REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wypełnić PIT-11 i do kiedy złożyć

Sylwia Wajda
Księgowa, właścicielka biura rachunkowego
PIT-11 za 2019 rok - jak wypełnić  i do kiedy złożyć
PIT-11 za 2019 rok - jak wypełnić i do kiedy złożyć

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawcy tylko do końca stycznia mają czas na elektroniczne złożenie PIT-11 oraz PIT-4R do urzędów skarbowych. W 2019 roku było bardzo dużo zmian utrudniających prawidłowe wypełnienie PIT-11. Pierwszą poważną zmianą było zwolnienie w poborze zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń z tytułu umów o pracę oraz umowy zlecenia osób do 26 roku życia. Kolejną zmianą było obniżenie w ostatnim kwartale 2019 roku stawki podatku z 18% na 17% oraz podwyższenie kosztów uzyskania przychodu.

W związku z powyższymi zmianami dotyczącymi podatku dochodowego od osób fizycznych zmieniono druk PIT-11. Można go odnaleźć w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 9 grudnia 2019 roku w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2397).

Autopromocja

Czas na złożenie w urzędzie skarbowym PIT-11 jest do 31 stycznia, pracownikom należy wręczyć PIT do końca lutego.

Najnowsza wersja PIT-11 (wersja 25.) jest dużo bardziej rozbudowana w porównaniu do swojej poprzedniczki. Dla pracowników powyżej 26 roku życia nie ma zbyt wielu zmian. Problemem może być prawidłowe wykazanie przychodów oraz składek społecznych i zdrowotnych osoby, która nie ukończyła 26 roku życia.

Polecamy: PIT 2020. Komentarz

Przykład 1
Osoba w wieku 23 lat zatrudniona na podstawie umowy o pracę złożyła oświadczenie o spełnianiu warunków do tzw. „zerowego PIT dla młodych” dopiero we wrześniu. Zatem od wynagrodzenia uzyskanego po złożeniu oświadczenia przez pracownika pracodawca nie pobierał zaliczki na PIT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Takiej osobie przychody w PIT-11 wykazujemy aż w 3 miejscach.

1) Przychody uzyskane w okresie styczeń-lipiec 2019 w wierszu 1, pola 29 do 33.

2) Przychody uzyskane w sierpniu (pracownik złożył oświadczenie przed wynagrodzeniem uzyskanym we wrześniu) wykazujemy w wierszu 2, pola 36 do 40.

3) Przychody zwolnione (po złożonym oświadczeniu) za okres wrzesień - grudzień w części G, pola 86 i 87.

Podobnie rozbijane są składki ZUS. Ubezpieczenie społeczne takiego pracownika również wykazywane jest w 3 różnych polach.

1) Składki społeczne od przychodów wykazanych w wierszu 1 tj. od przychodów uzyskanych w okresie styczeń – lipiec 2019 wpisuje się w pole 69.

2) Składki społeczne od przychodów wykazywanych w wierszu 2 tj. za czas, gdy pracownik mógł skorzystać ze zwolnienia, ale nie wręczył oświadczenie dla pracodawcy wpisuje się w pole 70.

3) Składki społeczne od przychodów zwolnionych wpisuje się w pole 71.

Analogicznie postępuje się ze składkami na ubezpieczenie zdrowotne:

1) Za okres styczeń – lipiec w polu 72.

2) Za sierpień – w polu 73.

3) Za wrzesień – grudzień w polu 74 (wysokość hipotetyczna, gdyby był naliczany podatek).

Przykład 2
Osoba w wieku 23 lat zatrudniona na podstawie umowy zlecenia, która się nie uczy złożyła oświadczenie o spełnianiu warunków do tzw. „zerowego PIT dla młodych” dopiero we wrześniu. Zatem od wynagrodzenia uzyskanego po złożeniu oświadczenia przez zleceniobiorcę zleceniodawca nie pobierał zaliczki na PIT.

Takiej osobie również przychody w PIT-11 wykazujemy aż w 3 miejscach.

1) Wynagrodzenie uzyskane w okresie styczeń – lipiec wykazuje się w wierszu 5, pola 51 – 54.

2) Wynagrodzenie uzyskane w sierpniu (przed otrzymaniem przez zleceniobiorcę oświadczenia) wykazuje się w wierszu 6, pola 55 – 58.

3) Wynagrodzenie zwolnione z poboru zaliczek na PIT za okres wrzesień – grudzień w polach 86 i 88.

Składki na ubezpieczenia społeczne:

1) Składki społeczne za okres styczeń – lipiec w polu 69.

2) Składki społeczne z sierpień w polu 70.

3) Składki społeczne za okres wrzesień – grudzień w polu 71.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne:

1) Składki za okres styczeń – lipiec w polu 72.

2) Składki za sierpień w polu 73.

3) Składki za okres wrzesień – grudzień w polu 74.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

20 maja upływa termin na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA