REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek od dochodu akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej

Deloitte
Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe, podatkowe i prawne
podatek od dochodu akcjonariusza
podatek od dochodu akcjonariusza

REKLAMA

REKLAMA

Zdaniem NSA jeżeli akcjonariusz nie otrzyma faktycznie wypłaconej na podstawie uchwały walnego zgromadzenia dywidendy (ewentualnie zaliczki na jej poczet), nie jest także zobowiązany do uiszczania zaliczek na podatek dochodowy w ciągu roku podatkowego.

Podjętą w składzie 7 sędziów uchwałą z 16 stycznia 2012 r. (sygn. akt II FPS 1/11) NSA rozstrzygnął o sposobie opodatkowania dochodu z tytułu udziału w zyskach spółek komandytowo-akcyjnych (SKA) osiąganych przez ich niebędących komplementariuszami akcjonariuszy.

Autopromocja

Dotychczas w orzecznictwie funkcjonowały dwa stanowiska w tym zakresie.

Wedle pierwszego, akcjonariusz SKA miałby podlegać opodatkowaniu na takich samych zasadach jak jej komplementariusz i wspólnicy innych spółek osobowych.

Co istotne, z perspektywy funkcjonowania akcjonariuszy konsekwencją tego podejścia był obowiązek uiszczania przez nich miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy.

Uzyskiwane przez nich dochody nie były w rezultacie traktowane jak te z tytułu dywidendy wypłacanej przez spółki kapitałowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z drugim stanowiskiem, podzielonym przez NSA we wskazanej uchwale, przychód akcjonariusza SKA, wynika z posiadania przez niego prawa majątkowego z akcji, nie jest natomiast przychodem z działalności gospodarczej.

Siedmioosobowy skład NSA podkreślił, że niedopuszczalne jest opodatkowanie przychodów niepochodzących z działalności gospodarczej, jeżeli nie zostały faktycznie osiągnięte.

Wobec tego, jeżeli akcjonariusz nie otrzyma faktycznie wypłaconej na podstawie uchwały walnego zgromadzenia dywidendy (ewentualnie zaliczki na jej poczet), nie jest także zobowiązany do uiszczania zaliczek na podatek dochodowy w ciągu roku podatkowego.

Komentowana uchwała NSA ma istotne znaczenie z punktu widzenia podmiotów zainteresowanych wyborem formy prowadzenia działalności gospodarczej w postaci SKA.

W świetle przyjętej przez NSA wykładni, dochody akcjonariuszy podlegają opodatkowaniu na zasadzie kasowej.

Z punktu widzenia praktyki przedsiębiorcy, najbardziej doniosłą konsekwencją takiego podejścia jest fakt, że akcjonariusze spółek komandytowo-akcyjnych nie mają obowiązku wpłacania comiesięcznych zaliczek na podatek dochodowy jak inni wspólnicy spółek osobowych, a zyski przez nich osiągane są opodatkowane dopiero w momencie faktycznej wypłaty dywidendy.

O tym, kiedy taka wypłata nastąpi, decyduje z kolei walne zgromadzenie, czyli w praktyce sami akcjonariusze. Brak zatem decyzji o podziale zysku powoduje, że samo jego wypracowanie przez spółkę nie rodzi konsekwencji podatkowych po stronie jej akcjonariuszy.

Dywidenda w formie niepieniężnej dla wspólnika spółki komandytowo akcyjnej płacącego PIT

Na jakich zasadach opodatkowany jest dochód akcjonariusza spółki komandytowo- akcyjnej?

Spółka komandytowo-akcyjna opłacalna podatkowo

Autopromocja

Uchwała NSA z 16 stycznia 2012 r. (II FPS 1/11) w sprawie rozliczeń podatkowych akcjonariuszy spółki komandytowo-akcyjnej

Konrad Kurpiewski, Konsultant w Deloitte Doradztwo Podatkowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kwota wolna od podatku 60 tys. zł. Najwcześniej w 2025 roku

  Kwota wolna od podatku w wysokości 60 tys. zł. "Jasno zostało powiedziane w jednej z naszych tez, że wprowadzamy kwotę wolną od podatku 60 tys. zł. Wiadomo, że w 2024 roku tego nie zrobimy. Mamy na to cztery lata i na pewno będzie to wprowadzone" - powiedział poseł KO Artur Łącki.

  Tabela kursów średnich NBP z 4 grudnia 2023 roku - nr 234/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 grudnia 2023 roku - NBP nr 234/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3337 zł.

  NBP: 140 mld zł zagranicznych inwestycji bezpośrednich

  Napływ kapitału z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich do Polski w 2022 r. wyniósł 140,3 mld zł, w porównaniu z 2021 r. ich wielkość wzrosła o blisko jedną czwartą - poinformował NBP w raporcie.

  Jak można przestać być wspólnikiem spółki osobowej? Czym różni się wystąpienie ze spółki od sprzedaży ogółu praw i obowiązków?

  Czasem trzeba rozstać się ze spółką osobową (np. ze spółką jawną). Na czym polega i jakie skutki prawne wywołuje wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika? Czym różni się to od sprzedaży ogółu praw i obowiązków wspólnika?

  Wystąpienie wspólnika ze spółki osobowej. Jak przebiegają rozliczenia?

  Jak kwestię rozliczenia wspólnika występującego ze spółki osobowej regulują przepisy kodeksu spółek handlowych? Jak te przepisy zastosować w praktyce? Dlaczego czasem warto rozliczyć się z występującym wspólnikiem inaczej niż wskazuje ksh?

  Co daje fundacja rodzinna? Jaką działalność może prowadzić?

  Długoterminowa integralność majątku firmy rodzinnej to główna korzyść z założenia fundacji rodzinnej wskazana przez uczestników webinaru „Jak z sukcesem przekazać firmę następcom? Fundacja rodzinna jako nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców”, który odbył się w ramach cyklu #idearozwojubiznesu, organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).

  Organ skarbowy przegrał ze spółką w sprawie zwrotu VAT, bo nie znał reguł postępowania

  Gdy reprezentujący spółkę nie złożył pełnomocnictwa procesowego do akt konkretnej sprawy, to organ nie może zakładać, że spółka działa w niej przez pełnomocnika, bo czyniła tak już w innym postępowaniu. Jeśli tak zrobi, otworzy przedsiębiorcy furtkę do wygrania sporu.

  KSeF 2023/2024. Jak się zalogować do tego systemu?

  Ministerstwo Finansów zachęca już dziś do logowania się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i testowania możliwości tego elektronicznego systemu fakturowania. Sposób logowania do KSeF będzie się różnił w zależności od tego, czy użytkownikiem jest osoba fizyczna, czy spółka.

  Stawka VAT na odśnieżanie

  Odśnieżanie, jako usługa wykonywana przez przedsiębiorców, jest odpłatnym świadczeniem, które podlega opodatkowaniu VAT. W tym kontekście pojawia się pytanie o właściwą stawkę VAT dla usług odśnieżania.

  Czy zakup domu w budowie lub w stanie surowym zamkniętym korzysta ze zwolnienia z PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w trzech nowych (z listopada 2023 r.) interpretacjach indywidualnych uznał, że zwolnienie z podatku PCC nie obejmuje zakupu jednorodzinnego domu w budowie ani domu w stanie surowym zamkniętym, również z wykonaną elewacją.

  REKLAMA