REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ostatni moment na rozliczenie z fiskusem. Przedsiębiorcy nie mają łatwo. Dlaczego?

SaldeoSMART
SaldeoSMART - zaufany partner w księgowości
Rozliczenie z fiskusem przedsiębiorcy
Ostatni moment na rozliczenie z fiskusem. Przedsiębiorcy nie mają łatwo. Dlaczego?

REKLAMA

REKLAMA

Zmiana skali podatkowej, nowe ulgi, modyfikacja rozliczania składek zdrowotnych… To tylko namiastka zmian, przed jakimi stali polscy przedsiębiorcy w ostatnim czasie. Teraz kiedy termin rozliczeń z fiskusem zbliża się wielkimi krokami, wielu właścicieli firm nadal poszukuje optymalizacji podatkowej. Czy możliwości aktualnego systemu podatkowego pozwolą im zamortyzować podatek dochodowy za 2022 rok, czy będą utrudnieniem?

Zmiany skali podatkowej dla przedsiębiorców

Nowe zasady opodatkowania wprowadzają wiele zmian dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się według skali podatkowej. Teraz mogą oni skorzystać z 12-procentowej stawki podatku za cały rok, pod warunkiem że ich dochód nie przekracza 120 000 zł. Aby obliczyć wysokość podatku, należy od dochodu odjąć kwotę zmniejszającą, która wynosi 3600 zł. Nadwyżka od 120 000 zł zostanie opodatkowana 32-procentową stawką podatku.

Autopromocja

- Jeśli przedsiębiorca wpłacił zaliczki na początku roku, gdy pierwszy próg skali wynosił 17 proc., a teraz, po zmianie przepisów, jego podatek wynosi mniej, będzie miał prawo do zwrotu nadpłaconych kwot po złożeniu deklaracji podatkowej na koniec roku – wyjaśnia Krzysztof Wojtas, prezes zarządu BrainSHARE IT, producenta programu SaldeoSMART.

Składka zdrowotna już bez odliczeń

- Największą zmianą, z którą muszą zmierzyć się przedsiębiorcy, jest odebranie im możliwości odliczenia od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne. Taka zmiana w świetle uzależnienia jej wysokości od przychodów może okazać się niekorzystna – dodaje Krzysztof Wojtas.

Wspomniane modyfikacje nie dotyczą jednak przedsiębiorców opodatkowanych kartą podatkową i ryczałtem. Ich składka wynosi bowiem 9% wysokości minimalnego wynagrodzenia (na karcie podatkowej) oraz stałą wartość uzależnioną od progu przychodu (na ryczałcie). 

Ale to nie koniec komplikacji ze składką zdrowotną…

Opisane zmiany mają wpływ na roczne rozliczenie składek zdrowotnych. Warto zauważyć, że możliwość odliczenia składki zdrowotnej od dochodu, a nie jak było wcześniej od podatku, niekorzystnie wpływa na wysokość odliczeń zobowiązań podatkowych. Co więcej, przy skali podatkowej nie można w ogóle skorzystać z takiego odliczenia. Odliczenia dotyczą wyłącznie przedsiębiorców rozliczających się tzw. liniówką (z ograniczeniem wartości odliczenia składek do 8700 złotych rocznie), kartą podatkową (odliczeniu podlegać może 19 proc. zapłaconej składki) i ryczałtem (50 proc. składek).

- Warto wspomnieć jeszcze o jednym. Przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem liniowym nie będą mogli wykazać składki zdrowotnej do ZUS w rocznym rozliczeniu w formie ulgi podatkowej, jeśli składka ta podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu – mówi Krzysztof Wojtas.

Nie tylko złe wieści. Nowe ulgi podatkowe

Od 2022 roku przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z nowych ulg podatkowych, takich jak np. ulga na inwestycje badawczo-rozwojowe, która pozwala na odliczenie od podatku wydatków związanych z prowadzeniem badań i rozwojem nowych produktów czy usług. Kolejnymi z ulg, które mogą korzystnie wpłynąć na roczne rozliczenie podatkowe, są między innymi:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Ulga termomodernizacyjna, dzięki której możliwe jest odliczenie od podatku kosztów związanych z modernizacją i termomodernizacją budynków przedsiębiorstwa.
- Ulga na złe długi w transakcjach z podatnikami VAT pozwalająca na odliczenie od podatku kwoty VAT należnej od faktury, której podatnik nie zapłacił, a której termin płatności upłynął przed upływem 150 dni od dnia wymagalności.
- Ulga na nabycie nowych technologii, która uprawnia do odliczenia od podatku kosztów nabycia nowych technologii związanych z produkcją, przetwarzaniem i dystrybucją produktów lub usług.

Do nowych ulg, z których przy tegorocznym rozliczeniu z fiskusem będzie można skorzystać po raz pierwszy, zalicza się:

- ulgę na zabytki, 
- ulgę na inwestycję w spółki alternatywne, 
- ulgę z tytułu opłacania składek na rzecz związków zawodowych.

Jakie ulgi i odliczenia dla wybranej formy opodatkowania?

W rozliczeniu rocznym niemal każdemu przedsiębiorcy przysługuje ulga podatkowa, ale uzależniona jest od formy wybranego opodatkowania. Przykładowo, w rozliczeniu PIT-36 powyższe, nowe ulgi są dostępne, ale jednocześnie nie ma możliwości odliczenia składek zdrowotnych. Z kolei przy rozliczeniu rocznym PIT-5 nie można skorzystać z ulgi na składki na rzecz związków zawodowych, a składki ubezpieczeniowe są limitowane do 8700 zł rocznie. PIT-28 pozwala na odliczenie jedynie ulgi na zabytki, składki na ubezpieczenie zdrowotne, ulgi na terminal płatniczy oraz składki na rzecz związków zawodowych. Osoby rozliczające się za pomocą karty podatkowej PIT-16A nie mogą skorzystać z nowych ulg. Należy jednak pamiętać, że każda ulga podatkowa ma swoje własne warunki i ograniczenia, a także musi zostać odpowiednio udokumentowana. 

Jak widać, w tym roku możliwości skorzystania z ulg oraz metody odliczeń podatkowych uległy znacznej modyfikacji. Według założeń rządu, dzięki wykorzystaniu w pełni potencjału systemu podatkowego przedsiębiorcy będą mogli znacząco zmniejszyć podatek dochodowy za rok 2022. Czy tak jednak będzie w praktyce? 

 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA