| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Nieodpłatne świadczenie członka zarządu dla spółki - jak obliczyć jego wartość

Nieodpłatne świadczenie członka zarządu dla spółki - jak obliczyć jego wartość

Jeżeli członek zarządu, który nie ma podpisanej ze spółką umowy o pracę, ani nie jest jej udziałowcem - świadczy na jej rzecz usługi o charakterze zarządczym, istnieje ryzyko zidentyfikowania po stronie spółki nieodpłatnego świadczenia. Jak ustalić wartość tego świadczenia dla potrzeb opodatkowania. Problem ten rozpatrywał niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

By wyliczyć wysokość nieodpłatnego świadczenia w spółce […], należy wziąć pod uwagę ceny rynkowe. Organy prawidłowo oparły swoje wyliczenia o dane z urzędu statystycznego.

Teza ta wynika z ustnego uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 5 stycznia 2012 r., (sygn. I SA/Gd 649/11).

Prezes zarządzał za darmo

Sprawa dotyczyła kwestii ustalenia nieodpłatnego świadczenia członka zarządu. Pan X był członkiem i prezesem zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Ze spółką nie łączył go stosunek pracy, a także nie był jej udziałowcem, jednak wykonywał wszelkie czynności związane z pełnieniem funkcji członka zarządu. Za swoją pracę nie otrzymywał wynagrodzenia.

Zdaniem organu podatkowego spółka uzyskała od niego nieopodatkowane świadczenie nieodpłatne.

Organ dokonał jego oszacowania, korzystając  z danych urzędu statystycznego odnośnie wysokości miesięcznego wynagrodzenia kierowników małych przedsiębiorstw. Na tej podstawie wyliczono wysokość nieodpłatnego świadczenia za cały rok podatkowy.

Spółka nie zgodziła się z takim wyliczeniem i po wyczerpaniu toku instancyjnego złożyła skargę do WSA. Jej zdaniem, uśrednienie wartości tego świadczenia na poziomie przyjętym przez organy podatkowe było błędne, ponieważ wypłacając świadczenie w takiej wysokości firmie groziłoby bankructwo.

Zdaniem spółki, w przypadku wyliczenia wysokości nieodpłatnego świadczenia należało powołać biegłego, który zbadałby sytuację finansową w spółce i na tej podstawie wyliczył wartość nieodpłatnego świadczenia.

Nieodpłatne zarządzanie ma wartość – podatek od tego się należy

Sąd oddalił skargę. Podkreślił, że w sprawie wątpliwości nie budzi fakt, iż doszło do nieodpłatnego świadczenia.

Problem sprowadza się do oszacowania jego wartości. Kwota, którą przyjął organ w oparciu o dane z urzędu statystycznego jest wysoka, lecz w opinii sądu, nie było innej możliwości jej ustalenia, ze względu na specyficzną strukturę firmy.

POLECAMY: Ustawa o PIT

Organ podatkowy oparł się na najbardziej miarodajnych, zbliżonych danych z urzędu statystycznego. Zdaniem sądu, w sprawie nie można było dopuścić opinii biegłego, który mógłby ustalić realną wysokość wynagrodzenia członka zarządu. Nie był on bowiem zatrudniony w spółce.

Wartość nieodpłatnego świadczenia członka zarządu spółki została ustalona przez organy podatkowe bez wnikliwej, poprawnej analizy porównawczej .

Sąd słusznie podkreślił, iż w przedmiotowej sprawie powstało nieodpłatne świadczenie.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »