reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Sprzedaż samochodu osobowego (środka trwałego) w działalności gospodarczej – rozliczenie PIT

Sprzedaż samochodu osobowego (środka trwałego) w działalności gospodarczej – rozliczenie PIT

Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Na jej potrzeby wykorzystuje własny samochód osobowy, który nabył jeszcze przed rozpoczęciem działalności. W związku z wykorzystywaniem auta we własnej działalności, wprowadzono je do ewidencji środków trwałych, ustalając wartość początkową na podstawie ceny nabycia z faktury. Czy w przypadku sprzedaży samochodu powstanie przychód ewidencjonowany w KPiR?

Pozarolnicza działalność gospodarcza stanowi jedno ze źródeł przychodów. Przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Kiedy można odliczyć cały VAT przy nabyciu samochodów?

Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

a. środkami trwałymi,

b. składnikami majątku, których wartość początkowa nie przekracza 3500 zł, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa, ustalona zgodnie z przepisami ustawy nie przekracza 1500 zł,

c. wartościami niematerialnymi i prawnymi,

-ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Zatem przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących środkami trwałymi w prowadzonej działalności gospodarczej, stanowią przychód z działalności gospodarczej.

W przedstawionej sprawie podatnik sprzedał samochód osobowy (zbył środek trwały) wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

Samochód został nabyty przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej, wykorzystywany w prywatnych celach, a następnie wnioskodawca wpisał go do ewidencji środków trwałych i wykorzystywał w prowadzonej działalności.

Przychód uzyskany z odpłatnego zbycia tego składnika majątku należy zaliczyć do przychodu z pozarolniczej działalność gospodarczej i należy go ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kolumnie - „pozostałe przychody”, gdzie wpisywane są np. przychody z odpłatnego zbycia składników majątku.

Odnośnie kwestii kosztów uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia środka trwałego wskazać należy, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie, innych niż grunty lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, środków trwałych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części.

Wydatki te, zaktualizowane i pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, stanowią koszt uzyskania przychodów przy określaniu dochodu z odpłatnego zbycia środków trwałych bez względu na czas ich poniesienia.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama