Jak odliczyć darowiznę przekazaną na zwalczanie koronawirusa
REKLAMA
REKLAMA
W ustawie antykryzysowej Ministerstwo Finansów wprowadziło specjalną ulgę podatkową związaną z darowiznami przekazywanymi na cele walki z koronawirusem. Z ulgi mogą skorzystać zarówno firmy, jak i osoby prywatne. Darowiznę można odliczyć od dochodu i dzięki temu zapłacić niższy podatek.
REKLAMA
Darowizny przekazane wybranym podmiotom
Odliczeniu podlegają darowizny (które mogą być pieniężne lub rzeczowe) przekazane na cele związane z zapobieganiem oraz zwalczaniem zakażenia koronawirusem, na rzecz podmiotów świadczących opiekę zdrowotną.
Chodzi o darowizny przekazywane poniższym jednostkom, tj.:
1) podmiotom wykonującym działalność leczniczą, wpisanym do wykazu, o którym mowa w art. 7 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 374; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 695),
Wykaz podmiotów udzielających świadczeń opieki zdrowotnej dotyczącej przeciwdziałania COVID-19 podlega ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym w drodze obwieszczenia wojewody oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Narodowego Funduszu Zdrowia. Przykładowo, Biuletyn Informacji Publicznej Mazowieckiego OW NFZ: Wykaz podmiotów udzielających świadczeń opieki zdrowotnej, w tym transportu sanitarnego, w związku z przeciwdziałaniem COVID-19
2) Agencji Rezerw Materiałowych z przeznaczeniem na cele wykonywania zadań ustawowych,
3) Centralnej Bazie Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych z przeznaczeniem na cele wykonywania działalności statutowej.
Darowiznę może odliczyć każdy, kto opodatkowuje swoje dochody na zasadach ogólnych według skali podatkowej lub według jednolitej 19-proc. stawki podatku (dla dochodów z działalności gospodarczej), jak również podatnik, który opodatkowuje dochody ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Ustawodawca przyjął, że podatnicy mogą odliczyć od podstawy obliczenia podatku darowizny przekazane od dnia 1 stycznia 2020 r. do dnia 30 września 2020 r.
Wysokość odliczenia zależy od terminu przekazania darowizny
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, w przypadku darowizny przekazanej:
- w maju 2020 r. - odliczeniu podlega kwota odpowiadająca 150 proc. wartości darowizny,
- od dnia 1 czerwca 2020 r. do dnia 30 września 2020 r. - odliczeniu podlega kwota odpowiadająca wartości darowizny.
Powyższe oznacza, że podatnicy, którzy przekażą darowizny do końca maja, odliczą 150 proc. przekazanej darowizny. Natomiast ci, którzy zdecydują się na darowiznę po tej dacie, odliczą już tylko 100 proc.
Przypomnijmy ponadto, że w przypadku darowizny dokonanej do dnia 30 kwietnia 2020 r. - odliczeniu podlegała kwota odpowiadająca 200 proc. wartości darowizny.
Dokumentowanie i odliczanie darowizny
Wysokość przekazanych darowizn ustala się na podstawie zgromadzonej dokumentacji, czyli:
- dowodu wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku, inny niż rachunek płatniczy - w przypadku darowizny pieniężnej,
- dowodu, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu - w przypadku darowizny innej niż pieniężna.
Darowiznę może odliczyć w zeznaniu PIT-37, PIT-36, PIT-36L lub PIT-28 składanym do właściwego urzędu skarbowego w formie tradycyjnej (papierowej) lub elektronicznej - przy wykorzystaniu usługi e-Deklaracje lub Twój e-PIT.
Przy czym, darowizny można uwzględnić także już na etapie wpłacania zaliczki na podatek dochodowy/ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w trakcie roku podatkowego.
Nie można uwzględnić wartości darowizny przy opłacaniu zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej, opłacaniu zryczałtowanego podatku dochodowego z kapitałów pieniężnych, opłacaniu podatku z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości.
Odliczenie nie przysługuje w sytuacji gdy wydatki zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub zostały odliczone od dochodów opodatkowanych w innej formie albo zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
W przypadku zwrotu dokonanej darowizny, obdarowany jest obowiązany przekazać urzędowi skarbowemu informację o zwróconej podatnikowi darowiźnie, w terminie miesiąca od dnia dokonania zwrotu.
Polecamy: Przedsiębiorca w kryzysie (PDF)
Podstawa prawna:
- art. 7 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych - Dz.U. z 2020 r. poz. 374; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 695;
- art. 52n ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 1387; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 695;
- art. 38g ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2019 poz. 865; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 695;
- art. 57b ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 43; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 568.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat