reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Ulga dla młodych - zaświadczenie o wysokości dochodu

Ulga dla młodych - zaświadczenie o wysokości dochodu

Urzędu skarbowe mają różną praktykę w przypadku wydawania zaświadczenia o dochodach osobom, które nie ukończyły 26. roku życia. Jak jednak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, w wystawianym zaświadczeniu nie uwzględnia się dochodu zwolnionego od podatku w ramach tzw. ulgi dla młodych.

Stanowisko MF jest szczególnie ważne dla podatników, którzy potrzebowali takiego zaświadczenia, by rozliczyć się z zagranicznym fiskusem za 2019 r. Powinni teraz sprawdzić, jakie kwoty zostały ujęte w dokumencie, który otrzymali z własnego urzędu skarbowego. Jeżeli urząd uwzględnił również dochody zwolnione z PIT, to powołując się na wyjaśnienia MF dla naszej redakcji, warto poprosić o nowe zaświadczenie - tym razem prawidłowe.

Dlaczego warto? Bo pozwoli to odzyskać większy zwrot podatku z zagranicy.

Niejednolita praktyka

Jeżeli chodzi o wydawanie zaświadczeń o dochodach osobom, które nie ukończyły 26. roku życia, to praktyka urzędów skarbowych jest różna. Widać to na przykładzie czytelniczki, która w e-mailu do naszej redakcji napisała, że jej urząd wykazał w zaświadczeniu również dochód zwolniony z opodatkowania w związku z ulgą dla młodych. Z tego powodu czytelniczka dostanie ‒ jak pisze - mniejszy zwrot podatku z Holandii.

Ale zna przypadki innych osób (jej znajomych), które otrzymały zaświadczenia bez wykazanego dochodu zwolnionego z PIT.

‒ Dzięki temu otrzymają w Holandii wyższy zwrot podatku niż ja - żali się czytelniczka. Próbowała interweniować w tej sprawie w swoim urzędzie skarbowym, ale tam powiedziano jej, że nie ma żadnych wytycznych w tym zakresie i na wszelki wypadek urząd wykazuje te dochody.

‒ Ale dlaczego w związku z tym mam ponosić negatywne konsekwencje? - pyta czytelniczka.

Nie tylko Holandia

Problem dotyczy podatników, którzy w trakcie roku osiągali dochody na terytorium więcej niż jednego kraju. Są to nie tylko osoby pracujące w Holandii.

- W wielu krajach podatnicy mogą skorzystać z ulg podatkowych przewidzianych w tych jurysdykcjach, np. z kwoty wolnej od podatku, z niższej stawki podatku od dochodu do określonej wysokości. Jeżeli więc w trakcie roku dana osoba wykonywała pracę np. w dwóch krajach, to co do zasady istnieje możliwość skorzystania przez nią z preferencji podatkowych, które wynikają z przepisów podatkowych tych dwóch krajów - tłumaczy Michał Rodak, doradca podatkowy z Grant Thornton.

Zaznacza jednak, że w zależności od krajowych regulacji organy podatkowe z poszczególnych krajów mogą wymagać od podatników przekazania dodatkowych informacji, które mogą mieć wpływ na prawo do skorzystania z podatkowych preferencji. ‒ Mogą np. oczekiwać wykazania dochodów osiągniętych w innych krajach - wskazuje ekspert.

Ulga dla młodych

Czy w takim razie należy wykazać również dochody zwolnione z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT? Chodzi o preferencję przysługującą od sierpnia 2019 r. osobom do 26. roku życia. W ubiegłym roku zwolnieniem tym były objęte przychody do wysokości 35 636,67 zł, obecnie limit ten wynosi 85 528 zł, bo dotyczy już całego roku.

Przypomnijmy, że zwolnienie to dotyczy tylko przychodów z pracy, ze stosunków pokrewnych oraz ze zleceń. Nie obejmuje więc przychodów z umów o dzieło, działalności gospodarczej, praw autorskich, zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, praktyk absolwenckich, stypendiów czy staży uczniowskich.

Bez zwolnionych

Urzędy skarbowe nie wiedzą jednak, czy w zaświadczeniu o dochodach wykazywać przychody objęte tym zwolnieniem.

W odpowiedzi na pytanie DGP Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że urzędy nie powinny ich uwzględniać. Wyjaśniło, że w zaświadczeniu podaje się informację o wysokości dochodu przyjętego do podstawy opodatkowania. A podstawę obliczenia podatku (podstawę opodatkowania) stanowi dochód ustalony m.in. zgodnie z art. 9 ustawy PIT. Nie uwzględnia się więc dochodów (przychodów) zwolnionych od podatku, w tym tzw. ulgi dla młodych oraz dochodów, od których minister finansów w drodze rozporządzenia zaniechał poboru podatku - tłumaczy MF.

Zdaniem Michała Rodaka najlepiej byłoby, aby resort jak najszybciej wysłał wytyczne w tym zakresie do naczelników urzędów skarbowych w całej Polsce.

Co powinni zrobić sami podatnicy? Przede wszystkim sprawdzić, jak wygląda zaświadczenie, które dostali z własnego urzędu skarbowego. Jeżeli jest w nim wykazany również przychód zwolniony z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT, to najlepiej wystąpić o nowe zaświadczenie.

‒ Gdy podatnik w polskim urzędzie otrzyma nowe zaświadczenie o dochodach bez kwoty zwolnionej, to powinien skontaktować się z zagranicznych fiskusem i poprosić o uwzględnienie nowego zaświadczenia, gdyż poprzednie było błędne - sugeruje Anna Misiak, partner i szefowa zespołu podatków osobistych w MDDP. Ekspertka nie wyklucza, że zagraniczny urząd weźmie pod uwagę nowe zaświadczenie i zwróci większą kwotę podatku niż pierwotnie. ©℗

Odpowiedź MF na pytanie DGP

"Zaświadczenie o wysokości dochodu organy podatkowe wydają na podstawie ustawy ordynacja podatkowa. O zaświadczenia te mogą się ubiegać m.in. podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych. W przypadku opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych w zaświadczeniu podaje się informację o wysokości dochodu przyjętego do podstawy opodatkowania.

Podstawę obliczenia podatku (podstawę opodatkowania) stanowi dochód ustalony m.in. zgodnie z art. 9 ustawy PIT. W podstawie obliczenia podatku PIT nie uwzględnia się dochodów (przychodów) zwolnionych od podatku, w tym tzw. ulgi dla młodych oraz dochodów, od których minister finansów w drodze rozporządzenia wydanego na podstawie ordynacji podatkowej zaniechał poboru podatku".

Problem dotyczy podatników, którzy w trakcie roku osiągali dochody na terytorium więcej niż jednego kraju

Agnieszka Pokojska

Dziennika Gazeta Prawna. Kup w kiosku lub w wersji elektronicznej

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Źródło:

gazetaprawna.pl

Zdjęcia

Jak są wydawane zaświadczenia o dochodach osobom, które nie ukończyły 26. roku życia
Jak są wydawane zaświadczenia o dochodach osobom, które nie ukończyły 26. roku życia

Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama