REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Testy na COVID-19 pracowników sfinansowane przez pracodawcę - co z podatkiem dochodowym?

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Testy na COVID-19 pracowników sfinansowane przez pracodawcę - co z podatkiem dochodowym?
Testy na COVID-19 pracowników sfinansowane przez pracodawcę - co z podatkiem dochodowym?

REKLAMA

REKLAMA

Testy na COVID-19 pracowników sfinansowane przez pracodawcę to dość częste świadczenie pracownicze w dobie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Brak szybkiego rozpoznania zakażenia koronawirusem u chociażby jednego z pracowników może na wiele dni zdezorganizować funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Rozprzestrzenienie się choroby COVID-19 u pracowników może bowiem doprowadzić do sytuacji, w której część z nich wymagała będzie hospitalizacji, inni natomiast zostaną skierowani na przymusową kwarantannę, skutkiem czego będą braki kadrowe. Nic więc dziwnego, że pracodawcy decydują się często na sfinansowanie pracownikom testów w kierunku COVID-19. Czym są przychody pracownicze w PIT? Czy wartość testu na COVID-19 sfinansowanego przez pracodawcę zwiększy przychód pracownika opodatkowany PIT?

Czym są przychody pracownicze w PIT?

Na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako ustawa o PDOF), za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Autopromocja

Przywołana regulacja jedynie przykładowo wylicza przychody ze stosunku pracy. Świadczy o tym użycie słowa „w szczególności” co oznacza, że wymienione kategorie przychodów stanowią katalog otwarty. Oznacza to, że przychodami ze stosunku pracy są więc wszelkiego rodzaju świadczenia, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy.

Czy wartość testu na COVID-19 sfinansowanego przez pracodawcę zwiększy przychód pracownika opodatkowany PIT?

Powyższe mogłoby sugerować, że uzyskanie przez pracownika możliwości poddania się testowaniu na COVID-19, skutkowało będzie po jego stronie powstaniem przychodu ze stosunku pracy. Niemniej jednak warto podkreślić, że sfinansowanie pracownikowi testu w kierunku COVID-19, leży przede wszystkim w interesie pracodawcy. Nie ulega bowiem wątpliwości, że tylko zdrowi i zdolni do pracy pracownicy gwarantują prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa. W przypadku natomiast gdy dane świadczenie realizowane jest w interesie pracodawcy i to pracodawca w gruncie rzeczy odnosi korzyść z finansowania takiego świadczenia pracownikowi, po stronie pracownika nie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu (zob. wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8.07.2014 r., sygn. akt: K 7/13).  

Takie wnioski płyną także z objaśnień Ministra Finansów z 21.07.2020 r. w sprawie nowych preferencji stosowanych w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19 (dalej jako Objaśnienia Ministra Finansów) oraz z odpowiedzi Ministra Finansów na interpelacje poselską nr 6587 w sprawie przychodu pracownika z tytułu wykonania testu opłaconego przez pracodawcę (znak: DD3.054.32.2020). Jak wskazano w Objaśnieniach Ministra Finansów, powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8.07.2014 r., sygn. akt: K 7/13 „(…) należy stwierdzić, że świadczenia pracodawcy polegające na ufundowaniu pracownikom maseczek, czy przyłbic, jak również polegające na sfinansowaniu testów na koronawirusa nie następują w interesie pracownika, a w interesie pracodawcy. Dostarczenie środków ochronnych, czy wykonywanie testów zapobiega niekontrolowanemu rozprzestrzeniania się choroby, niweluje niepożądaną przez każdego pracodawcę absencję pracowników i jest istotne dla terminowego wywiązania się pracodawcy z zawartych kontraktów. W takim przypadku nie jest zatem rozpoznawany przychód po stronie pracownika”.

Warto jednak dodać, że o braku przychodu po stronie pracownika w przypadku sfinansowania mu przez pracodawcę testu w kierunku COVID-19 można mówić tylko wówczas, gdy wykonanie takiego testu ma na celu ochronę pracowników przedsiębiorstwa przez zakażeniem (jest wykonywane w interesie pracodawcy).
Wykonywanie testów nie może więc być umotywowane realizacją prywatnych celów pracownika – np. uzyskaniem negatywnego wyniku testu umożliwiającego odbycie zagranicznej podróży w okresie urlopu.
Należy zatem pamiętać, że nie zawsze darmowy test od pracodawcy będzie dla pracownika neutralny podatkowo. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przemysław Szwed, Konsultant podatkowy w ECDP TAX Żuk Komorniczak i Wspólnicy sp. k.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA