reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Najczęstsze problemy > Najważniejsze zmiany w CIT w 2011 roku

Najważniejsze zmiany w CIT w 2011 roku

Przedstawimy omówienie najistotniejszych zmian w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), które 1 stycznia 2011 r. wprowadziła ustawa z
25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2010 r. Nr 226, poz. 1478, dalej „nowelizacja”).

Zwolnienia 

Z dniem 1 stycznia 2011 r. rozszerzony został katalog zwolnień podmiotowych od podatku dochodowego od osób prawnych (dalej „CIT”).

Zgodnie z nowelizacją, oprócz polskich funduszy inwestycyjnych oraz emerytalnych, od podatku CIT zostały zwolnione również ich zagraniczne odpowiedniki: instytucje wspólnego inwestowania posiadające siedzibę w państwie członkowskim UE lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, oraz podatnicy prowadzący program emerytalny i posiadający siedzibę w państwie członkowskim UE lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Powyższe zwolnienia mogą być stosowane, jeśli spełnione są warunki szczegółowo określone w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm., dalej „ustawa CIT”).

Nowelizacja rozstrzygnęła również wątpliwości, jakie pojawiały się w zakresie skutków podatkowych w przypadku likwidacji spółek niebędących osobami prawnymi (np. spółek jawnych, komandytowych) oraz wystąpienia z takich spółek wspólników będących podatnikami CIT.

I tak, zgodnie z dodanym nowelizacją art. 12 ust. 4 pkt 3a oraz pkt 3b ustawy CIT, do przychodów podlegających opodatkowaniu nie zalicza się: środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu jej likwidacji, oraz z tytułu wystąpienia z takiej spółki, w części odpowiadającej wydatkom na nabycie prawa do udziałów w takiej spółce i uzyskanej przed wystąpieniem przez wspólnika nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania.

Ponadto, do przychodów nie zalicza się również wartości innych niż środki pieniężne składników majątkowych, otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki lub z tytułu jej likwidacji. 

VAT 2011 - wszystkie zmiany w jednym miejscu

Polecamy : Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Przychód taki powstaje jednak w razie odpłatnego zbycia takich składników majątku przez podatnika podatku CIT, będącego byłym wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną.

Do końca 2010 r. ustawodawca nie określił wprost sposobu ustalania wartości początkowej majątku wnoszonego aportem do spółek niebędących osobami prawnymi przez wspólników będących podatnikami CIT. Nowelizacja uzupełniła dotychczasowe regulacje prawne o powyższą kwestię.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Snochowska

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama