REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek u źródła. Co warto wiedzieć?

Co to jest podatek u źródła?
Co to jest podatek u źródła?
shutterstock

REKLAMA

Podatek u źródła, znany również jako WHT (Withholding Tax), to mechanizm opodatkowania dochodów w miejscu ich powstania. W poniższym artykule przyjrzymy się kluczowym kwestiom związanym z podatkiem u źródła.
rozwiń >

Co to jest podatek u źródła?

Podatek u źródła to mechanizm opodatkowania dochodów w miejscu ich powstania. W praktyce oznacza to, że podatek jest pobierany przez płatnika w momencie wypłaty dochodów na rzecz podatnika. W Polsce, podatek ten dotyczy różnych rodzajów dochodów, takich jak odsetki, dywidendy, opłaty licencyjne czy wynagrodzenia za usługi artystyczne.

Kogo dotyczy podatek u źródła?

Podatek u źródła dotyczy zarówno osób fizycznych, jak i prawnych, które otrzymują dochody podlegające temu opodatkowaniu. Przykładowo, jeśli firma z Polski wypłaca dywidendy inwestorowi z zagranicy, to zazwyczaj musi pobrać podatek u źródła z tej wypłaty i odprowadzić go do polskiego urzędu skarbowego.

W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych podatek ten dotyczy m.in. następujących przychodów:

 • przychody uzyskiwane przez nierezydentów w szczególności z tytułu: odsetek, praw autorskich i praw pokrewnych, opłat za świadczone usługi w zakresie działalności widowiskowej, rozrywkowej, sportowej, doradczej, księgowej, a także z tytułu niektórych opłat za wywóz ładunków i pasażerów przyjętych do przewozu w portach polskich przez zagraniczne przedsiębiorstwa morskiej żeglugi handlowej.
 • uzyskiwane zarówno przez rezydentów jak i nierezydentów, przychody z tytułu dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, które mają siedzibę lub zarząd w Polsce.

Natomiast w przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych będą to, uzyskiwane przez nierezydentów dochody z żeglugi morskiej, żeglugi śródlądowej i transportu lotniczego, dywidendy i inne dochody z udziału w zyskach osób prawnych, odsetki, należności licencyjne, dochód z wykonywania wolnych zawodów, wynagrodzenie dyrektorów, dochód z działalności artystycznej lub sportowej, dochód z emerytury lub renty i innych podobnych świadczeń.

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku

Kto jest płatnikiem podatku u źródła?

Płatnikiem podatku u źródła jest podmiot, który wypłaca dochody podlegające temu opodatkowaniu. W praktyce jest to zazwyczaj firma lub instytucja finansowa wypłacająca dywidendy, odsetki czy inne dochody. Płatnik jest odpowiedzialny za prawidłowe obliczenie, pobranie i odprowadzenie podatku do urzędu skarbowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie są stawki podatku u źródła?

Stawki podatku u źródła w Polsce różnią się w zależności od rodzaju dochodu oraz od tego, czy między Polską a krajem rezydencji podatnika istnieje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. W wielu przypadkach możliwe jest skorzystanie z obniżonej stawki podatku lub nawet całkowitego zwolnienia dzięki takim umowom.

Jak unikać podatku u źródła?

Istnieją legalne mechanizmy, które pozwalają unikać płacenia podatku u źródła w Polsce. Jednym z nich jest skorzystanie z przysługujących zwolnień wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Aby móc skorzystać z takiego zwolnienia, podatnik musi przedstawić odpowiednie dokumenty potwierdzające jego prawo do korzystania z obniżonej stawki lub zwolnienia, o czym poniżej.

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

Jak prawidłowo wykazać i odprowadzić podatek u źródła?

Aby prawidłowo wykazać i odprowadzić podatek u źródła, płatnik musi wypełnić odpowiednie formularze i złożyć je w odpowiednim urzędzie skarbowym. W Polsce, wszystkie dokumenty dotyczące podatku u źródła można składać wyłącznie drogą elektroniczną. Istnieją różne formularze dla różnych rodzajów dochodów oraz dla różnych rodzajów podatników.

Kiedy należy odprowadzić podatek u źródła?

Podatek u źródła należy odprowadzić w terminie określonym przez polskie przepisy podatkowe. Zazwyczaj jest to miesiąc od dnia wypłaty dochodów podlegających opodatkowaniu. Ważne jest, aby przestrzegać tych terminów, ponieważ opóźnienia mogą skutkować nałożeniem odsetek za zwłokę.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Po jakim kursie przelicza się podatek u źródła?

Jeśli dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem u źródła są wypłacane w walucie obcej, to do obliczenia podatku używa się kursu średniego Narodowego Banku Polskiego z dnia poprzedzającego dzień wypłaty dochodów.

Jakie deklaracje składać w kontekście podatku u źródła?

Płatnicy podatku u źródła mają obowiązek składania pewnych dokumentów, które potwierdzają spełnienie warunków do niepobrania podatku, zastosowania zwolnienia bądź stawki podatku, a także wnioski o zwrot podatku. Oto one:

Podatek dochodowy od osób fizycznych:

 • WH-OSP - Oświadczenie płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych o spełnieniu warunków do niepobrania podatku, zastosowania zwolnienia bądź stawki podatku zgodnie z art. 41 ust. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
 • WH-WPP – Wniosek płatnika o zwrot podatku dochodowego od osób fizycznych pobranego od dokonanych wypłat (świadczeń) oraz postawionych do dyspozycji pieniędzy bądź wartości pieniężnych zgodnie z art. 44 f ust. 11 tej samej ustawy.

Podatek dochodowy od osób prawnych:

 • WH-OSC - Oświadczenie płatnika podatku dochodowego od osób prawnych o spełnieniu warunków do niepobrania podatku, zastosowania zwolnienia bądź stawki podatku zgodnie z art. 26 ust. 7 j ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
 • WH-WCP - Wniosek płatnika o zwrot podatku dochodowego od osób prawnych pobranego od należności wypłaconych na rzecz podatnika zgodnie z art. 28 b ust. 11 tej ustawy.
 • WH-WOP – Wniosek płatnika o wydanie opinii o stosowaniu zwolnienia w poborze zryczałtowanego podatku dochodowego od należności wypłacanych na rzecz podatnika zgodnie z art. 26 b ust. 2 tej ustawy.

Podatnicy również mają obowiązek składania poniższych dokumentów w kontekście podatku u źródła:

Podatek dochodowy od osób fizycznych:

 • WH-WPZ – Wniosek podatnika o zwrot podatku dochodowego od osób fizycznych pobranego od dokonanych wypłat (świadczeń) oraz postawionych do dyspozycji pieniędzy bądź wartości pieniężnych zgodnie z art. 44 f ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podatek dochodowy od osób prawnych:

 • WH-WCZ - Wniosek podatnika o zwrot podatku dochodowego od osób prawnych pobranego od należności wypłaconych na rzecz podatnika zgodnie z art. 28 b ust. 11 tej ustawy.
 • WH-WOZ - Wniosek podatnika o wydanie opinii o stosowaniu zwolnienia w poborze zryczałtowanego podatku dochodowego od należności wypłacanych na rzecz podatnika zgodnie z art. 26 b ust. 2 tej ustawy.

Emitenci obligacji również mają pewne obowiązki w zakresie składania dokumentów w kontekście podatku u źródła. Są to:

 • WH-EMC - Oświadczenie emitenta o dochowaniu należytej staranności w poinformowaniu podmiotów powiązanych (niebędących osobami fizycznymi) o warunkach zwolnienia zgodnie z art. 26 ust. 7 j ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
 • WH-EMP - Oświadczenie emitenta o dochowaniu należytej staranności w poinformowaniu podmiotów powiązanych (będących osobami fizycznymi) o warunkach zwolnienia zgodnie z art. 41 ust. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, podatek u źródła to ważny element systemu podatkowego, który dotyczy wielu rodzajów dochodów wypłacanych zarówno osobom fizycznym, jak i prawnym. Aby prawidłowo go stosować, warto znać zasady jego funkcjonowania, stawki oraz procedury związane z jego obliczaniem i odprowadzaniem. Dzięki temu można unikać nieporozumień i ewentualnych problemów z fiskusem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF: Objaśnienia podatkowe dla cen transferowych, w zakresie stosowania metody ceny koszt plus

  Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczących metody koszt plus.

  Limity podatkowe 2024. Rachunkowość, mały podatnik, ryczałt

  W 2024 roku nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów podatkowych, które dotyczą małych podatników VAT, PIT i CIT. Średni kurs euro, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na pierwszy roboczy dzień października 2023 roku, stanowi podstawę do obliczenia ważnych limitów podatkowych. Niższy kurs euro wpływa na niższe limity określające małego podatnika, a także na kwotę amortyzacji jednorazowej i limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w 2024 roku. Ponadto, kurs euro wpływa na wskaźniki przyjęte dla celów rachunkowości.

  Tabela kursów średnich NBP nr 190/A/NBP/2023 z 2 października 2023 r. Kurs euro 4,6091 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 2 października 2023 roku. NBP nr 190/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6091 zł.

  Podatek od kota. Kiedy i dlaczego musisz zapłacić?

  W Polsce, choć nie istnieje podatek od posiadania kota (w przeciwieństwie do podatku od posiadania psa), to jednak przy zakupie droższego kota musimy liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, znanego jako PCC. Ta kwestia budzi wiele emocji i pytań wśród miłośników czworonogów. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć ten temat, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

  Lokaty bankowe 2023. 6% nominalnego zysku – 3% realnej straty

  Posiadacze rocznych lokat bankowych, kończących się w 2023 roku dostają nominalne zyski ale realnie (uwzględniając inflację i podatek) ponieśli stratę z takiej formy oszczędzania.

  Rentowności obligacji wybranych państw (tabela). Aktualne dane, z początku października

  Zestawienie rentowności obligacji wybranych państw. Wartości podane zostały w formie tabeli. Które z obligacji dają najwięcej zarobić?

  Szef KAS zmienia interpretację! VAT zapłacony przy aporcie nie jest przychodem podatkowym

  Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację. Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty  podatku VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport.

  Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

  MF: w e-US można złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

  W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – podało MF w komunikacie.

  Umorzenie zaległości podatkowej. Co warto wiedzieć?

  Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.

  REKLAMA