REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek u źródła. Co warto wiedzieć?

Co to jest podatek u źródła?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podatek u źródła, znany również jako WHT (Withholding Tax), to mechanizm opodatkowania dochodów w miejscu ich powstania. W poniższym artykule przyjrzymy się kluczowym kwestiom związanym z podatkiem u źródła.
rozwiń >

Co to jest podatek u źródła?

Podatek u źródła to mechanizm opodatkowania dochodów w miejscu ich powstania. W praktyce oznacza to, że podatek jest pobierany przez płatnika w momencie wypłaty dochodów na rzecz podatnika. W Polsce, podatek ten dotyczy różnych rodzajów dochodów, takich jak odsetki, dywidendy, opłaty licencyjne czy wynagrodzenia za usługi artystyczne.

REKLAMA

Autopromocja

Kogo dotyczy podatek u źródła?

Podatek u źródła dotyczy zarówno osób fizycznych, jak i prawnych, które otrzymują dochody podlegające temu opodatkowaniu. Przykładowo, jeśli firma z Polski wypłaca dywidendy inwestorowi z zagranicy, to zazwyczaj musi pobrać podatek u źródła z tej wypłaty i odprowadzić go do polskiego urzędu skarbowego.

W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych podatek ten dotyczy m.in. następujących przychodów:

 • przychody uzyskiwane przez nierezydentów w szczególności z tytułu: odsetek, praw autorskich i praw pokrewnych, opłat za świadczone usługi w zakresie działalności widowiskowej, rozrywkowej, sportowej, doradczej, księgowej, a także z tytułu niektórych opłat za wywóz ładunków i pasażerów przyjętych do przewozu w portach polskich przez zagraniczne przedsiębiorstwa morskiej żeglugi handlowej.
 • uzyskiwane zarówno przez rezydentów jak i nierezydentów, przychody z tytułu dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, które mają siedzibę lub zarząd w Polsce.

Natomiast w przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych będą to, uzyskiwane przez nierezydentów dochody z żeglugi morskiej, żeglugi śródlądowej i transportu lotniczego, dywidendy i inne dochody z udziału w zyskach osób prawnych, odsetki, należności licencyjne, dochód z wykonywania wolnych zawodów, wynagrodzenie dyrektorów, dochód z działalności artystycznej lub sportowej, dochód z emerytury lub renty i innych podobnych świadczeń.

Kto jest płatnikiem podatku u źródła?

Płatnikiem podatku u źródła jest podmiot, który wypłaca dochody podlegające temu opodatkowaniu. W praktyce jest to zazwyczaj firma lub instytucja finansowa wypłacająca dywidendy, odsetki czy inne dochody. Płatnik jest odpowiedzialny za prawidłowe obliczenie, pobranie i odprowadzenie podatku do urzędu skarbowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie są stawki podatku u źródła?

Stawki podatku u źródła w Polsce różnią się w zależności od rodzaju dochodu oraz od tego, czy między Polską a krajem rezydencji podatnika istnieje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. W wielu przypadkach możliwe jest skorzystanie z obniżonej stawki podatku lub nawet całkowitego zwolnienia dzięki takim umowom.

Jak unikać podatku u źródła?

Istnieją legalne mechanizmy, które pozwalają unikać płacenia podatku u źródła w Polsce. Jednym z nich jest skorzystanie z przysługujących zwolnień wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Aby móc skorzystać z takiego zwolnienia, podatnik musi przedstawić odpowiednie dokumenty potwierdzające jego prawo do korzystania z obniżonej stawki lub zwolnienia, o czym poniżej.

Jak prawidłowo wykazać i odprowadzić podatek u źródła?

Aby prawidłowo wykazać i odprowadzić podatek u źródła, płatnik musi wypełnić odpowiednie formularze i złożyć je w odpowiednim urzędzie skarbowym. W Polsce, wszystkie dokumenty dotyczące podatku u źródła można składać wyłącznie drogą elektroniczną. Istnieją różne formularze dla różnych rodzajów dochodów oraz dla różnych rodzajów podatników.

Kiedy należy odprowadzić podatek u źródła?

Podatek u źródła należy odprowadzić w terminie określonym przez polskie przepisy podatkowe. Zazwyczaj jest to miesiąc od dnia wypłaty dochodów podlegających opodatkowaniu. Ważne jest, aby przestrzegać tych terminów, ponieważ opóźnienia mogą skutkować nałożeniem odsetek za zwłokę.

Po jakim kursie przelicza się podatek u źródła?

Jeśli dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem u źródła są wypłacane w walucie obcej, to do obliczenia podatku używa się kursu średniego Narodowego Banku Polskiego z dnia poprzedzającego dzień wypłaty dochodów.

Jakie deklaracje składać w kontekście podatku u źródła?

Płatnicy podatku u źródła mają obowiązek składania pewnych dokumentów, które potwierdzają spełnienie warunków do niepobrania podatku, zastosowania zwolnienia bądź stawki podatku, a także wnioski o zwrot podatku. Oto one:

Podatek dochodowy od osób fizycznych:

 • WH-OSP - Oświadczenie płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych o spełnieniu warunków do niepobrania podatku, zastosowania zwolnienia bądź stawki podatku zgodnie z art. 41 ust. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
 • WH-WPP – Wniosek płatnika o zwrot podatku dochodowego od osób fizycznych pobranego od dokonanych wypłat (świadczeń) oraz postawionych do dyspozycji pieniędzy bądź wartości pieniężnych zgodnie z art. 44 f ust. 11 tej samej ustawy.

Podatek dochodowy od osób prawnych:

 • WH-OSC - Oświadczenie płatnika podatku dochodowego od osób prawnych o spełnieniu warunków do niepobrania podatku, zastosowania zwolnienia bądź stawki podatku zgodnie z art. 26 ust. 7 j ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
 • WH-WCP - Wniosek płatnika o zwrot podatku dochodowego od osób prawnych pobranego od należności wypłaconych na rzecz podatnika zgodnie z art. 28 b ust. 11 tej ustawy.
 • WH-WOP – Wniosek płatnika o wydanie opinii o stosowaniu zwolnienia w poborze zryczałtowanego podatku dochodowego od należności wypłacanych na rzecz podatnika zgodnie z art. 26 b ust. 2 tej ustawy.

Podatnicy również mają obowiązek składania poniższych dokumentów w kontekście podatku u źródła:

Podatek dochodowy od osób fizycznych:

 • WH-WPZ – Wniosek podatnika o zwrot podatku dochodowego od osób fizycznych pobranego od dokonanych wypłat (świadczeń) oraz postawionych do dyspozycji pieniędzy bądź wartości pieniężnych zgodnie z art. 44 f ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podatek dochodowy od osób prawnych:

 • WH-WCZ - Wniosek podatnika o zwrot podatku dochodowego od osób prawnych pobranego od należności wypłaconych na rzecz podatnika zgodnie z art. 28 b ust. 11 tej ustawy.
 • WH-WOZ - Wniosek podatnika o wydanie opinii o stosowaniu zwolnienia w poborze zryczałtowanego podatku dochodowego od należności wypłacanych na rzecz podatnika zgodnie z art. 26 b ust. 2 tej ustawy.

Emitenci obligacji również mają pewne obowiązki w zakresie składania dokumentów w kontekście podatku u źródła. Są to:

 • WH-EMC - Oświadczenie emitenta o dochowaniu należytej staranności w poinformowaniu podmiotów powiązanych (niebędących osobami fizycznymi) o warunkach zwolnienia zgodnie z art. 26 ust. 7 j ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
 • WH-EMP - Oświadczenie emitenta o dochowaniu należytej staranności w poinformowaniu podmiotów powiązanych (będących osobami fizycznymi) o warunkach zwolnienia zgodnie z art. 41 ust. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, podatek u źródła to ważny element systemu podatkowego, który dotyczy wielu rodzajów dochodów wypłacanych zarówno osobom fizycznym, jak i prawnym. Aby prawidłowo go stosować, warto znać zasady jego funkcjonowania, stawki oraz procedury związane z jego obliczaniem i odprowadzaniem. Dzięki temu można unikać nieporozumień i ewentualnych problemów z fiskusem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

REKLAMA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

REKLAMA

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

Plany KAS: nowe e-usługi dla podatników 2024-2028. Co jeszcze w tym roku?

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ma szeroko zakrojone plany wdrażania swoich nowych elektronicznych usług dla podatników. Chce o tych planach informować z wyprzedzeniem. W opublikowanej 5 lipca 2024 r. prezentacji znalazły się plany na lata 2024-2028. Niektóre już konkretnie omówione a niektóre wskazane hasłowo.

REKLAMA