reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > 1% PIT, to ponad 400 milionów zł wsparcia dla organizacji charytatywnych

1% PIT, to ponad 400 milionów zł wsparcia dla organizacji charytatywnych

Jeżeli nie chcesz by całym Twoim podatkiem dysponowali politycy (zarówno na szczeblu centralnym, jak i lokalnym – bo część PIT jest przekazywana do Twojej gminy) - zadysponuj w rocznym zeznaniu PIT 1% swojego podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. To dla tych organizacji i ich podopiecznych realne wsparcie. Jednak duża część podatników PIT nadal tego nie robi.

Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą” otrzymała z tego tytułu ponad 88,8 mln zł (dane dotyczą rozliczenia PIT za 2010 rok). Inne organizacje nie dostały aż tyle ale pierwsze 50 opp dostało powyżej 1 mln zł.

Według danych Ministerstwa Finansów łączna kwota 1% podatku należnego przekazana na rzecz organizacji pożytku publicznego z rozliczenia za 2010 r. wyniosła  400,2 mln zł i stanowiła 0,67% należnego PIT. 

Ministerstwo Finansów podaje jednocześnie, że liczba podatników, którzy w zeznaniach za 2010 r. złożyli wnioski o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego wyniosła 10 134 625 osób – czyli tylko ok. 38% wszystkich podatników PIT.

Jak przekazać 1% swego podaku organizacji pożytku publicznego

Emeryci i renciści mogą przekazać 1% swojego podatku PIT organizacjom pożytku publicznego

Możliwość przekazywania 1% PIT organizacjom charytatywnym została wprowadzona od 1 stycznia 2004 r. Do roku 2006 była to de facto ulga podatkowa (podatnicy PIT sami dokonywali wpłaty na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego, o którą następnie zmniejszali należny podatek). 

Aktualnie (od rozliczenia dochodów za rok 2007) przekazania środków na rzecz organizacji pożytku publicznego dokonują naczelnicy urzędów skarbowych zgodnie z wnioskami podatników. 

Płać PIT tam gdzie mieszkasz - to do Ciebie wróci

Wniosek o przekazanie 1% należnego podatku jest integralną częścią zeznania podatkowego, w którym opodatkowanie następuje według:

- skali podatkowej (PIT-36, PIT-37), 

- 19% stawki podatku od dochodów z działalności gospodarczej oraz z działów specjalnych produkcji rolnej (PIT-36L),

- 19% stawki podatku od dochodów z odpłatnego zbycia  akcji lub innych papierów wartościowych, lub ze sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, lub ze zbycia pochodnych instrumentów finansowych (PIT-38),

- 19% stawki podatku od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych (PIT-39),

- ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28).

Pełny wykaz organizacji pożytku publicznego, które w 2011 r. otrzymały 1% podatku należnego za 2010 r.

Źródło: Ministerstwo Finansów

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama