REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozliczyć podatkowo udzielone bonifikaty?

Katarzyna Broniszewska
Jak rozliczyć podatkowo udzielone bonifikaty?
Jak rozliczyć podatkowo udzielone bonifikaty?

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży leków i paraleków w aptekach mogą podejmować różne kroki aby zwiększyć ich obrót. Jednym z nich jest udzielanie tzw. bonifikat - form rabatu przy zakupie poszczególnych leków. Jeżeli są one właściwie udokumentowane i zapisane w księgach rachunkowych mogą stanowić podstawę do obniżenia wysokości przychodu apteki.

Bonifikata jest zmniejszeniem ustalonej ceny towaru lub usługi, zniżką od ceny towaru, zwłaszcza jako forma odszkodowania za poniesioną stratę, opust, rabat (Słownik Języka Polskiego PWN, pod redakcją M. Szymczyka, Warszawa 1996 r).

REKLAMA

Autopromocja

Dzięki zastosowaniu bonifikaty w momencie sprzedaży, cena leku ulega odpowiedniemu zmniejszeniu - o określoną kwotę lub wartość procentową. Pozwala to na obniżenie ceny towaru jeszcze przed sprzedażą.

W rezultacie uiszczana przez kupujących w kasie apteki należność jest niższa od wartości poszczególnych sprzedawanych towarów. Kupujący powinien być o tym poinformowany i wyrazić na to zgodę.

Polecamy:Jakie skutki wywołuje cesja umowy leasingu operacyjnego w CIT

Co stanowi przychód?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm., dalej "ustawa o pdop"), za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Natomiast art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stanowi, że podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest obrót, a więc kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę podatku należnego z uwzględnieniem otrzymanych dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Zgodnie z ustępem 4 tego artykułu obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązujących rabatów (bonifikat, upustów).

Przychodem przedsiębiorcy prowadzącego aptekę są kwoty jakie uzyskuje ze sprzedaży leków. Do tych kwot nie wlicza się udzielanych bonifikat. Oznacza to, że przychodem będą jedynie rzeczywiste utargi dzienne, faktycznie otrzymane środki pieniężne ze sprzedaży leków lub materiałów medycznych.

REKLAMA

Bonifikatę - jako rodzaj rabatu- stosuje się do tej części należności, ceny za lek, która naliczana jest w momencie sprzedaży. Natomiast nie uwzględnia się części ceny, która objęta jest refundacją. Bonifikata, po pomniejszeniu podatku VAT, stanowi co do zasady, podstawę uprawniającą do zmniejszenia przychodu będącego wynikiem dokonanej sprzedaży. Za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania leków.

Poza tym przychód stanowią kwoty pochodzące z otrzymanej refundacji ceny leku lub materiału medycznego z Narodowego Funduszu Zdrowia (wydawanego ubezpieczonemu bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub częściową odpłatnością).

Jakie warunki trzeba spełnić?

Aby móc odliczyć bonifikatę z kwoty przychodu należy właściwie udokumentować dane służące za podstawę opodatkowania w prawidłowo prowadzonej księdze rachunkowej, czyli takiej, która jest prowadzona rzetelnie, bezbłędnie, sprawdzalnie i bieżąco, co wynika z art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.). Dane takie muszą wykazywać:
- dochód,
- dochody wolne od podatku dochodowego,
- koszty uzyskania przychodu.

Polecamy:Jakie są różnice pomiędzy amortyzacją bilansową i podatkową

Dokumentacja bonifikat

Sposób dokumentacji bonifikat nie jest przedstawiony w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ale na podstawie treści art. 9 ust. 1 ustawy o pdop, podatnicy są zobowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy (…).

Sprzedaż detaliczna może odbywać się na podstawie paragonów fiskalnych, które dokumentują sprzedaż z bonifikatą. Na paragonie bonifikata nie jest przyporządkowana do poszczególnych artykułów i nie obniża ich cen, ale pomniejsza wykazaną w nim ostateczną kwotę do zapłaty. Paragon wskazuje ceny leków w kwotach netto i z VAT, bonifikata zaś przedstawiona jest w postaci jednej kwoty - bez rozbicia na kwotę netto i VAT i bez przyporządkowania do poszczególnych leków wydanych klientowi.

W kasie apteki zachowuje się tylko kwoty po bonifikacie, te, które zostały faktycznie zapłacone przez klientów. Wartość udzielonych bonifikat nie jest uwidoczniona na raporcie dobowym z kasy fiskalnej, dlatego powstaje różnica między tym, co zawiera raport fiskalny (pokazujący wartość obrotu bez uwzględnienia bonifikat) oraz rzeczywistym obrotem, który jest o te bonifikaty pomniejszony.

Polecamy:Jakie są zasady opodatkowania dywidend wypłacanych polskim firmom

Aby ustalić wysokość udzielonych bonifikat należy sporządzić dzienne zestawienie z paragonów fiskalnych. Poza tym istnieją różnego typu zintegrowane systemy informatyczne, za pomocą których określa się wartość bonifikat.

Tak jak było już wspomniane, przepisy ustawy o PIT nie określają sposobu dokumentacji bonifikat. Należy odwołać się do przepisów o rachunkowości. Na ich podstawie można wskazać, że jeżeli ewidencja księgowa w postaci dziennego (miesięcznego) zestawienia sprzedaży (np. wykonywanego w systemie komputerowym) stanowi dowody księgowe, które są podstawą zawarcia tych wartości w księgach rachunkowych, to taki sposób udokumentowania udzielenia bonifikat jest wystarczający dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych.

Co stanowi dowód księgowy?

Ewidencja obrotu i kwot podatku należnego prowadzona z zastosowaniem kas rejestrujących stanowi dowód co do wysokości obrotu oraz kwot podatku należnego od dokonanych przez podatnika transakcji sprzedaży. Paragony fiskalne, raporty fiskalne, muszą potwierdzać wartość sprzedaży i faktyczny przebieg operacji gospodarczych.

Dobowy raport fiskalny, który: - dokumentuje otrzymane kwoty od klienta, - wskazuje m.in. wartość sprzedanych towarów w cenach sprzedaży netto oraz VAT należny, - stanowi zobowiązanie wobec urzędu skarbowego jest dowodem księgowym, podstawą zapisu o dokonaniu operacji gospodarczej w księgach rachunkowych jednostki.

Bonifikata musi być udokumentowana prawidłowym i rzetelnym dowodem księgowym, a za taki uważa się - w przypadku sprzedaży detalicznej, dokonywanej przy zastosowaniu kasy fiskalnej – m.in. fiskalny raport dobowy lub też zestawienie miesięcznych fiskalnych raportów dobowych.

Polecamy: Czy należy pomniejszyć przychód o udzielone bonifikaty?

Podobne stanowisko wyraził Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie w wyroku z dnia 13 kwietnia 2010 r. ( sygnatura I FSK 600/09):
Przepis art. 29 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o VAT (w brzmieniu obowiązującym do 30 listopada 2008 r.) należy interpretować w ten sposób, że udzielenie przez podatnika rabatu cenowego, nie bezpośredniemu jego kontrahentowi, lecz kolejnemu odbiorcy w łańcuchu dystrybucji jego towaru, stanowi dla tego podatnika podstawę do obniżenia swojego obrotu o kwotę udzielonego rabatu, jeżeli jest on udokumentowany dowodem księgowym w rozumieniu przepisów ustawy o rachunkowości.

Bonifikaty, które nie zostaną uwzględnione w obrocie ewidencjonowanym przy zastosowaniu kasy rejestracyjnej, nie będą stanowiły podstawy do pomniejszenia przychodu.

Źródło:
- interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 8.02.2011 roku (nr ITPB1/415-885/09/10-S/TK)
- interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 17.08.2010 (nr IBPBI/2/423-754/10/MO).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA