REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bony czy pieniądze - co dać pracownikowi na Święta

Jerzy Paluch
Doradca podatkowy
Co dać pracownikowi na Święta? Bony czy pieniądze?
Co dać pracownikowi na Święta? Bony czy pieniądze?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zdążyliśmy się przyzwyczaić do otrzymywanych na Święta bonów, które możemy wymienić najczęściej na towary. Czy to dobry pomysł?

Od nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 2009 r. niestety nie, choć duże sieci handlowe robią wszystko aby nadal takie bony sprzedawać.

Autopromocja

Podatkowa historia bonów sięga roku 2001, kiedy wprowadzono je do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalniając je jednocześnie z podatku. Ograniczono jednak wysokość bonów zwolnionych z podatku. W 2001 r. była to kwota najniższego wynagrodzenia. Później zmniejszono ją do połowy najniższego wynagrodzenia, a następnie do kwoty 380 zł. Kwota ta funkcjonuje do dzisiaj ale nie dotyczy bonów, które od 2004 roku niezależnie od wysokości podlegają opodatkowaniu.

Co oznacza to dla przeciętnego Kowalskiego? Oznacza tyle, że jeżeli otrzyma on od swojego pracodawcy bon o wartości 380 zł. to będzie musiał zapłacić od niego podatek w wysokości 18 lub 32 % w zależności od wysokości uzyskiwanych dochodów.

Firmy prywatne raczej nie stosują od 2004 r. rozdawnictwa bonów i przekazują swoim pracownikom towary w naturze ( np. koszyk z produktami spożywczymi ) w przeciwieństwie do instytucji państwowych. Te nadal chętnie rozdają bony mimo, iż działania te są sprzeczne z interesem pracowników.

Od dwóch lat najbardziej wskazane (podatkowo) jest obdarowywanie pracowników po prostu pieniędzmi. Za otrzymane pieniądze pracownik kupi sobie to, to będzie uważał za najbardziej potrzebne. Zamiast pieniędzy pracownik może także otrzymać tzw. kartę przedpłaconą, czyli coś w rodzaju karty kredytowej z przekazaną na nią przez pracodawcę określoną kwotą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli mamy jako pracownicy wpływ na formę otrzymania świątecznego wsparcia sugerujmy pracodawcy raczej przekazanie towarów lub pieniędzy. Dzisiaj fiskus nie kwestionuje kart przepłaconych, ale jakie będzie jego stanowisko jutro – nie wiadomo. Fiskus uważa, że opodatkowane są bony, talony i inne podobne formy które można zamienić na towary. Niewykluczone, że karty przepłacone traktować będzie tak samo.

Pamiętać jednak należy, że świadczenie takie nie może być wypłacone ze środków obrotowych firmy czy instytucji ponieważ wówczas podlegałoby opodatkowaniu i tzw. „oZUSowaniu”. Może natomiast być wypłacone ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych lub funduszu związków zawodowych i wówczas opodatkowane ani oZUSowane nie będzie. 

Kiedy prezenty firmy dla pracowników są zwolnione z PIT

Tak więc reasumując zakupione z rachunku ZFŚS lub funduszu związków zawodowych towary przekazane pracownikowi lub też przekazane mu pieniądze w wysokości do 380 zł. na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są zwolnione od podatku. Nie są także obciążone składkami na ubezpieczenia społeczne. Jeżeli pracownik otrzyma towary lub pieniądze o większej wartości, nadwyżka będzie opodatkowana podatkiem dochodowym. Nadwyżka traktowana będzie jak nagroda lub dodatkowe wynagrodzenie. Przy czym oczywiście świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zfśs nie stanowią podstawy wymiaru składek ZUS.


Podkreślić należy, że to pracodawca ponosi odpowiedzialność z jakiego konta przekaże nam świąteczny prezent. Na ogół pracodawcy wiedzą z jakiego konta ten prezent przekazywać. Jeśli przekaże pieniądze ze środków obrotowych powinien potrącić i zapłacić za pracownika zaliczkę na podatek dochodowy. Pracownik więc nie ponosi z tego tytułu żadnej odpowiedzialności ale oczywiście realnie otrzymuje mniejszy prezent.

Warto też pamiętać, że świadczenia o których piszę, nie są nagrodą świąteczną. To pomoc dla pracownika, która wynikać powinna z regulacji zawartych w zakładowych regulaminów ZFŚS. Pomoc ta powinna zależeć od sytuacji materialnej pracownika. 

Ponieważ jednak przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka, tradycyjnie z okazji Świąt Bożego Narodzenia większość pracowników otrzyma ukrytą nagrodę świąteczną, zapewne w takiej samej wysokości jak pozostali, czyli 380 zł.

Rodzi się pytanie co w sytuacji, gdy wszyscy pracownicy danej firmy (bez względu na sytuację socjalną) dostaną po 380 zł z ZFŚS. Czy to tylko pracodawca może ponieść konsekwencję niewłaściwego gospodarowania ZFŚS? Czy może też coś grozi w tej sytuacji pracownikom? Z pewnością pracodawca może mieć nieprzyjemności w przypadku kontroli PIP (np. grzywna). Ale również ew. kontrola ZUS może stwierdzić, że w takiej sytuacji świadczenia nie korzystają ze zwolnienia od składek ZUS.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA