REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wycieczka zagraniczna sfinansowana przez pracodawcę nie jest przychodem pracowników

Wycieczka zagraniczna sfinansowana przez pracodawcę nie jest przychodem pracowników
Wycieczka zagraniczna sfinansowana przez pracodawcę nie jest przychodem pracowników

REKLAMA

REKLAMA

Organy podatkowe po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. diametralnie zmieniły swoje podejście odnośnie opodatkowania PIT nieodpłatnych świadczeń dla pracowników. Niedawno Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi zgodził się z podatnikiem, że pracownicy nie muszą płacić PIT od zafundowanej przez pracodawcę (a częściowo z zfśs) wycieczki zagranicznej do Włoch, na którą pojechali z małżonkami.

Wycieczka do Włoch na koszt firmy

Pewna Spółka zorganizowała dla wszystkich swoich pracowników i ich małżonków wycieczkę do Włoch. Wycieczka nie była obowiązkowa i nie wszyscy pracownicy na nią pojechali. Celem wycieczki była integracja pracowników i poprawa wzajemnych relacji służbowych. Około 2/3 kosztów wycieczki miała sfinansować Spółka ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, a pozostałą część mieli dopłacić pracownicy ze swoich środków. Po rezygnacji niektórych z pracowników, którzy początkowo zgłosili chęć udziału w wycieczce, okazało się, że ci pracownicy, którzy pojechali na wycieczkę nie musieli do niej dopłacać. Zatem ostatecznie cały koszt wycieczki został pokryty ze środków zfśs Spółki. 

REKLAMA

Autopromocja

Spółka wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej. Zapytała, czy jest zobowiązana jako płatnik do obliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczki na PIT od świadczeń otrzymanych przez pracowników w związku z ich udziałem w wycieczce.

Zdaniem Spółki takiego obowiązku nie ma, bo nieodpłatne świadczenie w postaci owej wycieczki nie stanowi dla pracowników przychodu w PIT. Spółka powołała się przy tym na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (sygn. K 7/13), w którym Trybunał Konstytucyjny określił kiedy nieodpłatne świadczenie dla pracownika może być uznane przychód w PIT ze stosunku pracy.

PIT-Y 2015 (książka + CD)

Dobrowolna wycieczka nie jest przychodem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z 2 lutego 2016 r. (nr IPTPB1/4511-652/15-4/SJ) zgodził się ze Spółką.

Organ również powołał się na ww. wyrok TK i przypomniał, że Trybunał  definiując pojęcie „innych nieodpłatnych świadczeń” jako przychodu, w rozumieniu art. 12 ust. 1 i art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazał, że za przychód pracownika mogą być uznane takie świadczenia, które:

1. zostały spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie),

2. zostały spełnione w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść,

3. stanowią wymierną korzyść przypisaną indywidualnemu pracownikowi (korzyść nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).

Dlatego też przychód (korzyść majątkowa) nie wystąpi jeżeli pracownik uczestniczy w wycieczce dobrowolnie, a udział w wycieczce nie był wymagany przez pracodawcę. Zdaniem TK i organów podatkowych nie ma żadnej pewności, że gdyby nie wycieczka organizowana przez pracodawcę, to pracownik wykupiłby taki wyjazd za własne pieniądze. Nie można więc twierdzić, że pracownik jadąc na wycieczkę zafundowaną przez pracodawcę zaoszczędził swoje pieniądze i w ten sposób odniósł korzyść majątkową.

Dodatkowym argumentem przeciw opodatkowaniu takiego nieodpłatnego świadczenia jest brak indywidualnie przypisanego do konkretnego pracownika świadczenia.

Organ podatkowy przyznał, że mimo bardzo szerokiej definicji w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT,  nie każde nieodpłatne świadczenie spełnione przez pracodawcę na rzecz pracownika, jest świadczeniem opodatkowanym PIT.

Zatem pracownicy, którzy wzięli udział w tej wycieczce nie mają obowiązku płacić podatku dochodowego z tego tytułu (bo nie zaistniał po ich stronie przychód), a Spółka nie musi w tym zakresie pełnić obowiązków płatnika PIT.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

REKLAMA

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA

Są już propozycje nowych definicji budynku i budowli, na potrzeby podatkowe. Jest temat garaży wielostanowiskowych

Mamy już propozycje nowych definicji budynku i budowli oraz rozwiązanie kwestii opodatkowania garaży wielostanowiskowych. Zmiany zawiera projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym i innych ustaw, który został właśnie opublikowany na stronach rządowych.

Przedsiębiorca wydaje pieniądze na edukację i szkolenia. Kiedy może te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych firmy?

Czy przedsiębiorca może zaliczyć różnoraki wydatki edukacyjne i szkoleniowe do kosztów uzyskania przychodów? Przedsiębiorca może bowiem podjąć naukę w celu rozpoczęcia wykonywania określonej działalności gospodarczej lub zdobycia przewagi konkurencyjnej w ramach już wykonywanej. Nierzadko również dochodzi do otwierania nowej gałęzi prowadzonej działalności. Idąc tym samym tropem można spotkać się ze szkoleniami dla pracowników oraz współpracowników, które mogą okazać się korzystniejszym rozwiązaniem niż poszukiwanie nowych specjalistów. Co na ten temat sądzą organy podatkowe?

REKLAMA