PIT-11 można przekazać także w formie elektronicznej
REKLAMA
REKLAMA
Spółka zatrudniała pracowników na podstawie umowy o pracę. W związku z pełnieniem funkcji płatnika ciążyły na niej obowiązki informowania pracowników o wysokości dochodu uzyskanego w roku podatkowym, w postaci przekazania formularza PIT-11.
REKLAMA
Spółka zamierzała wywiązać się z tego obowiązku poprzez przekazanie go w formie elektronicznej, na adresy e-mail podane przez pracowników. Na tym tle spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację podatkową, w którym zapytała, czy taka praktyka jest prawidłowa i znajduje uzasadnienie w przepisach prawa?
Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie
Zdaniem spółki, przekazując formularze PIT-11 prawidłowo wypełnia ciążący na niej obowiązek informacyjny. Wskazała, że obowiązujące przepisy podatkowe nie regulują wprost zasad przekazywania deklaracji oraz informacji podatkowych pomiędzy podmiotami niebędącymi podmiotami publicznymi.
Wskazała również na rozporządzenie Ministra Finansów z 19 grudnia 2007 r. w sprawie określenia rodzajów deklaracji, które mogą być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej, wyjaśniając, że pod pojęciem deklaracji należy rozumieć - zgodnie z art. 3 pkt 5 Ordynacji podatkowej - również zeznania, wykazy oraz informacje, do których składania obowiązani są, na podstawie przepisów prawa podatkowego, podatnicy, płatnicy i inkasenci.
Stąd informacja PIT-11, znajduje się w zakresie pojęciowym deklaracji w rozumieniu Ordynacji podatkowej.
Zdaniem spółki przepisy podatkowe nie stoją na przeszkodzie doręczania pracownikom informacji PIT-11 w formie elektronicznej.
Warunkiem prawidłowości takiego doręczenia jest sporządzenie informacji według ustalonego wzoru, oraz opatrzenie jej bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu na wskazany przez pracownika adres poczty elektronicznej.
PIT-11 można złożyć za pośrednictwem systemu e-deklaracje
Czy PIT-40 i PIT-11 za 2010 r. można wysłać mailem
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie podzielił stanowisko spółki.
Wskazał, że doręczenie podatnikowi informacji PIT-11 przez płatnika może nastąpić nie tylko przez bezpośrednie jej doręczenie w sposób zwyczajowo przyjęty w każdym miejscu, w którym się zastanie adresata, czy też przez operatora pocztowego, ale również za pomocą środków komunikacji elektronicznej w taki sposób, w jaki wskazała we wniosku spółka, pod warunkiem jednak, że zachowany zostanie wzór informacji PIT-11 i będzie ona zawierała wszystkie niezbędne elementy określone przepisami prawa (w tym podpis elektroniczny lub tradycyjny).
Źródło: interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 21 października 2011 r., nr IPPB4/415-653/11-2/MP
Wybór przepisów
Ustawa o PIT
Art. 39.
1.W terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 31, art. 33 i art. 35, w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru, z zastrzeżeniem ust. 5. Informację, o której mowa w zdaniu pierwszym, sporządza się również w przypadku dokonywania wypłaty świadczeń określonych w art. 21 ust. 1 pkt 46 i 74. W informacji tej wykazuje się również dochody zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych
Ordynacja podatkowa
Art. 3
Ilekroć w ustawie jest mowa o:
5) deklaracjach - rozumie się przez to również zeznania, wykazy oraz informacje, do których składania obowiązani są, na podstawie przepisów prawa podatkowego, podatnicy, płatnicy i inkasenci;
Aleksandra Bembnista jest konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą działu prawno-podatkowego PwC
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat