REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak podatnicy składają roczne zeznania PIT?

Jak podatnicy składają roczne zeznania PIT/ fot. Fotolia
Jak podatnicy składają roczne zeznania PIT/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z przeprowadzonych wśród podatników badań dotyczących składania zeznań podatkowych PIT wynika, że rozliczenie się z urzędem skarbowym nie jest trudne ani czasochłonne. Większość podatników wypełniających formularz PIT samodzielnie lub korzystających z częściowej pomocy przeznacza na to nie więcej niż 30 minut. Do tak dobrego wyniku przyczynia się fakt, że rośnie liczba osób składających PIT przez Internet.

Według podatników rozliczenie z urzędem skarbowym nie jest trudnym ani czasochłonnym obowiązkiem

Jak wynika z najnowszego raportu KPMG w Polsce pt. „Roczne zeznanie podatkowe Polaków PIT 2015” dla większości podatników wypełniających PIT samodzielnie lub z częściową pomocą zadanie to nie jest czasochłonnym obowiązkiem. Aż 68% respondentów deklaruje, że przygotowanie zeznania podatkowego PIT zajmuje im najwyżej 30 minut. Blisko co piąty respondent przeznacza na to pomiędzy 30 minut a godzinę. 8% osób twierdzi, że wypełnienie formularza PIT zajmuje im pomiędzy godzinę a 2 godziny. Jedynie 5% respondentów potrzebuje więcej niż 2 godziny.

Autopromocja

Jak rozliczyć PIT bez informacji od płatnika?

Ile czasu zajmuje podatnikom wypełnienie formularza PIT?*

*Na pytanie odpowiadały osoby wypełniające formularz PIT samodzielnie bądź tylko częściowo korzystające z pomocy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aż 39% Polaków mających obowiązek rozliczania się z urzędem skarbowym złożyło zeznanie podatkowe w marcu. W kwietniu rozliczy lub już rozliczyło się 30% respondentów, a 27% zrobiło to już w lutym.

Badanie KPMG pokazało, że dla 6 na 10 podatników wypełnianie formularza PIT jest łatwe lub bardzo łatwe. Tylko 13% respondentów uważa, że rozliczenie z urzędem skarbowym jest trudne lub bardzo trudne – odsetek ten spadł o 4 punkty procentowe w porównaniu z rokiem poprzednim.

Prawo do ulgi na dzieci i jej wysokość w rozliczeniu rocznym PIT

- Utarło się przekonanie, że podatki są skomplikowane. Nasze badania dowodzą natomiast, że rozliczenia podatkowe w zakresie PIT postrzegane są przez dużą część podatników jako łatwe lub bardzo łatwe. Wynika to zapewne z wielu czynników. Podatnicy dobrze znają zasady rozliczeń, bowiem już od ponad 20 lat obowiązuje ustawa PIT. Zwykle uzyskują dochody z jednego źródła i nie korzystają z wielu odliczeń, co upraszcza przygotowanie zeznania. Ponadto często korzystają z programów komputerowych i składają zeznania przez Internet. To wszystko powoduje, że odczucia podatników związane z rozliczeniami podatkowymi ulegają poprawie – mówi Andrzej Marczak, partner i szef zespołu ds. PIT w KPMG w Polsce.

W 2016 roku aż 45% Polaków rozliczy się przez Internet, a 71% skorzysta z programów komputerowych lub aplikacji e-deklaracje

Z raportu KPMG wynika, że w tym roku 45% podatników złożyło lub planuje złożyć zeznanie podatkowe przez Internet, co oznacza wzrost o pięć punktów procentowych w porównaniu z rokiem poprzednim. Z roku na rok maleje liczba podatników, którzy rozliczają się bezpośrednio w urzędzie skarbowym – spadek o 3 punkty procentowe w porównaniu z rokiem ubiegłym.

W jaki sposób podatnicy składają roczne zeznania podatkowe PIT?

Liczba podatników korzystających z pomocy programów komputerowych do wypełniania formularza PIT nieustannie rośnie od 2012 roku. Obecnie aż 71% podatników rozliczających się samodzielnie lub z częściową pomocą innych korzysta z programów komputerowych do przygotowania zeznania podatkowego. Odsetek ten jest najwyższy w grupie wiekowej 35-44 lat (aż 89%), natomiast najniższy wśród osób powyżej 65 roku życia (49%).


Czy podatnicy korzystają z pomocy programów kompuerowych do wypełniania formularza PIT?*

*Jako programy służące do wypełniania formularza PIT rozumie się programy na płytach CD, które dołączane są do gazet, a także programy dostępne w Internecie oraz system e-deklaracje.

Z deklaracji respondentów wynika, że w tym roku 39% podatników skorzysta z ulg podatkowych (spadek o 2 punkty procentowe w porównaniu do roku ubiegłego). Podobnie jak w poprzednich latach, Polacy zdecydowanie najczęściej korzystają z ulgi na dzieci (72% spośród podatników korzystających z ulg).

PIT za 2015 rok – który urząd skarbowy jest właściwy

3 na 4 podatników przekazuje 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego

Jak wynika z badania KPMG, w 2016 roku 75% respondentów deklaruje chęć przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). Chęć przekazywania 1% podatku na rzecz OPP rośnie wraz z uzyskiwanym dochodem netto.

Przy wyborze organizacji pożytku publicznego Polacy najczęściej kierują się sugestią lub prośbą znajomych i rodziny (67%). W dalszej kolejności OPP wybierane są losowo (17%) lub na podstawie informacji w mediach (16%).

- Aż 75% podatników przekazuje 1% swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. To pozytywne zjawisko powinno się utrzymać w kolejnych latach. Nasze analizy wskazują jednak, że 1% podatku traktujemy jako swoistą darowiznę, która wyczerpuje nasze dodatkowe działania dobroczynne. Warto mieć świadomość, że ten 1% to podzielenie się podatkiem, który i tak zapłacilibyśmy do urzędu i nie stanowi to dla nas dodatkowego obciążenia. Powinniśmy cały czas zachęcać podatników do innych działań pro publico bono – mówi Andrzej Marczak, partner i szef zespołu ds. PIT w KPMG w Polsce.

1% podatku dla organizacji pożytku publicznego

Blisko połowa podatników słyszało o akcji „Szybki PIT”

44% osób mających obowiązek złożenia zeznania podatkowego słyszało o akcji „Szybki PIT” organizowanej przez Ministerstwo Finansów. Akcja ta najefektywniej trafiła do grupy respondentów w przedziale wiekowym pomiędzy 55. a 64. rokiem życia – słyszało o niej aż 57% osób.

Wśród osób zaznajomionych z akcją „Szybki PIT” panuje pozytywna opinia dotycząca tego przedsięwzięcia. Aż połowa respondentów z tej grupy ocenia ją pozytywnie lub zdecydowanie pozytywnie, natomiast 45% podatników odbiera tę akcję neutralnie.

O BADANIU:

Celem badania było poznanie, w jaki sposób Polacy rozliczają swój podatek dochodowy za 2015 rok. Badanie KPMG w Polsce pt. ,,Roczne zeznanie podatkowe Polaków PIT 2015” zostało przeprowadzone metodą wywiadu telefonicznego CATI (ang. Computer Assisted Telephone Interview) na reprezentatywnej próbie 1100 dorosłych Polaków. Na pytania odpowiedziały osoby mające obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym za rok 2015. W grupie badanych nie zostały uwzględnione osoby, za które zeznanie podatkowe przygotowuje i składa ZUS bądź pracodawca. Badanie zostało przeprowadzone w dniach 1-3.04.2016 r. Realizację wywiadów oraz dobór respondentów do próby zapewniła firma badawcza Norstat.

Źródło: KPMG

Autopromocja
KPMG Sp. z o.o.
Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i członek sieci KPMG składającej się z niezależnych spółek członkowskich stowarzyszonych z KPMG International Cooperative (“KPMG International”), podmiotem prawa szwajcarskiego

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    Inflacja 2024. Skokowy wzrost w kwietniu poza górną granicę celu inflacyjnego. Prognoza eksperta

    W marcu 2024 r. inflacja będzie najniższa w całym roku. A już w kwietniu nastąpi skokowy wzrost inflacji, która znajdzie się poza górną granicą celu. Taką prognozę przedstawił ekspert Konfederacji Lewiatan, Mariusz Zielonka. 

    Obligacje skarbowe 2024. Drastyczna obniżka oprocentowania od marca i kwietnia

    Inflacja w Polsce obniża się tak szybko, że jeszcze rok temu wydawało się to niemal nieprawdopodobne. Większość osób to cieszy, ale nie wszystkich. Hamująca inflacja to informacja, która może rozsierdzić osoby posiadające w portfelu detaliczne obligacje skarbowe. W skrajnym przypadku kwietniowa aktualizacja oprocentowania może doprowadzić do spadku stawki z prawie 20% do niewiele ponad 4%. 

    REKLAMA