reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Dywidenda w formie niepieniężnej dla wspólnika spółki komandytowo akcyjnej płacącego PIT

Dywidenda w formie niepieniężnej dla wspólnika spółki komandytowo akcyjnej płacącego PIT

Spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem. Akcjonariuszem może być zarówno osoba fizyczna jak i osoba prawna.

Dochody spółek osobowych nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Podatki dochodowe płacą jej wspólnicy.

Akcjonariusze mają prawo do udziału w zysku wykazanym w sprawozdaniu finansowym. Z zasady zarówno komplementariusz i akcjonariusz uczestniczą w zysku proporcjonalnie do wniesionych do spółki wkładów.

Przepisy prawa handlowego nie określają, w jakiej formie ma być wypłacona dywidenda. Dopuszczalna jest zatem wypłata dywidendy zarówno w formie pieniężnej, jak i niepieniężnej.

Czy dywidenda niepieniężna jest opodatkowana CIT?

Podjęcie decyzji w zakresie wypłaty dywidendy niepieniężnej może być podyktowane różnymi względami, np. brakiem gotówki na wypłatę dywidendy, także pochodzącej z zewnętrznych źródeł finansowania, np. pożyczki czy kredytu. Spółka może także za bardziej racjonalne z ekonomicznego punktu widzenia uznać przekazanie określonych składników swoich aktywów akcjonariuszowi uprawnionemu do dywidendy niż ich zbycie, a dopiero następnie wypłatę gotówki (w tym przypadku oszczędza np. na kosztach związanych ze zbyciem majątku).

Spółka komandytowo-akcyjna opłacalna podatkowo

Za przychody u podatników podatku dochodowego od osób fizycznych uznane zostały zdarzenia określone w ustawie PIT. Choć ustawa nie wymienia wypłaty dywidendy rzeczowej pośród zdarzeń rodzących taki przychód, to wskazać należy, że katalog zdarzeń rodzących przychód nie ma charakteru wyczerpującego, lecz jedynie przykładowy (przychodami są też „inne źródła”, niż wymienione wprost w ustawie).

Podjęcie uchwały o wypłacie akcjonariuszom dywidendy w formie niepieniężnej, tzn. w postaci rzeczy i praw nabytych przez spółkę komandytowo-akcyjną lub wytworzonych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej skutkuje powstaniem zobowiązania spółki do zaspokojenia roszczeń tych akcjonariuszy o wypłatę dywidendy.

Wykonując zobowiązanie spółka jako dłużnik zwolni się z długu, a akcjonariusz otrzyma należną mu dywidendę. Prowadzi to do powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, który podlega opodatkowaniu – po stronie wspólnika spółki komandytowo-akcyjnej będącego osobą fizyczną – proporcjonalnie do jego udziałów w spółce.

Opodatkowanie przychodu akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej, będącego osobą fizyczną


Podatnicy PIT mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zasady, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali podatkowej.

Przychód ze źródła z „pozarolnicza działalność gospodarcza”, który może być również opodatkowany „podatkiem liniowym”.

Źródła:

- interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 27 stycznia 2012 r. - nr IPTPB2/415-660/11-4/AKr;

- uchwała NSA z 16 stycznia 2012 r. nr II FPS 1/11.

Podstawa prawna:  art. 10 ust. 1 pkt 3, art. 8, art. 9a, art. 30c   ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Pilarz-Herzyk

www.mamaprawniczka.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama