reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Emeryci i renciści mogą przekazać 1% swojego podatku PIT organizacjom pożytku publicznego

Emeryci i renciści mogą przekazać 1% swojego podatku PIT organizacjom pożytku publicznego

Jeżeli emeryt lub rencista chce zadysponować 1% swojego PIT na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego musi wypełnić i złożyć PIT.

Osoby te obowiązują bowiem takie  same zasady przekazywania 1%  podatku na rzecz organizacji pożytku  publicznego, jak pozostałych podatników podatku dochodowego od osób  fizycznych, tj. pracowników, przedsiębiorców, zleceniobiorców czy osoby  bezrobotne pobierające zasiłek.

Dlatego też jeżeli emeryt lub rencista  chciałby, aby 1% podatku od uzyskanych przez niego dochodów zasilił konto  wybranej przez niego organizacji pożytku publicznego, jest obowiązany samodzielnie złożyć zeznanie podatkowe w urzędzie skarbowym.

Minister Finansów informuje, że dotyczy to  zarówno sytuacji, w której emeryt lub rencista otrzymał od organu rentowego  informację o dochodach uzyskanych od organu rentowego (PIT-11A), jak i roczne  obliczenie podatku przez organ rentowy (PIT-40A).  

Takie zasady obowiązują od początku obowiązywania przepisów ustawy o podatku  dochodowym od osób fizycznych, tj. od 1992 r..

Jak przekazać 1% swego podatku organizacji pożytku publicznego

Złożenie zeznania podatkowego na podstawie otrzymanego PIT-40A lub PIT-11A daje emerytowi lub renciście możliwość opodatkowania swoich dochodów:

- łącznie z dochodami małżonka albo

- w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci,

a ponadto umożliwia skorzystanie z ulg  podatkowych (np. z popularnej wśród tej grupy podatników ulgi rehabilitacyjnej).  

PIT-40A - ZUS i KRUS rozliczą PIT emerytom i rencistom

Obecnie pozwala ponadto na przekazanie 1% podatku na działalność społecznie  użyteczną realizowaną przez organizacje pożytku publicznego.

Zdaniem Ministra Finansów złożenie zeznania PIT nie stanowi bariery dla  emerytów i rencistów, którzy chcą decydować o sposobie przeznaczenia 1% podatku od  uzyskanych przez nich dochodów.

Czas na złożenie zeznania podatkowego wynosi minimum dwa  miesiące (licząc od ostatniego dnia, w którym organy rentowe są obowiązane  sporządzić i przekazać PIT-11A/40A za rok podatkowy – czyli od końca lutego).

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Ponadto zostały wprowadzone znaczne uproszczenia w procedurze dysponowania 1% PIT - podatnicy  nie muszą już sami dokonywać wpłaty na rachunek bankowy organizacji pożytku  publicznego, zachowywać dowodu wpłaty oraz samodzielnie pomniejszać podatku  należnego.

Z tych też powodów Minister Finansów nie widzi potrzeby zmiany sposobu  przekazywania 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego przez emerytów i  rencistów. 

Źródło: odpowiedź z 9 lutego 2012 r. (data wpływu) Macieja Grabowskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów (w imieniu Ministra Finansów) na interpelację poselską nr 1316.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patforma dla frachtu morskiego, kolejowego i lotniczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama