REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wycieczka zagraniczna sfinansowana przez pracodawcę nie jest przychodem pracowników

Wycieczka zagraniczna sfinansowana przez pracodawcę nie jest przychodem pracowników
Wycieczka zagraniczna sfinansowana przez pracodawcę nie jest przychodem pracowników

REKLAMA

Organy podatkowe po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. diametralnie zmieniły swoje podejście odnośnie opodatkowania PIT nieodpłatnych świadczeń dla pracowników. Niedawno Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi zgodził się z podatnikiem, że pracownicy nie muszą płacić PIT od zafundowanej przez pracodawcę (a częściowo z zfśs) wycieczki zagranicznej do Włoch, na którą pojechali z małżonkami.

Wycieczka do Włoch na koszt firmy

Pewna Spółka zorganizowała dla wszystkich swoich pracowników i ich małżonków wycieczkę do Włoch. Wycieczka nie była obowiązkowa i nie wszyscy pracownicy na nią pojechali. Celem wycieczki była integracja pracowników i poprawa wzajemnych relacji służbowych. Około 2/3 kosztów wycieczki miała sfinansować Spółka ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, a pozostałą część mieli dopłacić pracownicy ze swoich środków. Po rezygnacji niektórych z pracowników, którzy początkowo zgłosili chęć udziału w wycieczce, okazało się, że ci pracownicy, którzy pojechali na wycieczkę nie musieli do niej dopłacać. Zatem ostatecznie cały koszt wycieczki został pokryty ze środków zfśs Spółki. 

Spółka wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej. Zapytała, czy jest zobowiązana jako płatnik do obliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczki na PIT od świadczeń otrzymanych przez pracowników w związku z ich udziałem w wycieczce.

Zdaniem Spółki takiego obowiązku nie ma, bo nieodpłatne świadczenie w postaci owej wycieczki nie stanowi dla pracowników przychodu w PIT. Spółka powołała się przy tym na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (sygn. K 7/13), w którym Trybunał Konstytucyjny określił kiedy nieodpłatne świadczenie dla pracownika może być uznane przychód w PIT ze stosunku pracy.

PIT-Y 2015 (książka + CD)

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku

Dobrowolna wycieczka nie jest przychodem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z 2 lutego 2016 r. (nr IPTPB1/4511-652/15-4/SJ) zgodził się ze Spółką.

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

Organ również powołał się na ww. wyrok TK i przypomniał, że Trybunał  definiując pojęcie „innych nieodpłatnych świadczeń” jako przychodu, w rozumieniu art. 12 ust. 1 i art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazał, że za przychód pracownika mogą być uznane takie świadczenia, które:

1. zostały spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie),

Autopromocja

KSEF: wystawianie faktur ustrukturyzowanych

Kto i kiedy musi wystawić fakturę ustrukturyzowaną? Co należy mieć, aby móc wystawić fakturę ustrukturyzowaną? Kary za naruszenie obowiązków w zakresie wystawiania faktur ustrukturyzowanych. Te oraz inne zagadnienia poruszone zostaną podczas tego webinarium.

Webinarium: KSEF: wystawianie faktur ustrukturyzowanych + certyfikat gwarantowany

2. zostały spełnione w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść,

3. stanowią wymierną korzyść przypisaną indywidualnemu pracownikowi (korzyść nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).

Dlatego też przychód (korzyść majątkowa) nie wystąpi jeżeli pracownik uczestniczy w wycieczce dobrowolnie, a udział w wycieczce nie był wymagany przez pracodawcę. Zdaniem TK i organów podatkowych nie ma żadnej pewności, że gdyby nie wycieczka organizowana przez pracodawcę, to pracownik wykupiłby taki wyjazd za własne pieniądze. Nie można więc twierdzić, że pracownik jadąc na wycieczkę zafundowaną przez pracodawcę zaoszczędził swoje pieniądze i w ten sposób odniósł korzyść majątkową.

Dodatkowym argumentem przeciw opodatkowaniu takiego nieodpłatnego świadczenia jest brak indywidualnie przypisanego do konkretnego pracownika świadczenia.

Organ podatkowy przyznał, że mimo bardzo szerokiej definicji w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT,  nie każde nieodpłatne świadczenie spełnione przez pracodawcę na rzecz pracownika, jest świadczeniem opodatkowanym PIT.

Zatem pracownicy, którzy wzięli udział w tej wycieczce nie mają obowiązku płacić podatku dochodowego z tego tytułu (bo nie zaistniał po ich stronie przychód), a Spółka nie musi w tym zakresie pełnić obowiązków płatnika PIT.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Darowizna w formie aktu notarialnego z zagranicy. Co jest istotne podatkowo?

  W dzisiejszych czasach, coraz częściej obywatele Polski otrzymują darowizny z zagranicy. Czy jednak taka darowizna podlega opodatkowaniu w Polsce? Jakie są obowiązki podatkowe osoby, która otrzymała taką darowiznę w formie aktu notarialnego?

  Odliczenie VAT od alkoholu dla kontrahenta. Inaczej traktowany poczęstunek a inaczej prezent

  Czy można odliczyć VAT od zakupu alkoholu dla kontrahenta? Czy ma znaczenie, że alkohol jest kupiony jako prezent, czy jako poczęstunek podczas spotkania biznesowego?

  Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw. Co pokazują dane GUS z sierpnia?

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2023 roku. Jakie tendy pokazują najnowsze dane?

  Korekta zgłoszenia celnego wywozowego w przypadku obniżki/podwyżki cen towaru po wywozie towaru

  Korekta zgłoszenia wywozowego będzie miała wpływ na rozliczenie VATu w przedsiębiorstwie, więc warto dochować należytej staranności i mylić się jak najmniej. W przypadku pomyłki w trakcie wywozu może się tak zdarzyć, że towaru umieścimy za dużo, za mało lub w ogóle pomylimy towar i wyślemy nie to co było zamówione. Zdarza się również tak, że odprawimy towar zamówiony przez klienta, ale nie na tych dokumentach co powinniśmy. Ścieżki postępowania w takich sytuacjach są podobne i niestety długotrwałe.

  Fundacja rodzinna jako family office

  Od połowy maja 2023 r. przedsiębiorcy mogą korzystać z rozwiązania, na które środowisko czekało ponad trzy dekady, czyli z fundacji rodzinnej na prawie polskim. Większość komentarzy dotyczy fundacji rodzinnej jako wehikułu sukcesyjnego. Jest to rzeczywiście najczęstszy powód, dla którego fundacje są powoływane, czyli budowanie biznesu na pokolenia. Tymczasem można spojrzeć na fundację w szerszej perspektywie. Jedną z nich jest wykorzystanie fundacji jako rozwiązania o charakterze family office.

  Faktura ustrukturyzowana nie jest dokumentem handlowym

  Faktura ustrukturyzowana nie nadaje się do roli dokumentu handlowego ze wszystkich możliwych powodów. Można usiłować nadać tej fakturze charakter dokumentu handlowego, ale wymaga to wielu dodatkowych działań prawnych – pisze profesor Witold Modzelewski.

  Kary za przestępstwa gospodarcze od 1 października. Nawet 25 lat za łapownictwo

  Kary za przestępstwa gospodarcze managerów w firmach, znane jako przestępstwa białych kołnierzyków (z ang. white collar crimes), od 1 października 2023 r. ulegną zaostrzeniu. Za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej w związku z piastowaniem kierowniczego stanowiska grozić będzie nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Dotychczas za taki czyn można było trafić do więzienia na 8 lat.

  Ulga mieszkaniowa w PIT 2023 – pieniądze ze sprzedaży mieszkania można wydać na spłatę udziału byłego małżonka w nieruchomości przyznanej w wyniku rozwodu

  18 września 2023 r. Szef KAS zmienił interpretację indywidualną wydaną we wrześniu 2022 r. przez Dyrektora KIS i uznał, że podatniczka,  która przeznaczyła środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania należącego do jej majątku odrębnego na spłatę udziału byłego męża w nieruchomości przyznanej jej na podstawie ugody sądowej zawartej po rozwodzie ma prawo do skorzystania z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust.1 pkt 131 ustawy o PIT. Zmiana stanowiska oznacza, że podatnicy którzy znajdą się w analogicznej sytuacji nie powinni płacić PIT z tytułu dokonanej sprzedaży nieruchomości. 

  Jednolita rejestracja VAT w ramach pakietu ViDA. Przedsiębiorcy popierają to rozwiązanie

  Na ten rok zapowiadane jest uchwalenie ostatecznego kształtu pakietu VAT w epoce cyfrowej (VAT in Digital Age – ViDA), który zakłada dalsze usprawnienie unijnego systemu podatku od wartości dodanej (VAT). Przyjęcie pakietu wiąże się ze znaczącymi zmianami w systemie rozliczenia VAT na terenie UE dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż wewnątrzwspólnotową. Krajowa Izba Gospodarcza dostrzega potrzebę poprawy otoczenia prawnego na poziomie unijnym, popierając projekt rozwiązań modernizujących system VAT oraz promujących gospodarkę cyfrową, zaproponowanych w ramach pakietu ViDA.

  Mikrorachunek podatkowy. Co musisz wiedzieć jako podatnik?

  W świecie podatków i opłat, mikrorachunek podatkowy stał się ważnym narzędziem dla podatników w Polsce. Ale co to dokładnie jest i jak działa? Oto, co musisz wiedzieć o mikrorachunku podatkowym.

  REKLAMA