REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nocleg pracowników mobilnych sfinansowany przez pracodawcę a PIT

Nocleg pracowników mobilnych sfinansowany przez pracodawcę a PIT
Nocleg pracowników mobilnych sfinansowany przez pracodawcę a PIT
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Specyfika pracy pracowników mobilnych realizujących swoje zadania na danym obszarze, obejmującym czasami teren nawet kilku województw powoduje, że z ekonomicznego punktu widzenia, bardziej opłacalne jest wykupienie przez takiego pracownika noclegu w hotelu, niż każdorazowy powrót do miejsca zamieszkania. Czy sfinansowanie takiego noclegu przez pracodawcę zwiększy przychód pracownika mobilnego ze stosunku pracy?

Świadczenia dla pracowników a PIT

W świetle art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako ustawa o PDOF), za przychód ze stosunku pracy należy traktować wszelkie świadczenia otrzymywane przez pracownika w związku z zawartą umową zatrudnienia, a więc nie tylko wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe lub różnego rodzaju dodatki, nagrody i premie, ale również wartość innych nieodpłatnych świadczeń i świadczeń częściowo odpłatnych.

Autopromocja

W kontekście przysporzeń uzyskiwanych przez pracowników należy odnieść się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8.07.2014 r. (sygn. akt: K 7/14), w którym Trybunał dokonał wykładni pojęcia „innych nieodpłatnych świadczeń” w ramach przychodu ze stosunku pracy, o jakim mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PDOF. W świetle stanowiska Trybunału Konstytucyjnego, za przychód pracownika mogą być uznane wyłącznie świadczenia, które: 

zostały spełnione za zgodą pracownika (pracownik skorzystał z nich dobrowolnie),
zostały spełnione w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść,
korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).

Czy sfinansowanie noclegu pracownikowi mobilnemu stanowi jego przychód ze stosunku pracy?

Oceniając konsekwencje przyznania świadczeń w związku z pobytem pracownika na obszarze wyznaczonym jako miejsce wykonywania pracy, podkreślić należy, że nawet jeśli nie można go uznać za podróż służbową w rozumieniu przepisów kodeksu pracy, pobyt ten związany jest wyłącznie z realizacją zadań powierzonych przez pracodawcę i w jego interesie. Bazując zatem na przywołanym powyżej wyroku Trybunału Konstytucyjnego wskazać należy, że w przypadku, gdy dokonanie określonych świadczeń na rzecz pracowników leży wyłącznie w interesie pracodawcy, a nie ich samych, nie generuje u pracowników przychodu z nieodpłatnych świadczeń.

W odniesieniu do pracowników mobilnych (a więc tych, których miejscem pracy jest określony obszar) uznaje się, że zapewnienie im bezpłatnych noclegów nie powoduje konieczności rozpoznania przychodu po stronie pracownika (por. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8.11.2019 r., znak: 0114-KDIP3-3.4011.417.2019.1.AK, z 14.02.2019 r., znak: 0113-KDIPT2-3.4011.1.2019.ID, z 22.02.2018 r., znak: 0115-KDIT2-2.4011.438.2017.1.RS, z 19.10.2018 r., znak 0113-KDIPT2-3.4011.442.2018.ID oraz z 18.02.2016 r., znak IPPB4/4511-1495/15-2/PP, a także wyrok NSA z 2.10.2014 r., sygn. akt: II FSK 2387/12), gdyż związane jest wyłącznie z prawidłowym wykonywaniem obowiązków pracowniczych oraz spełnianiem oczekiwań pracodawcy (dotyczących m.in. konieczności rozpoczęcia następnego dnia pracy w miejscowości znacznie oddalonej od miejsca zamieszkania). Zapewnienie zakwaterowania w tych okolicznościach jest wypełnieniem przez pracodawcę ustawowego obowiązku prawidłowego organizowania pracy w sposób zmniejszający jej uciążliwość, tak aby była ona wydajna i należytej jakości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konkludując, poniesione przez pracodawcę wydatki za  usługi noclegowe nie stanowią przychodu  pracownika mobilnego, a tym samym pracodawca nie jest  zobowiązany  do pobrania i wpłacenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych z tego tytułu. Dla braku przychodu po stronie pracownika istotne jest jednak to, aby pracownik mobilny działał i nocował na obszarze wskazanym w jego umowie o pracę jako miejsce pracy (np. obszar danego województwa). 

Na koniec warto dodać, że na kwalifikację wydatków na nocleg pracownika mobilnego jako niegenerujących przychodu, nie wpływa sposób poniesienia przez pracodawcę tychże wydatków - może to nastąpić poprzez płatność dokonaną kartą wydaną do rachunku bankowego pracodawcy lub też w formie zwrotu wydatków poniesionych przez pracownika w gotówce, który to zwrot następuje na podstawie faktury lub rachunku wystawionego na pracodawcę (zob. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23.07.2021 r., znak: 0112-KDIL2-2.4011.383.2021.1.MM).

Przemysław Szwed, adwokat, kierownik Zespołu ds. podatków bezpośrednich w TAXEO Komorniczak i Wspólnicy spółka komandytowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

REKLAMA