| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > PIT-11 można przekazać także w formie elektronicznej

PIT-11 można przekazać także w formie elektronicznej

Doręczenie podatnikowi informacji PIT-11 przez płatnika może nastąpić nie tylko przez bezpośrednie jej doręczenie w sposób zwyczajowo przyjęty w każdym miejscu, w którym się zastanie adresata, czy też przez operatora pocztowego, ale również za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Każdorazowo musi być jednak zachowany urzędowy wzór informacji PIT-11, a informacja powinna zawierać wszystkie niezbędne elementy określone przepisami prawa (w tym podpis elektroniczny lub tradycyjny).

Spółka zatrudniała pracowników na podstawie umowy o pracę. W związku z pełnieniem funkcji płatnika ciążyły na niej obowiązki informowania pracowników o wysokości dochodu uzyskanego w roku podatkowym, w postaci przekazania formularza PIT-11.

Spółka zamierzała wywiązać się z tego obowiązku poprzez przekazanie go w formie elektronicznej, na adresy e-mail podane przez pracowników. Na tym tle spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację podatkową, w którym zapytała, czy taka praktyka jest prawidłowa i znajduje uzasadnienie w przepisach prawa?

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Zdaniem spółki, przekazując formularze PIT-11 prawidłowo wypełnia ciążący na niej obowiązek informacyjny. Wskazała, że obowiązujące przepisy podatkowe nie regulują wprost zasad przekazywania deklaracji oraz informacji podatkowych pomiędzy podmiotami niebędącymi podmiotami publicznymi.

Wskazała również na rozporządzenie Ministra Finansów z 19 grudnia 2007 r. w sprawie określenia rodzajów deklaracji, które mogą być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej, wyjaśniając, że pod pojęciem deklaracji należy rozumieć - zgodnie z art. 3 pkt 5 Ordynacji podatkowej - również zeznania, wykazy oraz informacje, do których składania obowiązani są, na podstawie przepisów prawa podatkowego, podatnicy, płatnicy i inkasenci.

Stąd informacja PIT-11, znajduje się w zakresie pojęciowym deklaracji w rozumieniu Ordynacji podatkowej.

Zdaniem spółki przepisy podatkowe nie stoją na przeszkodzie doręczania pracownikom informacji PIT-11 w formie elektronicznej.

Warunkiem prawidłowości takiego doręczenia jest sporządzenie informacji według ustalonego wzoru, oraz opatrzenie jej bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu na wskazany przez pracownika adres poczty elektronicznej.

PIT-11 można złożyć za pośrednictwem systemu e-deklaracje

  Jak wypełnić PIT11

Czy PIT-40 i PIT-11 za 2010 r. można wysłać mailem

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie podzielił stanowisko spółki.

Wskazał, że doręczenie podatnikowi informacji PIT-11 przez płatnika może nastąpić nie tylko przez bezpośrednie jej doręczenie w sposób zwyczajowo przyjęty w każdym miejscu, w którym się zastanie adresata, czy też przez operatora pocztowego, ale również za pomocą środków komunikacji elektronicznej w taki sposób, w jaki wskazała we wniosku spółka, pod warunkiem jednak, że zachowany zostanie wzór informacji PIT-11 i będzie ona zawierała wszystkie niezbędne elementy określone przepisami prawa (w tym podpis elektroniczny lub tradycyjny).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

TomTom

Założona w 1991 firma TomTom (AEX:TOM2) jest wiodącym na świecie dostawcą produktów i usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych ukierunkowanym na dostarczenie wszystkim kierowcom najlepszych na świecie rozwiązań nawigacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »