autor: Magdalena Podgórska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat