REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Deklaracje PIT rodzinnych ogrodów działkowych

Karolina Dołęgowska
Deklaracje PIT rodzinnych ogrodów działkowych / Fot. Fotolia
Deklaracje PIT rodzinnych ogrodów działkowych / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

W związku z nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych płatnicy podatku PIT oraz podmioty niepełniące funkcji płatnika w tym podatku zostali zobowiązani do przesyłania urzędom skarbowym deklaracji (PIT-4R, PIT-8AR), informacji (PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1, IFT-3) oraz rocznego obliczenia podatku (PIT-40) za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Nowelizacja objęła również Rodzinne ogrody działkowe (ROD).

Zmiany zostały wprowadzone ustawą z dnia 26 września 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1563), która weszła w życie 1 stycznia 2015 r. Celem nowych regulacji było usprawnienie komunikacji pomiędzy płatnikami a administracją skarbową, a także wdrażanie projektu wstępnego wypełniania zeznań podatkowych przez urzędy skarbowe.

PIT-y w formie papierowej w dalszym ciągu mogą składać płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, podmioty niepełniące funkcji płatnika w tym podatku, podatnicy lub płatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, którzy informacje PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1, IFT-3 oraz roczne obliczenie podatku PIT-40 sporządzają za rok podatkowy dla co najwyżej pięciu podatników (osób fizycznych). Wyłączenie to nie obowiązuje, jeżeli deklaracje składane są przez biuro rachunkowe.

Jak sporządzić i przekazać PIT-11 i PIT-40 za 2014 r.

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku

Przepisy ustawy nie dają możliwości do rozszerzenia grupy płatników, którzy będą zwolnieni z wymogu składania deklaracji drogą elektroniczną. Ani Minister Finansów, ani inny organ podatkowy nie mogą wydać indywidualnej decyzji, które pozwalałaby składać PIT-y w formie papierowej innym podmiotem niż wskazane powyżej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powyższa nowelizacja przepisów objęła również Rodzinne ogrody działkowe (ROD). Od stycznia br. również one, jeżeli składają deklaracje dla więcej niż 5 podatników, muszą składać deklaracje podatkowe w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu w rozumieniu ustawy o podpisie elektronicznym.

Polecamy produkt: PITY 2015 z płytą CD

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

Jak wskazywał w interpelacji do Ministra Finansów Poseł Marek Balt – wypełnianie tego obowiązku wiąże się dla działkowców z dużymi problemami. Zorganizowanie sprzętu elektronicznego, pracowników biurowych oraz konieczność zakupu bezpiecznego podpisu elektronicznego wymagają nakładów finansowych. Według posła Rodzinne ogrody działkowe nie miały wystarczająco dużo czasu od uchwalenia ustawy, tj. 26 września 2014 r. aby przygotować się do zmian.


W odpowiedzi na interpelację nr 30567 wiceminister finansów Jarosław Nenman wskazał, że ustawa nie daje podstaw do indywidualnych zwolnień od obowiązku składania PIT-ów w drodze dokumentów elektronicznych. Wobec tego Rodzinne ogrody działkowe są zobowiązane do przesyłania dokumentów opatrzonych bezpiecznym podpisem elektronicznym. W razie trudności technicznych ROD-y mogą zlecić składanie e-deklaracji biurom rachunkowym. Inną możliwością jest ustanowienie pełnomocnika do podpisu PIT-ów składanych za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Przedmiotowe pełnomocnictwo powinno być złożone naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu w sprawach ewidencji podatników i płatników. Pełnomocnictwo należy złożyć na urzędowym formularzu wg wzoru ustalonego w rozporządzeniu Ministra Finansów (wzór UPL-1).

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Wzór formularza UPL-1 obowiązujący od 1 stycznia 2015 r.

Należy dodać, iż pełnomocnictwo to upoważnia jedynie do złożenia podpisu na deklaracji, z wyłączeniem innych działań na rzecz podatnika. Pełnomocnik ustanowiony do podpisu deklaracji nie ma uprawnień do sporządzania ani poprawiania przedstawionego mu dokumentu.

Minister podkreślił, że wobec powyższych możliwości Rodzinne ogrody działkowe nie powinny mieć problemów z wypełnianiem ustawowego obowiązku składania deklaracji podatkowych w formie dokumentu elektronicznego, nawet pomimo braku odpowiedniego zaplecza biurowego.

autor: Karolina Dołęgowska

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF: Objaśnienia podatkowe dla cen transferowych, w zakresie stosowania metody ceny koszt plus

  Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczących metody koszt plus.

  Limity podatkowe 2024. Rachunkowość, mały podatnik, ryczałt

  W 2024 roku nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów podatkowych, które dotyczą małych podatników VAT, PIT i CIT. Średni kurs euro, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na pierwszy roboczy dzień października 2023 roku, stanowi podstawę do obliczenia ważnych limitów podatkowych. Niższy kurs euro wpływa na niższe limity określające małego podatnika, a także na kwotę amortyzacji jednorazowej i limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w 2024 roku. Ponadto, kurs euro wpływa na wskaźniki przyjęte dla celów rachunkowości.

  Tabela kursów średnich NBP nr 190/A/NBP/2023 z 2 października 2023 r. Kurs euro 4,6091 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 2 października 2023 roku. NBP nr 190/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6091 zł.

  Podatek od kota. Kiedy i dlaczego musisz zapłacić?

  W Polsce, choć nie istnieje podatek od posiadania kota (w przeciwieństwie do podatku od posiadania psa), to jednak przy zakupie droższego kota musimy liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, znanego jako PCC. Ta kwestia budzi wiele emocji i pytań wśród miłośników czworonogów. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć ten temat, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

  Lokaty bankowe 2023. 6% nominalnego zysku – 3% realnej straty

  Posiadacze rocznych lokat bankowych, kończących się w 2023 roku dostają nominalne zyski ale realnie (uwzględniając inflację i podatek) ponieśli stratę z takiej formy oszczędzania.

  Rentowności obligacji wybranych państw (tabela). Aktualne dane, z początku października

  Zestawienie rentowności obligacji wybranych państw. Wartości podane zostały w formie tabeli. Które z obligacji dają najwięcej zarobić?

  Szef KAS zmienia interpretację! VAT zapłacony przy aporcie nie jest przychodem podatkowym

  Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację. Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty  podatku VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport.

  Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

  MF: w e-US można złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

  W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – podało MF w komunikacie.

  Umorzenie zaległości podatkowej. Co warto wiedzieć?

  Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.

  REKLAMA