REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przyjazny PIT - dobre rozwiązania z innych krajów UE

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Przyjazny PIT - dobre rozwiązania z innych krajów UE
Przyjazny PIT - dobre rozwiązania z innych krajów UE
fot.Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawie wszystkie kraje Unii Europejskie stosują ulgi prorodzinne, głównie ulgę na dzieci, a czasami także wspólne rozliczenie z małżonkiem. Jednak jedno z najciekawszych rozwiązań, które łączy obie te ulgi, funkcjonuje we Francji. Dochód jest tam bowiem dzielony nie przez 2, ale przez liczbę uwzględniającą również dzieci będące na utrzymaniu rodziców.

Przykładowo jeśli rodzina składa się z dwojga rodziców i jednego dziecka, dochód rodziców dzieli się przez 2,5. Wynika to z tego, że pierwsze i drugie dziecko powoduje zwiększenie ilorazu o 0,5 za każde z nich. Zatem w przypadku posiadania dwójki dzieci dochód dzieli się przez 3. Jednak już przy trzecim i kolejnym dziecku iloraz ten wzrasta o 1 za każde dziecko. Powoduje to, że np. w przypadku rodziny posiadającej na utrzymaniu troje dzieci iloraz wynosi 4, a czworo dzieci – 5. Dopiero po wyliczeniu podatku przypadającego na podzielony dochód, mnoży się go przez tę liczbę, przez którą wcześniej dochód podzielono, i oblicza się ostateczny podatek.

Autopromocja

Dzięki takiemu rozwiązaniu rodziny wielodzietne po kilkakroć korzystają z kwoty wolnej od podatku, która wynosi we Francji ok. 6 tys. euro. W wielu przypadkach oznacza to brak konieczności płacenia podatku, ponieważ ulga przekracza wysokość potencjalnego podatku. Co więcej, nawet jeśli wychodzi im jakiś podatek do zapłaty, o wiele później wejdą w kolejny próg podatkowy, o ile w ogóle. To powoduje, że Francja, mimo dość wysokich nominalnych stawek PIT, sięgających 45–49 proc., jest krajem bardzo przyjaznym rodzinom w zakresie ulg podatkowych.

W wielu krajach UE istnieje możliwość pomniejszenia dochodu o faktyczne koszty uzyskania przychodu, tj. dojazdy do pracy, zakup fachowej literatury, dokształcanie podatnika, kursy języków obcych, wyposażenie niezbędne do wykonywania pracy. Do krajów stosujących takie rozwiązania należą m.in. Austria, Belgia, Dania, Holandia, Luksemburg czy Niemcy. W przypadku braku wydatków faktycznie poniesionych stosuje się zryczałtowane koszty, które np. w Danii wynoszą 3900 euro rocznie. Niektóre kraje dają także możliwość odliczenia od dochodu odsetek od kredytu konsumenckiego lub mieszkaniowego. Należą do nich m.in. Holandia i Luksemburg. Odliczenia wydatków na prywatną opiekę medyczną można dokonać w Holandii i na Malcie. W tym ostatnim kraju istnieje także możliwość odliczenia wydatków na opiekę nad dzieckiem lub osobą starszą.

Należy też zwrócić uwagę, że w części krajów UE co roku waloryzowane są kwoty wolne od podatku i progi podatkowe. Wzrost progu podatkowego powoduje, że nasz dochód później zaczyna podlegać wyższej stawce. W ostatnim roku progi wzrosły m.in. w Chorwacji, Czechach, Hiszpanii, Irlandii i Szwecji. Co więcej, niektóre kraje obniżają również stawki podatku. Na Węgrzech zniesiono niedawno zasadę powiększania podstawy opodatkowania o współczynnik 1,27. W Estonii obniżono stawkę podatku liniowego z 21 proc. do 20 proc., a na Łotwie z 24 proc. do 23 proc., przy czym w 2016 r. planuje się kolejną obniżkę do 22 proc.

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Polsce zarówno stawki, jak i progi podatkowe oraz kwota wolna od podatku od dłuższego czasu pozostają na niezmienionym poziomie. Również zakres dostępnych ulg podatkowych, oprócz ulg prorodzinnych, jest bardzo ograniczony. Powyższe przykłady z innych krajów europejskich to tylko część rozwiązań, dzięki którym system podatkowy może być bardziej przyjazny. Warto mieć je w pamięci, dyskutując o zmianach, które są potrzebne w Polsce.

Joanna Narkiewicz-Tarłowska, wicedyrektor w dziale prawno-podatkowym PwC

Tomasz Barańczyk, partner zarządzający działem prawno-podatkowym PwC

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA