Jak rozliczyć podatkowo dotację gminy dla niepublicznego przedszkola?

REKLAMA
Na podstawie art. 90 ust. 1 ustawy o systemie oświaty dotacje z budżetu gminy otrzymują m.in. niepubliczne przedszkola.
Dotacje takie są dotacjami w rozumieniu ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tj. Dz. U. z 2009 r. Nr 157, poz. 1240 z póź. zm.).
Przedsiębiorca, który prowadząc przedszkole otrzymał taką dotację stosuje do jej rozliczenia następujące przepisy:
Artykuł 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT – przepis stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o ustawy o PIT, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.
Polecamy: Jak rozliczyć wspólników spółki cywilnej, gdy co miesiąc mają różne udziały?
Tak więc co do zasady dotacje są przychodem z działalności gospodarczej oprócz tych, które są przeznaczone na inwestycje w środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne.
Artykuł 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o PIT – przepis stanowi, że wolne od podatku dochodowego są dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego.
Na tej podstawie zostaje wyłączona ogólna zasada z ww. art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT nakazująca zaliczyć dotacje i inne tego typu wpływy nie przeznaczone na cele inwestycyjne do przychodów podatkowych. A dotacje gminne dla przedszkoli są na tej podstawie zwolnione z PIT.
Tym problemem zajmował się też Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 7 kwietnia 2011 r. (nr IPPB1/415-72/11-2/KS). Dyrektor tej izby odpowiedział na pytanie, czy wynagrodzenie (zarobek) właściciela niepublicznego przedszkola pokryte z dotacji podmiotowej z Urzędu Gminy jest zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? Organ podatkowy stwierdził, że otrzymana dotacja, nie stanowi dla podatnika wynagrodzenia za pracę, lecz przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o PIT.
Instrukcje VAT. 15 praktycznych procedur dla podatników
Publikacja przedstawia wytyczne dotyczące rozliczania VAT i akcyzy od sprowadzanych samochodów. Omawia także kwestie związane z płatnościami faktur na rachunek bankowy, stosowaniem split payment oraz wyborem kwartalnego rozliczenia na rok 2024.
Sprawdź
Polecamy: Jak płacić uproszczone zaliczki na PIT
Artykuł 23 ust. 1 pkt 56 ustawy o PIT – na tej podstawie, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46, 47a, 47c, 47d, 116, 122, 129, 136 i 137 ustawy o PIT.
Ponieważ w katalogu tym jest wymieniony art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o PIT to wydatki pokryte z dotacji gminnej dla przedszkola nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.
Przepis ten jest rozstrzygający dla wyłączenia z kosztów wydatków sfinansowanych z ww. dotacji i nie ma potrzeby sięgania do art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT, który stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - także małżonków i małoletnich dzieci wspólników.
Dotacja jest przychodem więc nie może być kosztem.
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: