| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > 1% PIT, to ponad 400 milionów zł wsparcia dla organizacji charytatywnych

1% PIT, to ponad 400 milionów zł wsparcia dla organizacji charytatywnych

Jeżeli nie chcesz by całym Twoim podatkiem dysponowali politycy (zarówno na szczeblu centralnym, jak i lokalnym – bo część PIT jest przekazywana do Twojej gminy) - zadysponuj w rocznym zeznaniu PIT 1% swojego podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. To dla tych organizacji i ich podopiecznych realne wsparcie. Jednak duża część podatników PIT nadal tego nie robi.

Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą” otrzymała z tego tytułu ponad 88,8 mln zł (dane dotyczą rozliczenia PIT za 2010 rok). Inne organizacje nie dostały aż tyle ale pierwsze 50 opp dostało powyżej 1 mln zł.

Według danych Ministerstwa Finansów łączna kwota 1% podatku należnego przekazana na rzecz organizacji pożytku publicznego z rozliczenia za 2010 r. wyniosła  400,2 mln zł i stanowiła 0,67% należnego PIT. 

Ministerstwo Finansów podaje jednocześnie, że liczba podatników, którzy w zeznaniach za 2010 r. złożyli wnioski o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego wyniosła 10 134 625 osób – czyli tylko ok. 38% wszystkich podatników PIT.

Jak przekazać 1% swego podaku organizacji pożytku publicznego

Emeryci i renciści mogą przekazać 1% swojego podatku PIT organizacjom pożytku publicznego

Możliwość przekazywania 1% PIT organizacjom charytatywnym została wprowadzona od 1 stycznia 2004 r. Do roku 2006 była to de facto ulga podatkowa (podatnicy PIT sami dokonywali wpłaty na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego, o którą następnie zmniejszali należny podatek). 

Aktualnie (od rozliczenia dochodów za rok 2007) przekazania środków na rzecz organizacji pożytku publicznego dokonują naczelnicy urzędów skarbowych zgodnie z wnioskami podatników. 

Płać PIT tam gdzie mieszkasz - to do Ciebie wróci

Wniosek o przekazanie 1% należnego podatku jest integralną częścią zeznania podatkowego, w którym opodatkowanie następuje według:

- skali podatkowej (PIT-36, PIT-37), 

- 19% stawki podatku od dochodów z działalności gospodarczej oraz z działów specjalnych produkcji rolnej (PIT-36L),

- 19% stawki podatku od dochodów z odpłatnego zbycia  akcji lub innych papierów wartościowych, lub ze sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, lub ze zbycia pochodnych instrumentów finansowych (PIT-38),

- 19% stawki podatku od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych (PIT-39),

- ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28).

Pełny wykaz organizacji pożytku publicznego, które w 2011 r. otrzymały 1% podatku należnego za 2010 r.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »