REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zwiększyć sobie samemu wypłatę netto? Wystarczy wniosek lub oświadczenie złożone pracodawcy. Co warto wiedzieć o PIT-2?

Justyna Kurbiel
Ekspert z zakresu kadr, płac i prawa pracy
Jak zwiększyć sobie wypłatę? Niektóre wnioski pracownika do pracodawcy mają wpływ na wysokość wynagrodzenia netto
Jak zwiększyć sobie wypłatę? Niektóre wnioski pracownika do pracodawcy mają wpływ na wysokość wynagrodzenia netto
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicy mają możliwość składania pewnych wniosków i oświadczeń, które wpływają na wysokość wynagrodzenia netto. Niezrozumiałe przepisy i ciągłe ich zmiany powodują nie tylko chaos, ale i dezinformację wśród pracowników. Jakie zatem wnioski oraz oświadczenia może złożyć pracownik i jakie będą tego konsekwencje? 
rozwiń >

PIT-2

Rok 2023 r. przyniósł wiele zmian, które obowiązują także w 2024 roku. Do jednej z nich należy aktualizacja zakresu formularza PIT-2 (Oświadczenia / Wnioski podatnika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych), który znacznie rozszerzono i rozbudowano. Dokument ten nawiązujące do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT), a w szczególności do:
1) kwoty zmniejszającej podatek 1/12 (art. 31b ust.1),
2) oświadczenia o wspólnym opodatkowaniu dochodów małżonków lub osób samotnie wychowujących dzieci ( art. 32 ust. 3) wniosku o obliczanie podatku osób do 26 roku życia oraz niestosowanie kosztów uzyskania przychodów /tzw. KUP/ (art. 32 ust. 6),
4) oświadczenia o stosowanie podwyższonych KUP (art. 32 ust. 7),
5) wniosku o rezygnację ze stosowania KUP 50% (art. 32 ust.8). 

REKLAMA

Autopromocja

Kwota zmniejszająca podatek – tzw. ulga podatkowa

Zaliczka na podatek dochodowy może być pomniejszona o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. Na podstawie oświadczenia podatnik wskazuje zakład pracy, który jest uprawniony do pomniejszenia zaliczki o kwotę: 300 zł (1/12), 150 zł (1/24) lub 100 zł (1/36). Złożyć dokument  może do maksymalnie trzech płatników. Należy jednak pamiętać, że pomimo swobody wyboru płatników uprawnionych do pomniejszenia zaliczki i korzyści, jaka z tego płynie dla wieloetatowców, to nie z każdego tyt. zatrudnienia pracownik powinien skorzystać z 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. Wynika to ze względu na kwotowy miesięczny limit ich zastosowania, który wynosi 300 zł. Niezasadne zastosowanie takiej kwoty u więcej niż jednego płatnika będzie skutkowało niedopłata podatku w zeznaniu rocznym.

Warty uwagi jest również przypadek, kiedy pracownik – emeryt, pobiera świadczenie np. z ZUS. Wtedy ulgę podatkową, zazwyczaj, w pierwszej kolejności rozlicza zakład ubezpieczeń społecznych. 

Wspólne opodatkowanie

Kolejnym oświadczeniem mającym wpływ na wysokość wynagrodzenia jest wspólne opodatkowanie dochodów. Jeśli dochody podatnika nie przekroczą 120 000 zł i małżonek (lub dziecko) nie będą mieli żadnych dochodów, wtedy wysokość podatku będzie obliczana ze stawki 12% we wszystkich miesiącach podatkowych oraz pomniejszana o tzw. ulgę podatkową w wysokości 1/12 kwoty zmniejszającej. Natomiast jeśli jednak dochody przekroczą tę granicę, ale dochody małżonka lub dziecka nie przekroczą 120 000 zł, to za wszystkie miesiące zostanie pobrana zaliczka w wysokości 12%. 

Pracownik może wspólnie rozliczyć się z dzieckiem, jeśli samotnie je wychowuje i spełni pewne warunki:
- sprawuje opiekę nad dzieckiem małoletnim tj. do ukończenia 18 r.ż. bez względu na dochód oraz jego wysokość,
- sprawuje opiekę nad dzieckiem, który otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
- sprawuje opiekę nad dzieckiem do 25 roku życia, uczącym się. 

Ważne

Pracownik nie może jednak rozliczyć się wspólnie dzieckiem, które nie ukończyło 18 lat, ale zawarło związek małżeński lub jeśli on lub dziecko prowadzi działalność gospodarczą na ryczałcie, czy podatku liniowym. 

Koszty uzyskania przychodów 

Zgodnie z art. 22 ust. 2 ustawy o PIT koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej wynoszą 250 zł lub 300 zł miesięcznie w zależności od miejsca zamieszkania. Podwyższone KUP (300 zł) przysługuje gdy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy i podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę. Oczywiście przepisy nie definiują, co dokładnie należy rozumieć pod sformułowaniem „miejscowość, w której znajduje się zakład pracy”, natomiast na pomoc przychodzą orzecznictwa sądów wskazujące, że jest to miejscowość, w której pracownik rzeczywiście tę pracę świadczy (NSA wyrok z 3 marca 2016 r.).

Dodatkową możliwością pracownika jest również złożenie wniosku o rezygnację z kosztów uzyskania przychodów. Pracodawca w takiej sytuacji oblicza zaliczki na podatek nie stosując KUP najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu złożenia wniosku. 

Pracownikom – twórcom w sytuacji przeniesienia praw autorskich utworu lub dzieła na pracodawcę, przysługują 50% koszty uzyskania przychodów. Limit dla twórców i artystów wynosi w 2024 roku 120 000 zł. Mają oni jednak możliwość złożenia wniosku o niestosowanie tzw. kosztów autorskich. 

Pracownicy do 26 roku życia

Pracownik do ukończenia 26 roku życia ma prawo skorzystać z tzw. ulgi dla młodych. Polega ona na tym, że przychód podatnika do kwoty 85 528 zł w roku podatkowym jest zwolniony z opodatkowania. Ma on jednak możliwość również zrezygnować z tej ulgi, składając wniosek o obliczanie zaliczek bez stosowania zwolnienia od podatku. 

Innymi przychodami zwolnionymi z opodatkowania do limitu wypomnianego powyżej są także: ulga na powrót, ulga dla rodziców dzieci 4+ oraz ulga dla seniorów (art. 21 ust. 1 pkt 152-154). Podatnik składa pracodawcy oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niepobieranie zaliczki na podatek

Jeśli pracownik przewiduje, że jego dochody podlegające opodatkowaniu w ciągu roku podatkowego nie przekroczą 30 000 zł,  może złożyć wniosek o niepobieranie zaliczek, a podatnik oblicza zaliczki bez pomniejszenia. Warto jednak mieć na uwadze, że jeśli dochód przekroczy 30 000 zł, to od nadwyżki podatek zostanie pobrany bez uwzględnienia kwoty zmniejszającej podatek. 

Wnioski po ustaniu zatrudnienia

Jeszcze do niedawna dość spornym tematem było stosowanie wniosków pracownika po ustaniu zatrudnienia. Na szczęście uregulowano ten aspekt w przepisach. Po ustaniu stosunku pracy, płatnik pomija oświadczenia i wnioski złożone przez podatnika z wyjątkiem wniosku o obliczanie podatku osób do 26 roku życia, wniosku o niestosowanie KUP oraz wniosku o rezygnację z 50% KUP. Wynagrodzenie pracownika nie zostanie zaś pomniejszone o kwotę zmniejszającą podatek (nawet jeśli pracownik podczas trwania stosunku pracy złożył takie oświadczenie), a KUP będzie obniżone do kosztów podstawowych – 250 zł. 

Justyna Kurbiel, Specjalista ds. kadr i płac, Ekspert prawa pracy

Podstawa prawna: USTAWA z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Źródło: NSA wyrok z 3 marca 2016 r. sygn. Akt II FSK 30/14

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najniższa krajowa 2025 - ile od stycznia? Jakie brutto w umowie, ile netto do wypłaty na rękę? Jakie koszty pracodawcy płacy minimalnej?

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę (zwane też najniższą krajową lub płacą minimalną) ma wynieść 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia i podobnych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r. wynosić ma 30,20 zł brutto. Takie są propozycje Rady Ministrów przedstawione 13 czerwca 2024 r.

Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

REKLAMA

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Nowa składka zdrowotna komplikuje system. Przedsiębiorcy chcą inaczej

Składak zdrowotna ma być rozliczana inaczej już od początku 2025 roku. Niestety, z pozytywnym odbiorem przedsiębiorców nie spotkały się rządowe zapowiedzi dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową i ryczałtem. W obu tych przypadkach planowane rozwiązania podnoszą wysokość składki zdrowotnej i komplikują system.

Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Definicje budynku i budowli, ujednolicenie opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych

W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano 11 czerwca 2024 r. założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. W zakresie podatku od nieruchomości ten projekt zakłada wprowadzenie definicji budynku i budowli a także ujednolicenie zasad opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych.

Dotacje dla biznesu 2024. Ścieżka SMART: kolejne rundy naborów wniosków dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw

Ścieżka SMART jest jednym z czterech priorytetów w ramach Programu FENG na lata 2021-2027. Wydaje się ona być jedną z najpopularniejszych dotacji oferowanych przez Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw chcących zwiększyć swoją zdolność badawczą oraz innowacyjność. Trzecia runda konkursu zgodnie z aktualnym harmonogramem naborów FENG rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do 24 października. 

REKLAMA

Podatek od psa i kota w Polsce – kto musi płacić, a kto jest zwolniony?

W Polsce właściciele psów mogą być zobowiązani do opłacenia podatku od posiadania zwierząt, co jest regulowane przepisami lokalnymi gmin. Opłata ta wynika z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i jest stosowana w celu pokrycia kosztów związanych z utrzymaniem czystości i porządku w miejscach publicznych oraz finansowaniem opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Inaczej jest w przypadku kotów.

MF: dwa etapy wdrożenia obowiązkowego KSeF. Będzie kolejna zmiana ustawy o VAT

W dniu 5 czerwca 2024 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę przesuwającą termin wdrożenia obowiązkowego KSeF na dzień 1 lutego 2026 r. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw 10 czerwca br. i wejdzie w życie 1 lipca br. W drugim etapie procesu legislacyjnego Ministerstwo Finansów zaproponuje rozwiązania w zakresie uproszczenia stosowania obligatoryjnego KSeF i etapowego wdrażania tego systemu. Ministerstwo Finansów udostępniło wersję produkcyjną Aplikacji Mobilnej KSeF.

REKLAMA