REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie przychodu akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej, będącego osobą fizyczną

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Opodatkowanie przychodu osoby fizycznej - spółka komandytowo-akcyjna
Opodatkowanie przychodu osoby fizycznej - spółka komandytowo-akcyjna

REKLAMA

REKLAMA

Dochody, jakie uzyskuje akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej z tytułu udziału w niej, należy opodatkować jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Obowiązek uiszczenia zaliczki na PIT aktualizuje się w momencie faktycznego otrzymania środków.

1. Do czasu spełnienia w danym roku przesłanek powstania roszczenia o wypłatę dywidendy akcjonariusz nie posiada uprawnienia żądania świadczenia od spółki, ma jedynie podstawy do oczekiwania , że w jego majątku powstawać będzie co roku roszczenie o wypłatę quasi- dywidendy.

REKLAMA

Autopromocja

2. W sytuacji gdy akcjonariusz nie uzyska przychodu (dochodu) w ciągu roku podatkowego, obowiązek zaliczki nigdy nie powstanie. Natomiast uzyskanie przychodu, rodzi obowiązek wpłacenia zaliczki za ten miesiąc, w którym dochód powstał i wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym.

To tezy wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 8 lutego 2012 r., I SA/Kr 1924/11.

Jak płaci PIT akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej

Sprawa dotyczyła podatnika – osoby fizycznej, który zamierzał przystąpić do spółki komandytowo-akcyjnej w charakterze akcjonariusza. W związku z powyższym, zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, o zasady, na jakich powinien być opodatkowany uzyskany przez niego przychód w postaci dywidendy?

Przedstawiając własne stanowisko, podatnik wskazał, że przedmiotowy przychód powinien być opodatkowany analogicznie jak przychód uzyskiwany przez innych wspólników spółki osobowej, z tą jednak różnicą, że pełniąc funkcję akcjonariusza nie będzie zobligowany do odprowadzania comiesięcznych zaliczek na PIT. Obowiązek ten będzie na nim ciążył dopiero w momencie faktycznego otrzymania wypłaty z zysku spółki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej ma zapłacić zaliczkę na PIT lub CIT

Organ podatkowy uznał to stanowisko za nieprawidłowe, wskazując, że przychód akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej należy ustalać na bieżąco proporcjonalnie do jego udziału w zyskach. Ciąży na nim obowiązek comiesięcznego odprowadzania zaliczek na PIT.

Przychód z działalności gospodarczej

Po wyczerpaniu toku instancyjnego sprawa trafiła do WSA.

Sąd przyznał rację skarżącemu podatnikowi. Podkreślił, że za ukształtowany należy uznać pogląd zgodnie z którym wspólnik spółki komandytowo-akcyjnej nie może otrzymywać dochodu w postaci dywidendy w rozumieniu 17 ust. 1 pkt 4 oraz art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT.

Przychód akcjonariusza winien być zatem opodatkowany jako przychód uzyskany z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Nie można zaś mówić o powstaniu przychodu, jeśli nie było podstawy prawnej, na mocy której podmiot (u którego ma powstać przychód) może się skutecznie domagać świadczenia od drugiego podmiotu.

Polecamy: Spółka komandytowo-akcyjna opłacalna podatkowo

Tymczasem prawo do dywidendy, w rozumieniu Kodeksu Spółek Handlowych (K.s.h.) powstaje tylko wówczas, gdy odpowiednia część zysku została przeznaczona do podziału przez walne zgromadzenie.

Wcześniej akcjonariusz nie ma skutecznego roszczenia o jego wypłatę. A zatem prawo do zysku jest związane z akcją, nie zaś z osobą akcjonariusza, tak więc o przysługiwaniu bądź nie roszczenia o wypłatę dywidendy decydować będzie fakt, czy w chwili powzięcia uchwały o podziale zysku dana osoba była uprawnionym z akcji.

Do czasu spełnienia w danym roku przesłanek powstania roszczenia o wypłatę dywidendy akcjonariusz nie posiada uprawnienia żądania świadczenia od spółki, ma jedynie podstawy do oczekiwania, że w jego majątku powstawać będzie co roku roszczenie o wypłatę quasi-dywidendy.

Sąd argumentował dalej, że ponieważ zgodnie z art. 44 ust.3 pkt 1 ustawy o PIT obowiązek wpłacania zaliczki powstaje dopiero z miesiącem, w którym dochód podatnika przekroczył kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku, to w sytuacji gdy akcjonariusz nie uzyska przychodu w ciągu roku podatkowego, obowiązek zaliczki nigdy nie powstanie.

Polecamy: Jak rozliczyć zyski ze spółki komandytowo-akcyjnej

Natomiast uzyskanie przychodu, rodzi obowiązek wpłacenia zaliczki za ten miesiąc, w którym dochód powstał i wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym.

Sąd podkreślił, że analogiczne stanowisko w sprawie podatku dochodowego od osób prawnych zajął Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) (uchwała siedmiu sędziów z 16 stycznia 2012 r. sygn. II FPS 1/11).

Uchwała NSA dotycząca osób prawnych powinna być stosowana analogicznie

Orzekając o uchyleniu zaskarżonej przez podatnika interpretacji indywidualnej, WSA w Krakowie oparł swoje uzasadnienie w głównej mierze na dwóch argumentach.

Pierwszym z nich była analiza pojęcia „kwota należna”, którym ustawodawca posłużył się w art. 14 ust. 1 ustawy o PIT, definiując co należy rozumieć jako przychody z działalności gospodarczej.

Sąd zwrócił uwagę, iż pojęcie „kwoty należnej” nie zostało zdefiniowane na gruncie przypisów podatkowych, dlatego przy jego interpretacji zmuszony był posłużyć się m.in. słownikiem języka polskiego, zgodnie z którym zwrot „należny” oznacza „przysługujący, należący się komuś”.

Polecamy: Specyficzny charakter spółki komandytowo-akcyjnej

W konsekwencji Sąd skonkludował, iż nie można mówić o powstaniu przychodu, jeżeli nie było podstawy prawnej, na mocy której dany podmiot może się skutecznie domagać od drugiego podmiotu spełnienia konkretnego świadczenia.

REKLAMA

Drugą część swojej argumentacji WSA oparł na analizie przepisów K.s.h. Sąd słusznie zauważył, iż zgodnie z art. 126 ust. 1 pkt 2 KSH w sprawach dotyczących stosunku prawnego akcjonariuszy w spółce komandytowo-akcyjnej stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące spółki akcyjnej.

Dlatego też WSA stwierdził, iż w przypadku akcjonariuszy prawo do dywidendy powstanie tylko wówczas, gdy odpowiednia część zysku zostanie przeznaczona do podziału przez walne zgromadzenie, w tym przypadku komplementariuszy.

Wcześniej akcjonariusz nie ma skutecznego roszczenia o jego wypłatę, a ma jedynie podstawy do oczekiwania, że w jego majątku powstawać będzie roszczenie o wypłatę quasi-dywidendy.

WSA w Krakowie, w celu poparcia swojej tezy, odwołał się również do wcześniejszych wyroków zapadłych w podobnych sprawach m.in.

- wyroku WSA we Wrocławiu z dnia 22 lipca 2009 r., sygn. akt I SA/Wr 1063/09 oraz

- wyroku NSA z 30 marca 2011 r., sygn. akt II FSK 1925/09.

Polecamy: Spółka komandytowo-akcyjna - atrakcyjna alternatywa dla biznesu

Zwrócił również uwagę na niedawno wydaną uchwałę NSA w składzie 7 sędziów (sygn. akt II FPS 1/11), wydaną co prawda na gruncie przepisów ustawy o CIT, jednak w której zostały sformułowane analogiczne poglądy dotyczące kwestii momentu powstania przychodu u akcjonariusza spółki komandytowo – akcyjnej.

Sąd słusznie stwierdził, że przychód akcjonariusza spółki komandytowo – akcyjnej powstaje nie wcześniej niż w momencie, w którym takiemu akcjonariuszowi zaczyna przysługiwać wierzytelność o wypłatę należnego wynagrodzenia z zysku wypracowanego przez spółkę. Zatem akcjonariusz nie ma obowiązku wpłacania zaliczek PIT w trakcie roku podatkowego, albowiem w tym czasie nie powstaje u niego przychód należny.

To już kolejny wyrok w przedmiocie opodatkowania podatkiem dochodowym przychodu akcjonariusza spółki komandytowo – akcyjnej, wpisujący się w kształtującą się linię orzeczniczą w tej kwestii (przykł. wyrok NSA z 5 maja 2011 r., sygn. akt II FSK 2126/09, czy też jeden z najnowszych wyroków - wyrok WSA w Wrocławiu z 17 lutego 2012 r., sygn. akt I SA/Wr 1780 - 1781/11).

Niemniej, z analizy treści interpretacji indywidualnych wydawanych w ostatnich miesiącach w podobnych kwestiach wynika, iż część organów podatkowych w dalszym ciągu zajmuje odmienne stanowisko w podobnych sprawach (przykł. interpretacja indywidualna z 8 lutego 2012 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi,

Jolanta Ircha jest konsultantem w dziale prawno-podatkowym PwC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: Przedłużenie terminów podatkowych dla poszkodowanych w wyniku powodzi z września 2024 r.

W czwartek, 19 września zostało opublikowane i zaczęło obowiązywać rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie przedłużenia niektórych terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego w związku z powodzią we wrześniu 2024 r. 

Podatnicy poszkodowani w powodzi zapłacą tegoroczne podatki w 2025 roku [projekt rozporządzenia Ministra Finansów]

W dniu 18 września 2024 r. opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie przedłużenia niektórych terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego w związku ze stanem klęski żywiołowej. Rozporządzenie to ma pomóc przedsiębiorcom poszkodowanym we wrześniu br. powodzią na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego - poprzez odroczenie terminów zapłaty podatków i zaliczek na podatki. 

Dyrektywę UE o adekwatnych wynagrodzeniach minimalnych trzeba wdrożyć w Polsce jeszcze w 2024 roku. Co się zmieni w płacy minimalnej? Od kiedy?

Do 15 listopada 2024 kraje członkowskie Unii Europejskiej zobowiązane są do implementacji do porządku krajowego, przepisów kolejnej dyrektywy. Mowa tu o dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej, która wprowadza szereg regulacji dotyczących sposobu i częstotliwości określania przez Rząd minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Stawka 0% VAT do końca 2024 r. na darowizny towarów i usług dla powodzian. Konieczna pisemna umowa z OPP, JST, podmiotem leczniczym lub RARS

Minister Finansów wydał rozporządzenie, które wprowadza możliwość stosowania obniżonej do 0% stawki podatku VAT dla darowizn (przekazywanych już od 12 września 2024 r.) wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych w trwającej obecnie powodzi. Ale ta preferencyjna stawka VAT dotyczy wyłącznie darowizn realizowanych za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego, jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów leczniczych i Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

REKLAMA

ZUS: można zapłacić składki z 2024 r. do 15 września 2025 r. bez odsetek. Trzeba złożyć oświadczenie o poszkodowaniu w powodzi

Przedsiębiorcy poszkodowani przez powódź mogą opłacić składki za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia br. dopiero we wrześniu 2025 r., bez naliczania odsetek za zwłokę - poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski.

Pies w kosztach firmy. Fiskus zmienił zdanie, bo nie znalazł związku pomiędzy wydatkami a przychodem

Fiskus zmienił zdanie w sprawie kosztów firmowych dotyczących psa. Chodziło o możliwość zaliczenia w kosztach uzyskania przychodu wydatków na zakup i utrzymanie psa, który służył jako reklama promująca ofertę spółki.

Od 300 do 1200 zł miesięcznie składki będzie musiał zapłacić przedsiębiorca? Zryczałtowana składka zdrowotna być może stanie się faktem

Od 300 do 1200 zł miesięcznie składki będzie musiał zapłacić przedsiębiorca? zryczałtowana składka zdrowotna być może stanie się faktem. Konfederacja Lewiatan postuluje za obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i uproszczenie sposobu jej opłacania poprzez wprowadzenie zryczałtowanych stawek

MF: od 1 października przez infolinię KAS podatnik dostanie indywidualną informację o swoich sprawach

Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 października 2024 r. pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) będą udzielać odpowiedzi na pytania podatników na jednej ogólnopolskiej infolinii KAS pod numerami: (+48) 22 330 03 30 – dla połączeń z telefonów komórkowych i 801 055 055 – dla połączeń z telefonów stacjonarnych. Tak jak do te pory podatnicy uzyskają pod tymi numerami ogólną informację podatkową i celną. Istotną nowością będzie możliwość uzyskania na tej infolinii informacji dotyczących indywidualnych spraw podatnika objętych tajemnicą skarbową po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN.

REKLAMA

Doradca podatkowy w todze i z większymi kompetencjami. Od 2025 roku? Założenia nowelizacji

Minister Finansów chce zmienić szereg przepisów ustawy o doradztwie podatkowym. W dniu 16 września 2024 r. opublikowano założenia projektu nowelizacji, zgodnie z którymi m.in. doradcy podatkowi w sądzie mieliby nosić togi, tak jak inne zawody prawnicze (adwokaci, radcowie prawni, prokuratorzy). Rozszerzony ma zostać zakres spraw, w których doradcy podatkowi będą mogli wydawać opinie. Ponadto zmiany zajdą w zasadach egzaminu na doradcę podatkowego i w kompetencjach organów KIDP.

Grecja sięga do kieszeni turystów! 20 euro podatku zapłaci każdy pasażer wysiadający na Mykonos i Santorini

Grecja wprowadza podatek dla turystów. Każdy pasażer wycieczkowca wysiadający na greckiej wyspie Mykonos i Santorini będzie musiał zapłacić podatek w wysokości 20 euro w szczytowym sezonie turystycznym. Tak ogłosiła minister turystyki Grecji Olga Kefalogianni. W innych portach opłata wyniesie 5 euro.

REKLAMA