| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Opodatkowanie dochodów nieujawnionych w PIT po 1 stycznia 2016 roku

Opodatkowanie dochodów nieujawnionych w PIT po 1 stycznia 2016 roku

Na rynku wydawniczym ukazała się pierwsza publikacja książkowa, która w sposób kompleksowy omawia wszystkie aspekty i etapy kontroli podatkowych w zakresie dochodów nieujawnionych w oparciu o przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2016 roku.

Książka „Dochody nieujawnione” została przygotowana przez zespół ekspertów podatkowych Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group, pod redakcją naukową prof. dr. hab. Adama Mariańskiego, adwokata, doradcy podatkowego, wybitnego znawcę podatków dochodowych. Gwarancją wysokiej, merytorycznej jakości publikacji jest duże doświadczenie autorów  w reprezentowaniu podatników w postępowaniach w zakresie dochodów nieujawnionych.

Czytelnicy znajdą odpowiedzi m.in. na następujące pytania:

- Skąd urzędy czerpią wiedzę o uzyskiwaniu przez podatników dochodów nieujawnionych? Na co zwrócić uwagę, żeby nie narazić się na niepotrzebne kontrole?

- Jak udowodnić, że wydatki zakwestionowane przez urząd zostały pokryte z legalnych źródeł?

-  Czym różni się kontrola podatkowa od postępowania kontrolnego?

-  W jaki sposób dokumentować wydatki oraz środki na ich pokrycie, aby nie narażać się na kontrolę w zakresie dochodów nieujawnionych oraz jakich błędów dokumentacyjnych unikać?

- Jakie wnioski dowodowe mogą być istotne w postępowaniu przed organami?

-  Jakie środki zaskarżenia przysługują kontrolowanemu? 

- Jakie są konsekwencje (podatkowe i karne) ukrywania przychodów przez podatnika?

Publikacja przeznaczona jest dla podatników, przede wszystkim dla tych, wobec których prowadzona jest kontrola w zakresie dochodów nieujawnionych, dla osób, którym grozi ryzyko wszczęcia kontroli oraz  ich pełnomocników, a także pracowników organów podatkowych i księgowych, studentów oraz aplikantów.

Książka zawiera szereg praktycznych przykładów, dzięki czemu jest przystępna dla wszystkich czytelników.

Autorzy podkreślili dużą ewolucję zasad opodatkowania dochodów nieujawnionych w ostatnich latach. Ich zdaniem „Lakoniczny przepis art. 20 ust. 3 u.p.d.o.f. pozwalał na bardzo zróżnicowaną wykładnię w praktyce jego stosowania, Organy podatkowe , mając przyzwolenie sądów administracyjnych, przeprowadzały coraz bardziej uproszczone postępowania, których główne zasady polegały na: przerzuceniu obowiązku dowodzenia na podatników, konieczności udokumentowania dochodów praktycznie z całego życia, braku możliwości uprawdopodobnienia dochodów, (…), rozstrzyganiu wątpliwości faktycznych na niekorzyść podatnika, nieprzedawnieniu się obowiązku podatkowego z tytułu dochodów nieujawnionych itd.

(…) przełomowy okazał się dopiero wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 lipca 2013 r., SK 18/09, który zanegował całą praktykę postępowań w zakresie nieujawnionych źródeł przychodów.

Konieczna więc stała się obszerna nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która została uchwalona 16 stycznia 2015 r. i weszła w życie 1 stycznia 2016 roku.

Zdaniem Autorów ta zmiana zasad opodatkowania dochodów nieujawnionych jest rewolucyjna. Mimo, że nowelizacja realizuje co do zasady wytyczne TK, to jednak na jej ocenę potrzeba czasu i obserwacji praktyki stosowania nowych przepisów przez organy podatkowe i sądy administracyjne.

W podsumowaniu książki prof. Mariański słusznie zauważa, że (…) ocena dowodów, która jest dokonywana przez organy podatkowe w ramach tzw. swobodnej oceny dowodów, nie zawsze jest łatwa do przeprowadzenia. W tym zakresie niezbędna jest nie tylko znajomość prawa, ale – może przede wszystkim – doświadczenie życiowe. Jeżeli zatem utrzymamy dotychczasowy dobór pracowników organów podatkowych, ale głównie sędziów sądów administracyjnych, to nawet najlepiej przeprowadzone postępowanie dowodowe nie pozwoli na zabezpieczenie interesu prawnego podatnika. Trudno, by osoby które np. nie prowadziły własnego przedsiębiorstwa, oceniły, czy podatnik rzeczywiście mógł osiągnąć dochody ze wskazanego źródła.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 2.0 – najważniejsze założenia

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Michałek

Ekspert w zakresie finansów osobistych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »