REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można zapłacić podatek dochodowy przed rozpoczęciem działalności?

Piotr Kaim
Doradca podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Czy można zapłacić podatek dochodowy przed rozpoczęciem działalności?
Czy można zapłacić podatek dochodowy przed rozpoczęciem działalności?

REKLAMA

REKLAMA

Osoba, która obejmuje udziały lub akcje w zamian za aport niestanowiący przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części, ma obowiązek wykazać przychód równy nominalnej wartości obejmowanych udziałów lub akcji. Ma też prawo do potrącenia kosztu. W przypadku osób nieprowadzących działalności gospodarczej, koszt jest definiowany jako suma wydatków poniesionych przy nabyciu przedmiotu aportu. Dlatego, jeżeli przedmiot aportu został nabyty w drodze darowizny, to osoba wnosząca aport nie ma prawa do potrącenia żadnych kosztów i płaci podatek od przychodu (wartości objętych udziałów lub akcji) w pełnej wysokości.

Powyższe stwierdzenia to najważniejsze tezy wynikające z trzech wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, wydanych 12 lipca 2011 r. (sygn. I SA/Kr 939/11, I SA/Kr 940/11 i I SA/Kr 947/11).

Autopromocja

Darowany grunt wnoszony aportem do spółki rodzinnej

Wyrok dotyczył kilku osób fizycznych, które utworzyły rodzinną spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Na początku jej istnienia, objęły udziały w zamian za wkłady niepieniężne, których przedmiotem były działki gruntu.

Kluczowym elementem stanu faktycznego była okoliczność, że wcześniej wszyscy wspólnicy otrzymali te działki w wyniku darowizny, a więc nie ponieśli żadnych wydatków, jeśli nie liczyć ewentualnego podatku od spadków i darowizn.

Jak wiadomo, objęcie udziałów w zamian za wkład niepieniężny skutkuje powstaniem przychodu, który jest równy nominalnej wartości udziałów. Stanowi o tym art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT; podobny przepis jest w ustawie o CIT).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednocześnie – co do zasady – osoba wnosząca aport ma prawo do rozpoznania kosztu. Taki koszt, podobnie jak przychód, wykazywany jest w deklaracji PIT-38, składanej w tym samym terminie, w którym składa się roczną deklarację PIT dotyczącą dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych.

Sporne koszty

Jedna ze wspomnianych powyżej osób, objęła udziały o wartości nominalnej 30 tys. zł. W związku z tym, w deklaracji PIT-38 wykazała przychód o wartości 30 tys. zł. Taką samą kwotę umieściła w polu przeznaczonym dla deklarowania kosztów. Uważała bowiem, że transakcja miała charakter ekwiwalentny, tj. wartość wkładu odpowiadała wartości objętych udziałów; skądinąd, nikt tej oceny później nie podważał.

Polecamy: Jak rozliczyć podatkowo dotację gminy dla niepublicznego przedszkola?

W efekcie, w świetle złożonej deklaracji, transakcja była podatkowo neutralna.

Pozostali wspólnicy wypełniali swoje deklaracje w ten sam sposób, choć – z uwagi na odmienne wartości aportów – podawali inne (równoważące się) kwoty przychodów i kosztów. Po pewnym czasie wszyscy złożyli wnioski o interpretację, w których dociekali, czy ich deklaracje zostały wypełnione prawidłowo.

We wszystkich sprawach właściwy Dyrektor IS – działający w imieniu Ministra Finansów – odpowiadał, że wspólnicy popełnili błąd, bo nie mieli prawa do potrącania kosztów. Oni zaś sądzili inaczej i dlatego sprawa trafiła do WSA w Krakowie.

Wartość początkowa czy faktyczne wydatki?

Broniąc swojego stanowiska, wspólnicy odwoływali się do art. 22 ust. 1e pkt 1 ustawy o PIT Jest to jeden z przepisów dotyczących kosztów podatkowych, jakie można potrącić po objęciu udziałów w zamian za aport, który nie jest przedsiębiorstwem, ani zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa. Przepis ten stwierdza, że kosztem uzyskania przychodu jest wartość początkowa przedmiotu wkładu, pomniejszona o odpisy amortyzacyjne dokonane przed wniesieniem.

Dyrektor izby skarbowej twierdził zaś, że powołany przez wspólników art. 22 ust. 1e pkt 1 nie ma zastosowania do sprawy, bo dotyczy wyłącznie tych aportów, których przedmiotem są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne. W przypadku działek gruntu, mogłoby wchodzić w grę zaliczenie ich do środków trwałych, ale – w stanie faktycznym sprawy – nie jest to możliwe. Dyrektor uznał, że ważną cechą środka trwałego jest to, że jest on wykorzystywany do działalności gospodarczej. Tymczasem grunty, o których była mowa powyżej, nie były – przed wniesieniem do spółki – wykorzystywane do takiej działalności, bo należały do majątku osobistego.

Polecamy: W 2011 roku likwidacja firmy nie będzie opodatkowana PIT

W związku z tym Dyrektor uznał, że wspólnicy powinni zastosować inny przepis kosztowy – art. 22 ust. 1e pkt 3 ustawy o PIT – a więc przepis dotyczący wnoszenia składników majątkowych, które nie są środkami trwałym ani wartościami niematerialnymi. Zgodnie z tym przepisem, do kosztów zalicza się wydatki, które zostały faktycznie poniesione na nabycie aportu i nie zostały potrącone wcześniej. Wspólnicy takich wydatków nie ponieśli, bowiem – jak wspomnieliśmy powyżej – otrzymali swoje działki za darmo. W związku z tym Dyrektor uznał, że nie mają prawa do potrącenia żadnych kosztów, więc cały przychód – równy wartości nominalnej objętych udziałów – powinien być uznany za dochód do opodatkowania.

Nie ma dyskryminacji?

Na rozprawie przed WSA pełnomocnik wspólników przekonywał, że takie rozwiązanie jest niesprawiedliwe. Twierdził, że gdyby darowana działka trafiła do przedsiębiorcy, to ten ostatni mógłby ją zaliczyć do środków trwałych, a następnie potrącić koszt przy transakcji aportowej. Pełnomocnik wywodził, że podatnik, który nie jest przedsiębiorcą, powinien mieć takie same prawa, bo w przeciwnym razie doszłoby do naruszenia zasady równości.

Sąd uznał, że ten argument nie jest przekonujący i oddalił skargę.

Sędzia Ewa Michna, która ogłaszała ustne uzasadnienie wyroku, przyznała, że w kwestii, która była przedmiotem sporu, przepisy różnicują sytuację prawną przedsiębiorcy i osoby, która przedsiębiorcą nie jest.

Polecamy: Firmy mogą przekazać bez PIT prezenty do 200 zł w ramach własnej promocji lub reklamy

Potem jednak dodała, że takie zróżnicowanie nie jest niczym nadzwyczajnym, bo ustawy o PIT zawiera wiele przepisów, które sprawiają, że przedsiębiorcy są opodatkowani na zasadach szczególnych.

Wynika to ze specyfiki działalności gospodarczej. Dlatego nie można wyrywać z kontekstu pojedynczych przepisów i twierdzić, że – skoro w jakiejś wycinkowej sprawie – przedsiębiorcy korzystają z innych zasad niż reszta podatników, to mamy do czynienia z naruszeniem zasady równości.

W związku z tym, pani sędzia przyznała rację Dyrektorowi IS, bowiem – jak zauważyła – jego stanowisko odpowiada literalnej wykładni ustawy o PIT

Jak uniknąć tej pułapki na początkujących przedsiębiorców?

Zakładając, że stanowisko sądu jest prawidłowe, wyrok ujawnia jedną z pułapek, jakie czekają na początkującego przedsiębiorcę, który inwestuje majątek rodzinny – odziedziczony lub otrzymany w formie darowizny.

Wydaje się zarazem, że przepisy, jakie tworzą tę pułapkę, są dalekie od standardów sprawiedliwości. Okazuje się bowiem, że w przedstawionej sytuacji wspólnicy muszą płacić podatek (według stopy 19%) od nominalnej wartości objętych udziałów. Jest to podatek, który należy zapłacić zanim spółka rozpocznie działalność.

Oznacza to, że przed uruchomieniem takiej spółki warto przemyśleć szczegóły operacji pod kątem optymalizacji podatkowej. Niewykluczone, że ciekawe byłoby nawiązanie do uwagi, którą poczynił pełnomocnik strony skarżącej podczas rozprawy przed WSA.

Chodziłoby o to, żeby – przed dokonaniem transakcji aportowej – przedmiot przyszłego wkładu otrzymał status środka trwałego. Wymagałoby to założenia działalności gospodarczej przed wniesieniem aportu lub nawet przed otrzymaniem darowizny.

Jeszcze inny pomysł optymalizacyjny polega na podnoszeniu kapitału zakładowego za pomocą powiększania wartości nominalnej dotychczasowych udziałów bez emitowania nowych.

Piotr Kaim jest doradcą podatkowym

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

20 maja upływa termin na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA