REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można zapłacić podatek dochodowy przed rozpoczęciem działalności?

Piotr Kaim
Doradca podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC

REKLAMA

Osoba, która obejmuje udziały lub akcje w zamian za aport niestanowiący przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części, ma obowiązek wykazać przychód równy nominalnej wartości obejmowanych udziałów lub akcji. Ma też prawo do potrącenia kosztu. W przypadku osób nieprowadzących działalności gospodarczej, koszt jest definiowany jako suma wydatków poniesionych przy nabyciu przedmiotu aportu. Dlatego, jeżeli przedmiot aportu został nabyty w drodze darowizny, to osoba wnosząca aport nie ma prawa do potrącenia żadnych kosztów i płaci podatek od przychodu (wartości objętych udziałów lub akcji) w pełnej wysokości.

Powyższe stwierdzenia to najważniejsze tezy wynikające z trzech wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, wydanych 12 lipca 2011 r. (sygn. I SA/Kr 939/11, I SA/Kr 940/11 i I SA/Kr 947/11).

Darowany grunt wnoszony aportem do spółki rodzinnej

Wyrok dotyczył kilku osób fizycznych, które utworzyły rodzinną spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Na początku jej istnienia, objęły udziały w zamian za wkłady niepieniężne, których przedmiotem były działki gruntu.

Kluczowym elementem stanu faktycznego była okoliczność, że wcześniej wszyscy wspólnicy otrzymali te działki w wyniku darowizny, a więc nie ponieśli żadnych wydatków, jeśli nie liczyć ewentualnego podatku od spadków i darowizn.

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku

Jak wiadomo, objęcie udziałów w zamian za wkład niepieniężny skutkuje powstaniem przychodu, który jest równy nominalnej wartości udziałów. Stanowi o tym art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT; podobny przepis jest w ustawie o CIT).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednocześnie – co do zasady – osoba wnosząca aport ma prawo do rozpoznania kosztu. Taki koszt, podobnie jak przychód, wykazywany jest w deklaracji PIT-38, składanej w tym samym terminie, w którym składa się roczną deklarację PIT dotyczącą dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych.

Sporne koszty

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

Jedna ze wspomnianych powyżej osób, objęła udziały o wartości nominalnej 30 tys. zł. W związku z tym, w deklaracji PIT-38 wykazała przychód o wartości 30 tys. zł. Taką samą kwotę umieściła w polu przeznaczonym dla deklarowania kosztów. Uważała bowiem, że transakcja miała charakter ekwiwalentny, tj. wartość wkładu odpowiadała wartości objętych udziałów; skądinąd, nikt tej oceny później nie podważał.

Polecamy: Jak rozliczyć podatkowo dotację gminy dla niepublicznego przedszkola?

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

W efekcie, w świetle złożonej deklaracji, transakcja była podatkowo neutralna.

Pozostali wspólnicy wypełniali swoje deklaracje w ten sam sposób, choć – z uwagi na odmienne wartości aportów – podawali inne (równoważące się) kwoty przychodów i kosztów. Po pewnym czasie wszyscy złożyli wnioski o interpretację, w których dociekali, czy ich deklaracje zostały wypełnione prawidłowo.

We wszystkich sprawach właściwy Dyrektor IS – działający w imieniu Ministra Finansów – odpowiadał, że wspólnicy popełnili błąd, bo nie mieli prawa do potrącania kosztów. Oni zaś sądzili inaczej i dlatego sprawa trafiła do WSA w Krakowie.

Wartość początkowa czy faktyczne wydatki?

Broniąc swojego stanowiska, wspólnicy odwoływali się do art. 22 ust. 1e pkt 1 ustawy o PIT Jest to jeden z przepisów dotyczących kosztów podatkowych, jakie można potrącić po objęciu udziałów w zamian za aport, który nie jest przedsiębiorstwem, ani zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa. Przepis ten stwierdza, że kosztem uzyskania przychodu jest wartość początkowa przedmiotu wkładu, pomniejszona o odpisy amortyzacyjne dokonane przed wniesieniem.

Dyrektor izby skarbowej twierdził zaś, że powołany przez wspólników art. 22 ust. 1e pkt 1 nie ma zastosowania do sprawy, bo dotyczy wyłącznie tych aportów, których przedmiotem są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne. W przypadku działek gruntu, mogłoby wchodzić w grę zaliczenie ich do środków trwałych, ale – w stanie faktycznym sprawy – nie jest to możliwe. Dyrektor uznał, że ważną cechą środka trwałego jest to, że jest on wykorzystywany do działalności gospodarczej. Tymczasem grunty, o których była mowa powyżej, nie były – przed wniesieniem do spółki – wykorzystywane do takiej działalności, bo należały do majątku osobistego.

Polecamy: W 2011 roku likwidacja firmy nie będzie opodatkowana PIT

W związku z tym Dyrektor uznał, że wspólnicy powinni zastosować inny przepis kosztowy – art. 22 ust. 1e pkt 3 ustawy o PIT – a więc przepis dotyczący wnoszenia składników majątkowych, które nie są środkami trwałym ani wartościami niematerialnymi. Zgodnie z tym przepisem, do kosztów zalicza się wydatki, które zostały faktycznie poniesione na nabycie aportu i nie zostały potrącone wcześniej. Wspólnicy takich wydatków nie ponieśli, bowiem – jak wspomnieliśmy powyżej – otrzymali swoje działki za darmo. W związku z tym Dyrektor uznał, że nie mają prawa do potrącenia żadnych kosztów, więc cały przychód – równy wartości nominalnej objętych udziałów – powinien być uznany za dochód do opodatkowania.

Nie ma dyskryminacji?

Na rozprawie przed WSA pełnomocnik wspólników przekonywał, że takie rozwiązanie jest niesprawiedliwe. Twierdził, że gdyby darowana działka trafiła do przedsiębiorcy, to ten ostatni mógłby ją zaliczyć do środków trwałych, a następnie potrącić koszt przy transakcji aportowej. Pełnomocnik wywodził, że podatnik, który nie jest przedsiębiorcą, powinien mieć takie same prawa, bo w przeciwnym razie doszłoby do naruszenia zasady równości.

Sąd uznał, że ten argument nie jest przekonujący i oddalił skargę.

Sędzia Ewa Michna, która ogłaszała ustne uzasadnienie wyroku, przyznała, że w kwestii, która była przedmiotem sporu, przepisy różnicują sytuację prawną przedsiębiorcy i osoby, która przedsiębiorcą nie jest.

Polecamy: Firmy mogą przekazać bez PIT prezenty do 200 zł w ramach własnej promocji lub reklamy

Potem jednak dodała, że takie zróżnicowanie nie jest niczym nadzwyczajnym, bo ustawy o PIT zawiera wiele przepisów, które sprawiają, że przedsiębiorcy są opodatkowani na zasadach szczególnych.

Wynika to ze specyfiki działalności gospodarczej. Dlatego nie można wyrywać z kontekstu pojedynczych przepisów i twierdzić, że – skoro w jakiejś wycinkowej sprawie – przedsiębiorcy korzystają z innych zasad niż reszta podatników, to mamy do czynienia z naruszeniem zasady równości.

W związku z tym, pani sędzia przyznała rację Dyrektorowi IS, bowiem – jak zauważyła – jego stanowisko odpowiada literalnej wykładni ustawy o PIT

Jak uniknąć tej pułapki na początkujących przedsiębiorców?

Zakładając, że stanowisko sądu jest prawidłowe, wyrok ujawnia jedną z pułapek, jakie czekają na początkującego przedsiębiorcę, który inwestuje majątek rodzinny – odziedziczony lub otrzymany w formie darowizny.

Wydaje się zarazem, że przepisy, jakie tworzą tę pułapkę, są dalekie od standardów sprawiedliwości. Okazuje się bowiem, że w przedstawionej sytuacji wspólnicy muszą płacić podatek (według stopy 19%) od nominalnej wartości objętych udziałów. Jest to podatek, który należy zapłacić zanim spółka rozpocznie działalność.

Oznacza to, że przed uruchomieniem takiej spółki warto przemyśleć szczegóły operacji pod kątem optymalizacji podatkowej. Niewykluczone, że ciekawe byłoby nawiązanie do uwagi, którą poczynił pełnomocnik strony skarżącej podczas rozprawy przed WSA.

Chodziłoby o to, żeby – przed dokonaniem transakcji aportowej – przedmiot przyszłego wkładu otrzymał status środka trwałego. Wymagałoby to założenia działalności gospodarczej przed wniesieniem aportu lub nawet przed otrzymaniem darowizny.

Jeszcze inny pomysł optymalizacyjny polega na podnoszeniu kapitału zakładowego za pomocą powiększania wartości nominalnej dotychczasowych udziałów bez emitowania nowych.

Piotr Kaim jest doradcą podatkowym

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szef KAS zmienia interpretację! VAT zapłacony przy aporcie nie jest przychodem podatkowym

  Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację. Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty  podatku VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport.

  Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

  MF: w e-US można złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

  W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – podało MF w komunikacie.

  Umorzenie zaległości podatkowej. Co warto wiedzieć?

  Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.

  KAS: międzynarodowa spółka zaniżyła podatek na ponad 1,2 mln zł

  Kontrola przeprowadzona w międzynarodowej spółce przez pracowników dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wykazała zaniżenie podatku na ponad 1,2 mln zł – podała w piątek KAS.

  Projekt ustawy budżetowej na 2024 rok. Kluczowe wskaźniki i strategia zarządzania długiem

  Rząd przedstawił projekt ustawy budżetowej na 2024 rok, który ma na celu zapewnienie stabilności finansowej kraju. Głównymi filarami tego projektu są bezpieczeństwo, wsparcie programów społecznych, ochrona zdrowia oraz strategie minimalizujące koszty obsługi długu Skarbu Państwa. W kontekście globalnych wyzwań, takich jak konflikt na Ukrainie, jakie kluczowe wskaźniki gospodarcze i założenia zostały uwzględnione w tym projekcie? Oto przegląd najważniejszych informacji.

  KSeF jest już w innych krajach. I to nie tylko Europy. Jak e-faktury działają na całym świecie?

  E-faktury okazały się skutecznym narzędziem również w takich krajach jak np. Australia, Chiny, Hongkong, Tajwan, Japonia, Korea Południowa, Indie, Brazylia, Chile i Meksyk.

  Prawo do błędu. Kiedy przedsiębiorca uniknie kary za naruszenie przepisów?

  Każdy nowy przedsiębiorca stawia czoła wyzwaniom związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednym z największych obaw jest nieświadome naruszenie przepisów i związane z tym konsekwencje. Na szczęście, polski system prawny wprowadził "prawo do błędu", które chroni nowych przedsiębiorców przed karami za pewne nieumyślne naruszenia. Ale jakie są zasady tego prawa i kto może z niego skorzystać?

  Podatkowe pomysły wyborcze. Co ciekawego proponują partie?

  W nadchodzących wyborach podatkowe obietnice stają się kluczowym elementem programów wyborczych największych partii w Polsce. Czy obietnice te są realne? Czy mogą przynieść korzyści dla polskich przedsiębiorców i obywateli? W poniższym artykule przyjrzymy się propozycjom podatkowym trzech komitetów wyborczych: Konfederacji, Polski 2050 oraz Prawa i Sprawiedliwości. Eksperci dokładnie przeanalizowali te propozycje, aby dać czytelnikom klarowny obraz tego, co mogą oczekiwać po ewentualnym wyborze każdej z tych partii. Zapraszamy do lektury!

  Co czeka polską gospodarkę? Znamy już odczyt ważnego wskaźnika

  Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury we wrześniu br. nie zmienił się istotnie - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W ocenie ekspertów konsumpcja jest słabym motorem wzrostu, a ciągłe jej stymulowanie oddala perspektywę ożywienia po stronie inwestycji.

  REKLAMA