Spółka komandytowo-akcyjna opłacalna podatkowo
REKLAMA
REKLAMA
Jedną z możliwości optymalizacji podatkowej prowadzonej działalności gospodarczej jest spółka komandytowo-akcyjna.
REKLAMA
Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą możesz założyć taką spółkę a swoje dotychczasowe przedsiębiorstwo wnieść do niej aportem. Jeśli natomiast prowadzisz już działalność w formie innej spółki możliwe jest jej przekształcenie w spółkę komandytowo-akcyjną.
Spółka komandytowo-akcyjna jest szczególnym rodzajem spółki, który łączy w sobie zalety podatkowe spółek osobowych (unikanie podwójnego opodatkowania dochodów) i spółek kapitałowych (możliwość odroczenia płacenia podatku dochodowego aż do czasu kiedy wspólnicy zdecydują się wypłacić dywidendę).
Te wyjątkowe zalety podatkowe spółek komandytowo-akcyjnych potwierdził w jednym ze swych najnowszych orzeczeń Naczelny Sąd Administracyjny. W uchwale składu 7 sędziów z dnia 16 stycznia 2012 r. (sygn. II FPS 1/11) NSA stwierdził, że dochód wspólnika będącego akcjonariuszem w spółce komandytowo-akcyjnej podlega opodatkowaniu dopiero w przypadku otrzymania przez tegoż akcjonariusza dywidendy wypłaconej na podstawie uchwały walnego zgromadzenia o podziale zysku.
NSA stwierdził w konkluzji uzasadnienia tej uchwały:
(…) przychód akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej nie będącego komplementariuszem z tytułu dywidendy wypłaconej na podstawie uchwały walnego zgromadzenia o podziale zysku podlega opodatkowaniu w dniu faktycznego otrzymania dywidendy. Przychodem akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej z tytułu posiadanych udziałów w tej spółce są bowiem środki pieniężne lub wartości pieniężne otrzymywane w wyniku podziału zysku, a więc przychód w rozumieniu art. 12 ust 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przychód ten podlega opodatkowaniu dopiero w momencie faktycznej wypłaty z zysku zgodnie z art. 12 ust 1 pkt 1 tej ustawy. Może to nastąpić po zamknięciu roku obrotowego, a także w trakcie roku obrotowego w przypadku wypłaty zaliczki na poczet wypłaty z zysku.
REKLAMA
W takim wypadku akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej obowiązany jest na podstawie art. 5 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychody z udziału w spółce komandytowo-akcyjnej połączyć z innymi swymi przychodami. Następnie na podstawie art. 25 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązany jest on uiścić zaliczkę na podatek dochodowy z tytułu otrzymanego przychodu ze spółki za miesiąc, w którym otrzymał wypłatę z zysku.
Natomiast powstanie przychodu należnego w rozumieniu art. 12 ust 3 ustawy o podatku dochodowy od osób prawnych, lecz jeszcze nie wypłaconego nie rodzi skutków w postaci obowiązku odprowadzania zaliczek z tytułu prawa do udziału w zysku akcjonariusza, gdyż przychody te nie są wynikiem prowadzonej działalności gospodarczej. Przychód (dochód) potencjalnie związany z posiadaniem akcji w spółkach komandytowo-akcyjnych nie podlega więc opodatkowaniu w ciągu roku obrotowego, poprzez ustalanie co miesiąc dochodu przypadającego na akcjonariusza i zapłatę zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy od osób prawnych.
Jak założyć spółkę komandytowo-akcyjną?
Spółka komandytowo-akcyjna, to atrakcyjna alternatywa dla biznesu
Spółka z.o.o jako komplementariusz - jak nie płacić podwójnego podatku
Uchwała NSA została podjęta w związku z licznymi wątpliwościami w tym zakresie, kwestionowaniem korzystnej interpretacji przez organy skarbowe i rozbieżnym orzecznictwem sądów administracyjnych. Uchwała ma przełamać te wątpliwości i rozbieżności.
Jest bardzo prawdopodobne, że wobec istotnych zalet podatkowych, uchwała NSA zmieni dotychczasowe sceptyczne podejście przedsiębiorców do spółki komandytowo-akcyjnej.
Już w ciągu pierwszego miesiąca od podjęcia uchwały ponad dwukrotnie wzrosła liczba zakładanych spółek komandytowo-akcyjnych.
Niewykluczone, że w najbliższym czasie okaże się, że najmniej dotychczas popularna spółka komandytowo-akcyjna stanie się najczęściej wybieraną formą prowadzenia działalności gospodarczej.
Główne zalety spółki komandytowo-akcyjnej to:
- unikanie tzw. podwójnego opodatkowania,
- możliwość przesunięcia w czasie płatności podatku dochodowego, aż do swobodnej decyzji wspólników o wypłacie dywidendy,
- możliwość takiego skonstruowania statutu spółki i ułożenia wzajemnych stosunków w spółce, aby posiadając realny wpływ na działalność spółki, czerpać z niej zyski przy jednoczesnym ograniczeniu odpowiedzialności za zobowiązania spółki w sposób dalej idący niż w spółce z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat