Czy dywidenda niepieniężna jest opodatkowana CIT?
REKLAMA
REKLAMA
Tak orzekł WSA we Wrocławiu w wyroku z dnia 23 lutego 2011 r., sygn. I SA/Wr 1461/10 (orzeczenie nieprawomocne).
REKLAMA
Spór powstał na tle zagadnienia, czy wypłata przez spółkę kapitałową dywidendy w formie niepieniężnej rodzi obowiązek podatkowy po stronie tej spółki.
Minister Finansów w wydanej interpretacji indywidualnej przyjął stanowisko, iż przychód występuje nie tylko w sytuacji, gdy dojdzie do zwiększenia aktywów podatnika, ale również, gdy nastąpi zmniejszenie się jego zobowiązań (długów).
W sytuacji, gdy podatnik przenosi własność swojego składnika majątku na wierzyciela w celu zwolnienia się z istniejącego zobowiązania (pieniężnego), pomiędzy nim, jako dłużnikiem, a wierzycielem dochodzi do wygaśnięcia zobowiązania pieniężnego.
Dywidenda w formie niepieniężnej - dobry wyrok WSA
Zdaniem Ministra Finansów, zwolnienie z długu powoduje u dłużnika powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o CIT Jednocześnie organ stwierdził, iż przeniesienie własności składników majątku trwałego należy traktować na gruncie ustawy o CIT na równi ze zbyciem tego majątku.
Sąd w wydanym wyroku wskazał, iż Minister Finansów dokonał błędnego rozróżnienia skutków podatkowych w zależności od formy wypłaconej dywidendy, co stało się źródłem niewłaściwej wykładni przepisów ustawy o CIT.
Najważniejsze zmiany w CIT w 2011 roku
Wskazano, iż żadne regulacje ustawy nie przewidują powstania obowiązku podatkowego z tytułu wypłaty dywidendy po stronie spółki, która tej wypłaty dokonuje. Zobowiązanie do wypłaty dywidendy jest zobowiązaniem jednostronnym – podmiot uprawniony do dywidendy nie jest obowiązany do spełniania jakiegokolwiek świadczenia wzajemnego.
Skutkiem tego wypłata dywidendy następuje zawsze kosztem własnego majątku spółki, niezależnie od jej formy.
Podmiot wypłacający nie uzyska z tytułu wypłaty dywidendy rzeczowej jakiegokolwiek przysporzenia majątkowego. Trwały przyrost aktywów, który będzie stanowić przychód do opodatkowania, powstanie tylko i wyłącznie po stronie podmiotu otrzymującego swój udział w zysku Spółki.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat