reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > I co z tym podatkiem sankcyjnym (75 proc.)?

I co z tym podatkiem sankcyjnym (75 proc.)?

Podatek sankcyjny tj. podatek dochodowy od dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów został, wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 29 lipca 2014 r., uznany za niezgodny z Konstytucją. Mimo korzystnego dla podatników wyroku, przepis utraci moc z upływem 18 miesięcy. Podatek sankcyjny zostanie więc w obrocie prawnym do lutego 2016 r.

W lipcu 2013 roku Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjny przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowił podstawę wydawania decyzji wymierzających podatek od nieujawnionych dochodów według 75-proc. stawki (w brzmieniu obowiązującym w latach 1998-2006). Powyższe oznaczało, iż wszystkie sprawy z tytułu nieujawnionych źródeł przychodu za te lata podlegały umorzeniu, a także otwierała się szansa na odzyskania zapłaconego na tej podstawie podatku.

75% PIT od nieujawnionych dochodów niezgodny z Konstytucją

Po raz kolejny temat powrócił po roku. Tym razem dotyczył brzmienia przepisu art. 20 ust.3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jakie zostało nadane po nowelizacji z dnia 16 listopada 2006 roku, a więc treści  normy obowiązującej od 1 stycznia 2007 roku. W wyroku z dnia 29 lipca 2014, ogłoszonym w Dzienniku Ustaw w dniu 6 sierpnia 2014 roku, uznano, iż przepis ten jest niezgodny z art. 2 w zw. z art. 84 i 217 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Istotną różnicą, w porównaniu do poprzedniego orzeczenia Trybunału, jest jednak fakt, iż niekonstytucyjny przepis traci moc z upływem 18 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw, a zatem dopiero w lutym 2016 roku.

Jak czytamy w komunikacie Trybunału Konstytucyjnego, „wątpliwości sądów pytających dotyczyły wyrażeń użytych w zaskarżonym przepisie: „czynienie wydatków", „gromadzenie mienia", „przychody opodatkowane" i „przychody wolne od opodatkowania". W odniesieniu do wyrażeń kwestionowanych przez sądy pytające wypowiedział się wcześniej Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 18 lipca 2013 r., sygn. SK 18/09, w którym przedmiotem kontroli był art. 20 ust. 3 u.p.d.o.f. w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 1998 r. do 31 grudnia 2006 r. W wyroku tym Trybunał orzekł, że wskazany przepis narusza zasadę określoności przepisów prawa wywodzoną z art. 2 konstytucji.

Oceniając zmianę treści art. 20 ust. 3 u.p.d.o.f. wprowadzoną ustawą z 16 listopada 2006 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że wskazana nowelizacja ma nie tylko charakter wyjaśniający, czy doprecyzowujący, ale modyfikuje konstrukcję podstawy opodatkowania. W stanie prawnym od 1 stycznia 2007 r. bowiem tylko mienie zgromadzone przed poniesieniem wydatków, a nie mienie zgromadzone w danym roku podatkowym może obniżać podstawę opodatkowania. Dodając słowo „uprzednio", ustawodawca zastrzegł przy tym, że przychody i zgromadzone mienie, które mają być źródłem pokrycia wydatku, powinny zostać opodatkowane przed poniesieniem tego wydatku.

Opodatkowanie dochodów z nieujawnionych źródeł – zmiany od 2015 roku

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy sp.k.

Ekspert w dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Źródło:

Własne

Zdjęcia

I co z tym podatkiem sankcyjnym (75%)?/ Fot. Fotolia
I co z tym podatkiem sankcyjnym (75%)?/ Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Hancewicz

prawnik, urzędnik, trener administracji publicznej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama