reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej ma płacić zaliczkę na PIT lub CIT

Akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej ma płacić zaliczkę na PIT lub CIT

Inwestycja w akcje ma charakter kapitałowy. Inwestor kupuje akcje i jeżeli taka jest jego wola może o nich zapomnieć ograniczając się np. do pobierania dywidendy. Z posiadaniem akcji nie wiążą się żadne obowiązki podatkowe. Tak jest jednak tylko w przypadku bycia akcjonariuszem spółki akcyjnej. Zupełnie inna sytuacja jest akcjonariuszy spółki komandytowo-akcyjnej.

Inwestor w oba typach spółek nazywany jest akcjonariuszem, ale spółka akcyjna jest spółką kapitałową posiadającą osobowość prawną i będącą podatnikiem podatku dochodowego CIT.

Natomiast spółka komandytowo-akcyjna spółką osobową nie posiadającą osobowości prawnej i nie będącej podatnikiem podatku dochodowego.

W spółkach osobowych podatnikiem podatku dochodowego jest wspólnik. I taka jest też sytuacja akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej. Oznacza to np. obowiązek płacenia co miesiąc lub co kwartał zaliczek na podatek dochodowy PIT lub CIT od zysków spółki komandytowo-akcyjnej. I to pomimo to, że akcjonariusz może nie mieć informacji niezbędnych do wyliczenia wysokości zaliczki, bo to nie on prowadzi księgowość spółki komandytowo-akcyjnej.

Taka właśnie dominuje obecnie interpretacja przepisów wśród organów podatkowych. Co więcej popierają ją często sądy, a każdy wyrok w tej sprawie jest pewną loterią. Przykładowo 19 sierpnia 2009 r. WSA w Gliwicach (sygnatura I SA/Gl 265/09) wydał wyrok niekorzystny dla akcjonariuszy – sąd poparł organy podatkowe w ich interpretacji przepisów. Warto jednak pamiętać, że sprawa jest tak kontrowersyjna, że pomimo tego wyroku, wciąż nie jest jasne jaką sądy administracyjne ostatecznie zajmą stanowisko w tej sprawie. 

Interpretacja MF – akcjonariusz ma płacić zaliczki w trakcie roku

Sprawa oceniana 19 sierpnia 2009 r. przez WSA w Gliwicach (sygnatura I SA/Gl 265/09) rozpoczęła się od zadania organom podatkowym przez akcjonariusza pytania – „Czy w związku z posiadaniem statusu akcjonariusza w spółce komandytowo-akcyjnej, przychód (dochód) po jego stronie powstanie w dacie wypłaty dywidendy, tj. po podjęciu przez walne zgromadzenie uchwały o podziale zysku (lub gdy statut spółki tak stanowi w innym dniu), czy też przychód z tego tytułu wystąpi po stronie akcjonariusza na analogicznych zasadach, jak w przypadku komplementariusza tj. zgodnie z art. 5 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych".

Podatnik uważał, że przychód u niego jako akcjonariusza powstaje dopiero w dacie podjęcia uchwały o podziale zysku. Podatnik powołał się na różny status prawny wspólników spółki komandytowo-akcyjnej i podobieństwo pozycji akcjonariusza tej spółki do akcjonariusza spółki akcyjnej, co wynikało jego zdaniem z analizy przepisów działu IV Kodeksu spółek handlowych.

Wskazał na prawo emitowania przez spółkę komandytowo-akcyjną zarówno akcji imiennych jak i akcji na okaziciela, a także na fakt, że akcje tej spółki mogą być przedmiotem publicznego obrotu. W sytuacji dużej zmienności składu akcjonariuszy niewykonalny jest obowiązek comiesięcznego ustalania dochodu przypadającego proporcjonalnie na każdego wspólnika celem odprowadzenia stosownych zaliczek na podatek dochodowy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Vindicat sp. z o.o.

Vindicat to ogólnopolska firma windykacyjna realizująca usługi odzyskiwania należności. Jesteśmy również pionierem w tworzeniu rozwiązań informatycznych, umożliwiających samodzielne odzyskiwanie długów przez wierzycieli. VCAT.pl to internetowa platforma skutecznej windykacji należności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama